Domů     Technika
Konec rutiny: Umělá inteligence přináší revoluci do účetnictví

komerční sdělení

Umělá inteligence postupně proměňuje všechna odvětví, kde se pracuje s daty a informacemi. To platí i pro účetnictví, kde jsme byli po léta zvyklí na police plné šanonů a spoustu únavné rutinní práce. Velkou změnu přinesla technologie OCR, díky níž nemusíme ručně přepisovat údaje z dokumentů, ale program je dokáže vyčíst sám.  Umělá inteligence nyní přináší další  zásadní zlepšení v rychlosti a přesnosti čtení dokumentů.

Od skeneru až po umělou inteligenci

Příchod skenerů znamenal pro účetní firmy velkou úlevu. Přinesl možnost evidovat dokumenty v digitální formě. Pořád jste ale museli informace z dokladů v PDF nebo JPG ručně přepisovat do účetního programu. Kolonku po kolonce.

S nástupem technologie rozpoznávání znaků (OCR) se práce zjednodušila. Software identifikuje jednotlivé znaky v dokumentu a převede je automaticky do účetního softwaru.

Ruční přepisování se stalo minulostí, ale vznikl nový problém.Software se nedokáže přizpůsobit všem typům a formátům dokladů. Každý dodavatel má preferovaný formát a pro každý z nich je třeba nastavit speciální šablonu, aby program věděl, jak s daty pracovat. Skutečnou revoluci přineslo až zapojení umělé inteligence.

Rossumovi roboti pomáhají s účetnictvím

Čapkovo drama R.U.R. (Rossum Universal Robots) před více než sto lety předpovědělo nástup umělé inteligence. Roboti v Čapkově příběhu nabyli vědomí, vzbouřili se a lidstvu vyhlásili válku.

Tato vize se naštěstí nenaplnila a „Rossumovi roboti” v současnosti pomáhají se čtením dat z digitálních dokumentů.

Od roku 2017 vyvíjí český startup Rossum AI technologii pro efektivní extrakci dat z dokumentů. Tři doktorandi z ČVUT naučili svůj software porozumět i nestrukturovaným dokumentům, což je přesně ta funkce, která mění možnosti práce s doklady v účetnictví.

Nezáleží už totiž na formátu, ve kterém dokument dostanete, program přečte všechny.

Jak AI pomáhá účetním v praxi?

Nejefektivnější je, když máte propojený účetní program online s AI službou Rossum. V účetním softwaru Money S3 slouží pro tento účel speciální modul Inbox, ve kterém lze tuto funkci snadno aktivovat.

Modul Inbox dokáže přečíst údaje ze standardních formátů faktur (ISDOC, ZUGFerD/Faktur-X) a poradí si i přečtením QR kódu na dokladech. Bez problémů vytěží data z formátů PDF, JPEG a PNG. Díky rozšíření Rossum přečte i doklady strojově nečitelné.

Údaje pak stačí jedním kliknutím zařadit do příslušné skupiny (faktury, dodací listy, objednávky atd.).

Modul Inbox vám zajistí elektronický archiv se všemi přijatými doklady, takže je už nemusíte evidovat fyzicky. Všechny doklady budete mít přehledně a bezpečně uložené na jednom místě. Snadno si tak pomocí filtrů dohledáte konkrétní fakturu.

Kromě toho vám Money S3 zjednoduší další rutinní práce pomocí automatizace účetnictví a ušetří vám desítky hodin měsíčně. Automaticky spáruje dokumenty, které patří k sobě, postará se o čištění salda nebo o aktualizaci skladových zásob.

Dokonce za vás vystaví a odešle pravidelné faktury. Vše si bezplatně vyzkoušíte v programu Money S3 Start.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz