Pro armádní logistiku je klíčové udržet techniku funkční na bojišti i v zázemí. „3D tisk má v tomto ohledu sehrávat zásadní roli,“ říká Tomáš Soóky, zakladatel společnosti 3Dwiser.
Využitím 3D tisku pro armádu se zabývají soukromé firmy i vědecká a univerzitní pracoviště. „Pro naši univerzitu není aditivní výroba nic nového, se soukromým sektorem spolupracujeme. Všichni si ale přejeme, aby tempo zavádění inovativních technologií do budoucích vojenských schopností bylo o poznání rychlejší,“ říká Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany.
Česká armáda je zatím se zaváděním 3D tisku pozadu. „Musíme zvýšit tah na bránu. Máme všechny předpoklady k tomu, abychom byli úspěšní, akviziční procesy jsou ale pomalé. Od spolupráce s Univerzitou obrany si slibujeme, že bude katalyzátorem těchto změn,“ zdůrazňuje Tomáš Soóky.
Americké námořnictvo je nejdále
3Dwiser zastupuje i světově proslulé značky. Třeba Nikon SLM Solutions dominuje v aditivní výrobě z kovů využívající vícelaserové 3D tiskárny. Ta nachází uplatnění v leteckém, obranném nebo automobilovém průmyslu či ve zdravotnictví.
Jejich nejmodernější tiskárny umějí vyrábět vše od lopatek turbín a raketových motorů až po konstrukční prvky.
Na konferenci v Brně, kterou pořádala organizace DefSec Innovation Hub ve spolupráci s pražskou ČVUT vystoupili i zástupci americké firmy Markforged. Pro armády NATO připravila společnost unikátní 3D tiskárnu X7 Field Edition pro výrobu lehkých a odolných kompozitů, které lze vytisknout doslova kdy a kde je právě třeba.
Využívá ji také americká námořní pěchota na svých ponorkách. Letadlem ji lze v odolném pouzdře převážet i do těch nejodlehlejších oblastí a shodit padákem na místo určení. Model X7 slouží také na Univerzitě obrany v Brně.
Kouzlo inovace a reverzního inženýrství
3D tisk ale může pomoci nahradit i starší díly pomocí reverzního inženýrství. S využitím 3D skeneru mohou jednotky v terénu nasnímat zastaralé a polámané díly, upravit data a poslat je do tiskárny, kde vzniknou nové.
V armádě se často pracuje se systémy, které jsou v provozu více než 20 let a náhradní díly již nemusejí být dostupné.
3D tisk už dávno není jen o plastech, pracuje se s lehkými a odolnými kompozity se spojitou uhlíkovou výztuží, stejně jako s ultra polymery a špičkovými kovy.
3D šetří čas i peníze
3D tisk může vstoupit i do oblastí, které na první pohled s pokročilými technologiemi nesouvisejí. Třeba taková firma Kříž, to jsou specialisté na výšivky, které zdobí uniformy vojáků, policistů a hasičů.
I společnosti tohoto typu hledají způsob, jak prostřednictvím té nejvyspělejší aditivní výroby dodat svým výrobkům co nejvyšší přidanou hodnotu. „Myslím, že výsostné znaky nemusejí být jen krásné a reprezentativní.
Chtěl bych jim dodat ještě vyšší uplatnění, třeba schopnost měřit vitální funkce nositelů našich uniforem. Hledám partnery, kteří mi s vývojem a výrobou pomohou,“ říká Libor Kříž, majitel společnosti.
3D tisk má obrovský potenciál. „Aditivní výroba nemusí nutně nahradit tradiční výrobní postupy, ale dokáže je výborně doplnit a přináší zcela nové možnosti. Už teď nabízí větší flexibilitu, umožňuje vyrábět mnohem složitější tvary, na míru přizpůsobené díly v menších sériích i kusově na zakázku, v celkovém součtu umí být levnější,“ zdůrazňuje Tomáš Soóky.