Domů     NOVINKY
První kniha svého druhu: Jak mluvit o vědě

komerční sdělení

Ojedinělou publikaci „Science Communication: Úvod do komunikace vědy“ s předmluvou od populárního moderátora Daniela Stacha vydává MatfyzPress, nakladatelství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

V patnácti kapitolách se zde vysvětluje, proč je důležité komunikovat vědu široké veřejnosti, a jak to dělat co možná nejlépe..

Atraktivní knižní příručka je dílem čtveřice autorů: dvou vědeckých novinářů Pavly Hubálkové a Martina Rychlíka, proděkana FTVS UK Aleše Vlka a vědeckého atašé Britského velvyslanectví v ČR Otakara Fojta, nositele Řádu Britského impéria, jenž napsal originální pasáž o vědecké diplomacii.

Možná je i pro vás

Knihu ocení především doktorandi, vědci, novináři, PR pracovníci nebo administrátoři projektů, ale i středoškolští učitelé a v podstatě každý, kdo fandí vědě a chce o ní mluvit nebo psát.

Čtenář se nemusí obávat suché směsi teorie a abstraktních konceptů, naopak se seznámí s mnoha příklady dobré i špatné praxe jak z Česka, tak ze zahraničí. Kapitoly obsahují kazuistiky, stovky fotografií a původní rozhovory s experty, kteří se dané problematice věnují z rozličné perspektivy.

„Jsem rád, že kniha vznikla, a že v ní mluví lidé ze zahraničí, protože český rybník je strašně malý,“ píše v předmluvě Daniel Stach.

Obor budoucnosti

Výsledných 228 stran připomíná „kuchařku“ sui generis: tedy přehled zkušeností, jak věci dělat a nedělat. Komunikace vědy se v České republice za poslední roky hodně zlepšila, ale k dokonalosti má ještě daleko.

Cílem knihy, která je k dostání v síti knihkupectví Kosmas nebo v e-shopu MatfyzPressu, je povzbudit všechny zájemce o tento zajímavý a do budoucna čím dál důležitější obor.

Související články
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se nevzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru, vysílala poslední půlrok jen nesrozumitelné „blábolení“. Poslední sbohem se ale nekonalo, inženýrům NASA se opět povedlo krizi zažehnat. Dvojice sond […]
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidnatější metropole, Šanghaj, se za poslední století propadla o více než tři metry… K tomuto závěru došel tým čínských odborníků po detailním prozkoumání 82 měst, včetně […]
Světoznámá značka minerální vody Perrier představila novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck, který u příležitosti 160. výročí založení značky vdechl lahvi novou podobu ve svém nezaměnitelném minimalistickém, ale elegantním stylu. Ikonický kapkový tvar zelené lahve Perrier zůstává od vzniku společnosti stejný a stal se symbolem značky. Kromě toho […]
Zajímají vás paralely mezi chováním rakovinných buněk a lidí? Podívejte se pod povrch biologie nádorů, a ponořte se do úvah založených na společensko-vědních teoriích fungování společnosti. Nahlédněte pod povrch rakoviny. Vydejte se do fascinujícího světa „buněčné filosofie“ s knihou inspirativní vědkyně, bioložky Jany Šmardové (1961−2023) z Přírodovědecké fakulty MUNI. Jana Šmardová se ve vědecké práci zaměřovala […]
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz