Domů     Medicína
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
Zdroj: Pixabay

Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření.

Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví?.

Lidské tělo tato různá záření v určité míře absorbuje. Jsou pohlcovány v tkáních a mohou je ovlivňovat. Hodnota, která měří toto tak zvané absorbované záření se nazývá SAR (Specific Absorption Rate) a udává se ve wattech na kilogram.

V lidském těle probíhající procesy, například impulsy, které dává mozek nervové soustavě, mohou být při dlouhodobému vystavení elektromagnetickému záření narušeny. Ačkoliv mobilní telefony vydávají mnohem menší množství záření než třeba mikrovlnná trouba, používáme je výrazně častěji a navíc v blízkosti hlavy.

Škodí lidem elektromagnetické záření?

Jejich prostřednictvím nejen telefonujeme a posíláme zprávy, ale také sledujeme sociální sítě i dění ve světě, posloucháme hudbu, nahrazují nám papírové diáře i budíky. Proto vznikly obavy, že by mobilní telefony mohly mít negativní vliv na lidské tělo, zvláště když zvyšují teplotu tkání, především mozku.

Proto byly klasifikovány Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC – International Agency for Research on Cancer) jako potenciálně karcinogenní. Studií, které se zabývaly vztahem mezi „mobily“ a rakovinou vzniklo mezi roky 1994 až 2020 přes 5 000.

Zdroj: Pixabay

Nyní pověřila Světová zdravotnická organizace (WHO) jejich přezkoumáním Australskou agenturu pro radiační ochranu a jadernou bezpečnost (Arpansa). Ta nejprve vyřadila studie s nízkou relevancí, takže konečná analýza zahrnovala 63 pozorovacích studií, což z ní i tak dělá dosud nejkomplexnější přehled.

Revize studií nezjistila žádnou celkovou souvislost mezi používání mobilního telefonu, ať už s ohledem na délku či četnost jeho užívání, a rakovinou. Odborníci se přitom soustředili na nádory centrálního nervového systému, včetně mozku, mozkových blan, hypofýzy a ucha, stejně jako na nádory slinných žláz.

Mobilní telefony a rakovina

„Došli jsme k závěru, že důkazy neukazují souvislost mezi mobilními telefony a rakovinou mozku či jinými rakovinami hlavy a krku,“ shrnuje zjištění profesor Ken Karipidis, asistent ředitele pro hodnocení zdravotních dopadů společnosti Arpansa.

Ujištěním o správnosti jejich závěrů je podle Karipidise i fakt, že … „i když požívání mobilních telefonů raketově stouplo, výskyt mozkových nádorů zůstal stabilní,“ říká.

A dále vysvětluje: „Označením radiofrekvenčních elektromagnetických polí v roce 2011 za možný karcinogen je WHO postavila na roveň se stovkami dalších látek, u nichž jsou důkazy o škodlivosti nejisté, jako je aloe vera, nakládaná zelenina a práce v čistírně.“ Tim Driscoll, profesor na University of Sydney a předseda výboru Australské rady pro rakovinu, k závěrům studie říká:

„Myslím si, že by se lidé měli touto studií cítit uklidněni… používání mobilních telefonů by mělo být považováno za bezpečné, pokud jde o jakékoli obavy ze zvýšeného rizika rakoviny.“.

Štítky:
Související články
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují experimentální lék, který umí hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi snížit, a to úpravou genů. Společnost Verve Terapeutics testovala svůj nový lék VERVE-102 na […]
Medicína Vesmír 17.7.2025
Myší kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odhalují tajemství dlouhodobého pobytu ve vesmíru – od chování v mikrogravitaci až po změny na úrovni genů. Od dob Apolla 17, kdy pět „lunárních myší“ obletělo Měsíc, až po současné experimenty na ISS se myši staly klíčem k pochopení toho, jak dlouhodobý pobyt ve vesmíru ovlivňuje (lidské) tělo. […]
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz