Domů     Medicína
Virus oparu jako naděje pro léčbu rakoviny mozku
Zdroj: Creative Commons by MedTriX

Nádor na mozku patří k nejobávanějším onemocněním. Nejen, že se špatně léčí, ale často se navíc vyskytuje v místech, ve kterých jsou uchovávány vzpomínky či která ovlivňují chování a osobnost člověka.

Když je nemoc změní, ničí to nejen daného člověka, ale i jeho nejbližší. Nyní přichází vědci s nadějnou léčbou..

Vzhledem k tomu, že rakovina mozku roste v uzavřeném prostoru lebky, liší se svými projevy od jiných nádorů. Dokonce i benigní nádor však může být pro postiženého smrtelný, protože zvyšuje nitrolební tlak.

Agresivní léčba může zničit nádor, ale často u toho poškodí i okolí tkáň, tedy samotný mozek, slabší léčba má zase problém proniknout tak zvanou hematoencefalickou bariérou, která mozek chrání. Vědci a lékaři se proto řadu let snaží přijít s přesnými a dokonale cílenými léky, které by uměly vyhledat a zničit jen rakovinné buňky.

Experimentální léčba virem oparu

Nyní se zdá, že se jim to podařilo. Přišli s experimentální genovou terapií, která již úspěšně prošla první fází klinického testování na lidech. Vědci při ní využili geneticky upravený herpes virus, který v mozku vyvolává imunitní reakci schopnou napadat a cíleně ničit nádory.

Virus herpes simplex je přitom dobře známý, způsobuje běžné opary. Jedná se o první objevený lidský herpes virus. Slovo herpes je odvozeno z řeckého slova, které znamená plížit se.

Zdroj: John Hopkins University

Když ho však vědci geneticky upravili, byl najednou schopen pomoci lidskému imunitnímu systému v boji s glioblastomem, což je nejzhoubnější primární nádor mozku. U nás jej lékaři diagnostikují zhruba 300 pacientům ročně.

Obvykle přichází z plného zdraví. Pacient si téměř ze dne na den začne stěžovat na silné bolesti hlavy. Většina pacientů trpí poruchami řeči a hybností dolních končetin. U některých se onemocnění projeví epileptickými záchvaty a celkovým psychickým zpomalením.

Prodloužení délky života

Průměrná délka přežití se u pacientů s glioblastomem pohybuje kolem osmi měsíců. Nyní však lékaři vyzkoušeli přípravek na bázi upraveného herpes viru na 41 lidech, kteří trpěli nádory mozku a míchy. U 32 z nich šlo přitom o návrat rakovinného bujení po předchozí léčbě, takže proti ní měli nějaké protilátky.

Většina z nich léčbu upraveným virem s názvem CAN-3110 snášela dobře, u dvou došlo k rozvoji záchvatů.

Podání léků vyvolalo u nemocných vybuzení jejich vlastní imunity, která tak dokázala lépe bojovat s rakovinnými buňkami. Průměrná délka přežití se u nich zvýšila z 8 na 14 měsíců. Podle lékařů je největším trumfem této léčby fakt, že do těla nepřináší žádné agresivní chemikálie, pouze skrze herpes virus mobilizuje, posiluje a zpřesňuje vlastní obranyschopnost těla.

Přípravek zatím není možné používat v klinické léčbě, jeho slibné výsledky však přinesly další granty jeho autorům, díky kterým bude možné v jeho vývoji dále pokračovat, zejména optimalizovat jeho podávané množství tak, aby se zmírnily vedlejší účinky a došlo k dalšímu prodloužení života nemocných.

Štítky:
Související články
Zatím z nejasných důvodů stoupá nyní počet mladých lidí, zejména ve vyspělých zemích, kteří trpí rakovinou střev. Odborníci se domnívají, že za tím stojí příliš průmyslově zpracovaná strava, a tak hledají potraviny, které by mohly toto riziko zvrátit. Podle nejnovějšího výzkumu jsou jimi například mléčné a jiné výrobky s obsahem vápníku. Rakovina tlustého střeva a […]
Moderní anestetika, vakcíny, penicilin, inzulín, skenovací techniky včetně CT a MRI, to vše při svém vývoji spoléhalo na výzkum na zvířatech. Držíme je v klecích, studujeme jejich chování a v mnoha případech analyzujeme jejich tkáně poté, co jsou utraceni. Proto zůstává otázka výzkumu na zvířatech ožehavým tématem. V roce 1901 získal vůbec první Nobelovu cenu za […]
O tom, že jsou polyfenoly, obsažené v rostlinách, prospěšné lidskému zdraví, se ví mezi odborníky již delší dobu, pozvolna tato informace proniká i mezi laiky. Ukazuje se, že nejen zlepšují zdraví srdce a metabolismus, ale snižují i rizika rozvoje neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Kde polyfenoly hledat? Polyfenoly jsou chemické sloučeniny charakterizované přítomností více […]
Medicína 2.1.2025
Po vánočních hodech zpět do reality. V Česku významně přibývá pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Podle odborníků se počet nemocných s tzv. idiopatickými střevními záněty (IBD), mezi které obě nemoci patří, vyšplhá přibližně do pěti let až na 100 000. IBD choroby nejčastěji propukají kolem 20. až 30. roku věku. Léčit se musí […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz