Domů     Vesmír
Evropská sonda Euclid odstartovala. Bude pátrat po temné hmotě a temné energii
Martin Janda 2.7.2023

Včera v 17:12 SELČ vynesla raketa Falcon 9 z kosmodromu Cape Canaveral na Floridě evropskou sondu Euclid. Jejím cílem je odhalit povahu dvou záhadných složek našeho vesmíru: temné hmoty a temné energie, a pomoci nám odpovědět na základní otázku: Z čeho se skládá vesmír?.

Po startu a oddělení od rakety potvrdilo Evropské středisko kosmických operací ESA (ESOC) v německém Darmstadtu v 17:57 SELČ získání signálu z družice Euclid prostřednictvím pozemní stanice New Norcia v Austrálii.

„Úspěšný start družice Euclid znamená začátek nového vědeckého úsilí, které nám pomůže zodpovědět jednu z nejzávažnějších otázek moderní vědy,“ říká generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

Euclid bude pozorovat miliardy galaxií do vzdálenosti 10 miliard světelných let a vytvoří největší a nejpřesnější 3D mapu vesmíru, přičemž jedním z jejích rozměrů bude čas. Tato podrobná mapa tvaru, polohy a pohybu galaxií by měla pomoci odhalit, jak je hmota v kosmu rozložena a jak se rozpínání vesmíru vyvíjelo v průběhu kosmické historie, což astronomům umožní odvodit vlastnosti temné energie a temné hmoty.

Pro dosažení svého ambiciózního vědeckého cíle je Euclid vybaven 1,2m reflexním dalekohledem a dvěma inovativními vědeckými přístroji: VIS, který pořizuje velmi ostré snímky galaxií, a NISP, který dokáže analyzovat infračervené světlo galaxií podle vlnové délky a přesně tak určit jejich vzdálenost.

Sonda a komunikace budou řízeny z ESOC. Aby bylo možné zvládnout obrovské množství dat, které bude Euclid získávat, byla modernizována síť antén ESA Estrack pro hluboký vesmír. Tato data bude analyzovat konsorcium Euclid – skupina více než 2 000 vědců z více než 300 institucí z Evropy, USA, Kanady a Japonska.

V následujících čtyřech týdnech se Euclid vydá směrem k Lagrangeovu bodu 2, rovnovážnému bodu soustavy Slunce-Země, který se nachází 1,5 milionu km od Země (přibližně čtyřnásobek vzdálenosti Země-Měsíc) ve směru opačném než Slunce.

Tam bude Euclid vmanévrován na oběžnou dráhu kolem tohoto bodu a řídící mise zahájí činnosti k ověření všech funkcí sondy, kontrole dalekohledu a nakonec zapnutí vědeckých přístrojů.

Vědci a inženýři se poté budou věnovat intenzivní dvouměsíční fázi testování a kalibrace vědeckých přístrojů a přípravě na rutinní pozorování. Následná mise by měla trvat šest let.

Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz