Domů     Vesmír
Nové snímky Merkuru ukazují skvrnitý povrch v ostrých detailech
Martin Janda 8.9.2024

Sonda BepiColombo, společná mise Evropské a Japonské vesmírné agentury, dokončila jeden ze svých průletů kolem Merkuru. Následně zaslala snímky znázorňující krátery posetý povrch planety, kterou začne obíhat v roce 2026..

Ve čtvrtek se sonda přiblížila k Merkuru více než kdykoli předtím a zaslala ostré černobílé snímky nehostinného, skvrnitého povrchu planety při východu slunce. Sonda BepiColombo také poskytla vědcům první jasný pohled na jižní pól Merkuru.

Zachytila několik kráterů planety, včetně těch s neobvyklými prstenci. „Bylo to přesně to, co jsem doufal, že uvidím, ale v lepší kvalitě, než jsem očekával,“ uvedl vulkanolog z britské Open University David Rothery, který je členem vědeckého týmu mise BepiColombo.

Společná mise ESA a JAXA byla zahájena v roce 2018. Kolem Merkuru sonda začne obíhat v roce 2026, přibližně o rok později, než bylo původně plánováno. Zpoždění bylo způsobeno problémy s tryskami sondy.

Merkur je nejméně probádanou skalnatou planetou ve Sluneční soustavě. Vědci doufají, že pomocí mise BepiColombo, která zahrnuje dva orbitery (jeden zaměřený na samotnou planetu a druhý na sběr dat o okolním vesmírném prostředí), se jim podaří odhalit původ a vývoj planety studiem jejího složení, geologie a magnetického pole.

Merkuru je přitom obtížné dosáhnout, protože lety směrem ke Slunci způsobují vzhledem k silné gravitaci naší mateřské hvězdy zrychlení vesmírných lodí. Řada průletů kolem Země, Venuše a Merkuru pomáhá sondu BepiColombo zpomalit, než se nakonec usadí na Merkurově orbitě.

Čtvrteční průlet byl čtvrtým ze šesti plánovaných kolem Merkuru, přičemž sonda proletěla jen 166 kilometrů nad povrchem planety.

Snímky, které během těchto blízkých průletů posílá, jsou podle Rotheryho bonusem navíc. Obzvlášť ho zajímají prstencové kráterové baseny (velká kráterová struktura) Merkuru a to, zda mohou být spojeny se starodávnou vulkanickou aktivitou planety, která by podle něj mohla být dodnes mírně aktivní.

Sonda BepiColombo pořídila fotografie dvou prstencových basenů, Vivaldi a nově pojmenovaného Stoddarta. Jak přesně tyto prstence vznikly, zůstává stále záhadou.

Vědci i veřejnost se mají nač těšit. Do snímkování jsou totiž zatím zapojeny jen tři kamery. Výkonnější vědecké přístroje mise, včetně kamery s vyšším rozlišením a barevnými snímky, začnou pracovat až poté, co sonda vstoupí na oběžnou dráhu kolem Merkuru.

Pohled na jižní pól Merkuru je jen předzvěstí toho, co přijde, protože se očekává, že BepiColombo shromáždí lepší data z jižní polokoule, než to udělala americká sonda Messenger NASA, která byla v roce 2015 po jedenáctileté misi záměrně navedena k řízenému sebezničujícímu dopadu na planetu.

Merkur je plný tajemství. Má jádro, které je ve srovnání s jeho kamennou slupkou neobvykle velké. Na jeho povrchu se nachází vodní led, přestože je vystaven žáru Slunce a jeho atmosféra, tvořená kyslíkem, sodíkem, draslíkem či vodíkem, je extrémně řídká.

Planeta má své magnetické pole a je bohatá na těkavé prvky, jako je chlor, síra a draslík, o nichž se předpokládá, že by na planetách s vysokými teplotami rychle vyprchaly. To by mohlo naznačovat, že Merkur mohl vzniknout dále ve Sluneční soustavě, než kde se dnes nachází.

Po zbývajících průletech plánovaných na prosinec a leden stráví BepiColombo téměř dva roky kroužením kolem Slunce, než se na konci roku 2026 usadí na oběžné dráze kolem Merkuru.

FOTO: ESA

Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz