Domů     Medicína
V čem se inspirovat nádory a najít zdravý přístup k životu?
Jan Zelenka 5.4.2024

Zajímají vás paralely mezi chováním rakovinných buněk a lidí? Podívejte se pod povrch biologie nádorů, a ponořte se do úvah založených na společensko-vědních teoriích fungování společnosti.

Nahlédněte pod povrch rakoviny. Vydejte se do fascinujícího světa „buněčné filosofie“ s knihou inspirativní vědkyně, bioložky Jany Šmardové (1961−2023) z Přírodovědecké fakulty MUNI.

Jana Šmardová se ve vědecké práci zaměřovala na studium molekulárních mechanismů souvisejících s vývojem nádorů. Zajímal ji však širší kontext přírodovědných poznatků. Hlubokým studiem dospěla k poznání, že nádory nám zřetelně ukazují následky porušování zákonitostí dobré spolupráce.

Společenství buněk v mnohobuněčném organismu vnímala jako analogii k fungování lidské společnosti. Bylo pro ni modelem smysluplné spolupráce ve prospěch celku, jejíž narušení může mít pro celek tragické důsledky.

Poznané obecné principy vložila do své knihy, která se stala jejím celoživotním odkazem.

Biologie nádorů a přesahy

V roce 2021 vyšla v Munipress kniha Jany Šmardové, Co nás učí nádory: Paralely v chování buněk a lidí; mimořádná už svou formou.

Každá kapitola má část A a B. Části „A“ čtenáře seznamují se základy biologie nádorů na základě současných vědeckých informací medicínských a biologických. Část „B“ je nazvána „přesahy“. Tam autorka pracuje s obecnou teorií systémů, vlastními analogiemi, literárními zdroji i teoriemi společenských věd, a formuluje své postřehy o relevanci biologických principů tvorby nádorů v těle pro „nemoci“ současné lidské civilizace.

Čtenář v každé kapitole obdrží „porci“ odborných informací o určitém rysu nádoru v těle, a k ní přesahy o obdobných rysech „nádorového“ chování lidí ve společnosti. Představme nyní jeden takový přesah na tématu metastázování.

Kniha obsahuje dva typy kapitol. Oddělené na ořízce i barevně. Části „A“ čtenáře seznamují se základy biologie nádorů. Jsou psány na základě vědeckých informací medicínských a biologických. Část „B“ je nazvána „přesahy“. Autorka v nich pracuje s vlastními analogiemi, nejrůznějšími literárními zdroji, včetně sociologických, ekonomických a jiných, a poskytuje přírodovědeckým zákonitostem širší celospolečenský kontext. Foto: Irina Matusevič

Havlova „moc bezmocných“ optikou buněk

Jana Šmardová zmínila, že při psaní prožívala pocity hlubokého smyslu. „My nevíme, jestli buňky mají vědomí, něco cítí, o něčem přemýšlejí. Ačkoliv asi netuší, čeho jsou součástí, svou malou prací k úžasnosti a perfektnosti celého těla přispívají.

A na lidské úrovni je to podobné. Je složité si uvědomit, čeho jsem součástí, ale když s pokorou přijmu svůj osud a budu se ho snažit naplnit, jak nejlépe umím, je to maximum. A nemusím o sobě pochybovat, s nikým se měřit, srovnávat se, to ty buňky také nedělají, protože je to nesmyslné.

Tak proč to tak nemít také? Myslím si, že nedoceňujeme sílu fungování „zdola“. Síla mocných je v tom, že my jim jejich moc věříme, ale můj model ukazuje, že věci jsou jinak, než o čem jsme přesvědčeni a přesvědčováni.

Došla jsem k podobnému závěru jako třeba Václav Havel v Moci bezmocných, ale přes buňky,“ uvedla Jana Šmardová.

Službě ve prospěch společnosti dala přednost před osobními zájmy

Osud tomu chtěl bohužel tak že Jana Šmardová už není mezi námi. Podlehla rakovině, jejímuž studiu zasvětila svůj život. Jak říká její manžel, biolog Jan Šmarda, který s ní prožil roky počínaje společným studiem na Přírodovědecké fakultě MUNI: „Péče o rodinu a touha předat nalezenou moudrost pro ni byly důležitější než osobní potřeba odpočívat, šetřit síly.

Její moudrost tu zůstává, abychom se z ní dokázali inspirovat a najít zdravý přístup ke svému životu,“ říká Jan Šmarda. Její knihu přeložil do angličtiny (Munipress 2023) a odkaz své manželky pečuje i tím, že dál vede u studujících velmi úspěšný předmět Biologie nádorů pro každého aneb buněčná filozofie.

Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz