Domů     Vesmír
Evropská sonda Euclid odstartovala. Bude pátrat po temné hmotě a temné energii
Martin Janda 2.7.2023

Včera v 17:12 SELČ vynesla raketa Falcon 9 z kosmodromu Cape Canaveral na Floridě evropskou sondu Euclid. Jejím cílem je odhalit povahu dvou záhadných složek našeho vesmíru: temné hmoty a temné energie, a pomoci nám odpovědět na základní otázku: Z čeho se skládá vesmír?.

Po startu a oddělení od rakety potvrdilo Evropské středisko kosmických operací ESA (ESOC) v německém Darmstadtu v 17:57 SELČ získání signálu z družice Euclid prostřednictvím pozemní stanice New Norcia v Austrálii.

„Úspěšný start družice Euclid znamená začátek nového vědeckého úsilí, které nám pomůže zodpovědět jednu z nejzávažnějších otázek moderní vědy,“ říká generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

Euclid bude pozorovat miliardy galaxií do vzdálenosti 10 miliard světelných let a vytvoří největší a nejpřesnější 3D mapu vesmíru, přičemž jedním z jejích rozměrů bude čas. Tato podrobná mapa tvaru, polohy a pohybu galaxií by měla pomoci odhalit, jak je hmota v kosmu rozložena a jak se rozpínání vesmíru vyvíjelo v průběhu kosmické historie, což astronomům umožní odvodit vlastnosti temné energie a temné hmoty.

Pro dosažení svého ambiciózního vědeckého cíle je Euclid vybaven 1,2m reflexním dalekohledem a dvěma inovativními vědeckými přístroji: VIS, který pořizuje velmi ostré snímky galaxií, a NISP, který dokáže analyzovat infračervené světlo galaxií podle vlnové délky a přesně tak určit jejich vzdálenost.

Sonda a komunikace budou řízeny z ESOC. Aby bylo možné zvládnout obrovské množství dat, které bude Euclid získávat, byla modernizována síť antén ESA Estrack pro hluboký vesmír. Tato data bude analyzovat konsorcium Euclid – skupina více než 2 000 vědců z více než 300 institucí z Evropy, USA, Kanady a Japonska.

V následujících čtyřech týdnech se Euclid vydá směrem k Lagrangeovu bodu 2, rovnovážnému bodu soustavy Slunce-Země, který se nachází 1,5 milionu km od Země (přibližně čtyřnásobek vzdálenosti Země-Měsíc) ve směru opačném než Slunce.

Tam bude Euclid vmanévrován na oběžnou dráhu kolem tohoto bodu a řídící mise zahájí činnosti k ověření všech funkcí sondy, kontrole dalekohledu a nakonec zapnutí vědeckých přístrojů.

Vědci a inženýři se poté budou věnovat intenzivní dvouměsíční fázi testování a kalibrace vědeckých přístrojů a přípravě na rutinní pozorování. Následná mise by měla trvat šest let.

reklama
Související články
Po 14 let odhaloval americký vesmírný průkopník jménem Galileo tajemství související s planetou Jupiter. Byl to tedy právě on, kdo jako první odhalil, že pod ledovou krustou měsíce Europa se nachází voda v kapalném skupenství. Tím ale jeho triumfy zdaleka nekončily V neděli 21. října 2003, přesně před 20 lety, však jeho mise dospěla ke […]
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Neila Armstronga (1930–2012) ve skafandru, poprvé vstoupila na prašný povrch Měsíce, uplynulo 54 let. Společně s Buzzem Aldrinem […]
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopravit na Zemi. Mise je splněna, kapsle dnes dosedla na povrch pouště v Utahu. Podle NASA je navíc neporušená, takže vědci se […]
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy… Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy […]
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz