Domů     NOVINKY
První kniha svého druhu: Jak mluvit o vědě

komerční sdělení

Ojedinělou publikaci „Science Communication: Úvod do komunikace vědy“ s předmluvou od populárního moderátora Daniela Stacha vydává MatfyzPress, nakladatelství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

V patnácti kapitolách se zde vysvětluje, proč je důležité komunikovat vědu široké veřejnosti, a jak to dělat co možná nejlépe..

Atraktivní knižní příručka je dílem čtveřice autorů: dvou vědeckých novinářů Pavly Hubálkové a Martina Rychlíka, proděkana FTVS UK Aleše Vlka a vědeckého atašé Britského velvyslanectví v ČR Otakara Fojta, nositele Řádu Britského impéria, jenž napsal originální pasáž o vědecké diplomacii.

Možná je i pro vás

Knihu ocení především doktorandi, vědci, novináři, PR pracovníci nebo administrátoři projektů, ale i středoškolští učitelé a v podstatě každý, kdo fandí vědě a chce o ní mluvit nebo psát.

Čtenář se nemusí obávat suché směsi teorie a abstraktních konceptů, naopak se seznámí s mnoha příklady dobré i špatné praxe jak z Česka, tak ze zahraničí. Kapitoly obsahují kazuistiky, stovky fotografií a původní rozhovory s experty, kteří se dané problematice věnují z rozličné perspektivy.

„Jsem rád, že kniha vznikla, a že v ní mluví lidé ze zahraničí, protože český rybník je strašně malý,“ píše v předmluvě Daniel Stach.

Obor budoucnosti

Výsledných 228 stran připomíná „kuchařku“ sui generis: tedy přehled zkušeností, jak věci dělat a nedělat. Komunikace vědy se v České republice za poslední roky hodně zlepšila, ale k dokonalosti má ještě daleko.

Cílem knihy, která je k dostání v síti knihkupectví Kosmas nebo v e-shopu MatfyzPressu, je povzbudit všechny zájemce o tento zajímavý a do budoucna čím dál důležitější obor.

Související články
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz