Domů     Vesmír
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Martin Janda 18.5.2024

Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava působí jako vzorová hvězdná rodina..

Nedá se ovšem vyloučit, že kdysi dávno v raných fázích vývoje Sluneční soustavy gravitační kulečník mohl některou z planet vyšťouchnout, vyslat do mezihvězdného prostoru a udělat z ní sirotka. Nevíme, jestli se tak stalo, ale nebylo by to nic výjimečného.

Takových planetárních tuláků jsou jen v naší Galaxii biliony. A je jich zřejmě více než planet našeho typu.

Volně plovoucí planety, temné, izolované koule putující vesmírem vyvázané z vlivu hvězd, nevznikají jen tak uprostřed vesmírné pustiny. Rodí se stejným způsobem jako jiné planety: ve vířícím disku plynu a prachu obklopujícím rodící se hvězdu.

Planetární soustavy jsou však dynamické systémy, kde na sebe tělesa působí všelijak působí. A tak se snadno může stát, že se některá z planet vyváže z gravitačního vlivu mateřské hvězdy a zmizí v hlubokém vesmíru.

Astronomové kdysi spočítali, že jen v Mléčné dráze se hvězdným mámám ztratily miliardy planetárních dětí. Nyní vědci z NASA a japonské univerzity v Ósace tento odhad zvyšují na biliony. Ve dvou článcích publikovaných v časopise The Astronomical Journal vědci odvodili, že těchto planet je šestkrát více než světů obíhajících kolem vlastních sluncí.

Kromě toho také identifikovali druhého dosud objeveného planetárního tuláka o velikosti Země.

Existence světů, které se nedobrovolně vydaly na vandr, je již dlouho známa, ale není dostatečně prozkoumána. Předchozí zjištění naznačovala, že většina těchto planet je velká asi jako Jupiter, tedy nejhmotnější planeta naší Sluneční soustavy.

K lepšímu prozkoumání těchto potulných světů využil astronom z Goddardova střediska vesmírných letů NASA David Bennett se svým týmem devět let dat z teleskopu Microlensing Observations in Astrophysics, umístěného na observatoři Mount John na Novém Zélandu.

Exoplanety byly nepřímo detekovány měřením toho, jak jejich gravitace deformuje světlo přicházející od vzdálených hvězd za nimi, což je efekt známý jako mikročočkování.

Podle Bennetta je pravděpodobnější, že většina neznámých světů je mnohem menší než Jupiter. To proto, že se předpokládá, že planety se většinou stávají tuláky, když do sebe narazí dvě protoplanety. Síla nárazu je tak silná, že jednu z nich doslova vystrčí ze vznikajícího hvězdného systému.

Planety však mohou být ze svých hvězdných systémů vyhnány pouze většími objekty. Pokud by většina těchto hvězdných sirotků byla velikosti Jupiteru, muselo by kolem hostitelských hvězd obíhat mnoho takzvaných Superjupiterů, těch je však málo. Proto vyvržení hrozí právě planetám s nižší hmotností.

Stále existují určité nejasnosti ohledně toho, zda pozorovaní tuláci skutečně putují vesmírem nesvázaní hvězdnou gravitací, nebo jsou jen vyvrženi na tak vzdálené dráhy, že jejich mateřskou hvězdu je obtížné najít.

Astronom Przemek Mróz z Varšavské univerzity se domnívá, že pozorované planety pravděpodobně zahrnují kombinaci obojího, ale bude obtížné odvodit relativní počet každé z nich pouze metodou mikročočkování.

Více dat o toulavých planetách by měl přinést americký teleskop Nancy Grace Roman Space Telescope, který bude pracovat v infračerveném spektru a do kosmu se podívá v roce 2027. V kombinaci s údaji z Euklidova teleskopu Evropské kosmické agentury a z dobře umístěných pozemních observatoří budou vědci schopni vesmírným tulákům lépe porozumět.

Související články
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
Vesmír Zajímavosti 31.10.2024
Blíží se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week. Už sedmý ročník největší koncentrace vesmírných technologií a informací, průmyslových podniků, nově vzniklých startupů proběhne od 4. do 10. listopadu. Hlavní událostí festivalu budou již tradiční průmyslové dny Space2Business, které do Česka přilákají řadu zahraniční firem a expertů. Účast na veletrhu kosmických firem přislíbil americký […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz