Město Carlisle se nachází v historickém hrabství Cumberland na severozápadě Anglie, asi sto kilometrů od Newcastlu. V římské Británii bylo město součástí Hadrianova valu. Jaké pozůstatky po Římanech se ve městě zachovaly?.
Carlisle bylo před příchodem Římanů jedním z nejsilnějších britských měst, založil ho keltský kmen Carvettiů. Zdejší římská osada získala označení Luguvalium. Dřevěná pevnost, která stála na místě současného hradu, je datována do roku 73 n.
l. V roce 122 n. l. navštívil provincii císař Hadrián (76–138), který zde schválil zbudování tak zvaného Hadriánova valu. Jednalo se o kamenné a hliněné opevnění v délce 117,5 km, táhnoucí se napříč severní Anglií, od Newcastlu přes Carlisle po Maryport.
Město součástí Hadiánova valu
Hadriánův val tvořil po 300 let severní hranici římské říše, chránil ji před nájezdy severních kmenů ze Skotska. Val byl v různých místech různě široký, někde měřil jen 3 metry, jinde až 6 metrů na šířku.
Jeho výška se pak pohybovala kolem tří metrů. Součástí valu bylo i 80 bran, vzdálených od sebe asi 1,5 km. Mezi nimi se vždy nacházela strážní věž určená k pozorování a signalizaci. Náleželo k němu také 17 pevností.
Ta největší, zvaná Petiana, byla vystavěna poblíž Carlisle kolem roku 130. Římané zde následně zůstali až do vlády císaře Valentiniana II. (371–392).
V roce 2017 byly pod kriketovým hřištěm v Carlisle objeveny pozůstatky římského opevnění i lázní. Za projektem vykopávek stojí místní kriketový klub, Cumberlandská krajská rada a společnosti Wardell Armstrong, finanční prostředky na jeho realizaci poskytla i britská vláda.
Archeologické artefakty objevené na místě v roce 2021 naznačují, že v Luguvaliu zřejmě trávil roky 208 až 211 n.l. římský císař Septimius Severus (145-211) se svojí chotí Julií Domnou. Objeven byl kamenný fragment věnovaný císařovně, stejně jako dlaždice s vyraženými písmeny IMP, což značí imperator neboli vládce. Pocházely zřejmě z císařovy osobní dílny.
Objeveny císařovy dlaždice i hlavy bohů
Frank Giecco, technický ředitel společnosti Wardell Armstrong, který má vykopávky na starosti, k tomu uvádí: „Římané si docela často razili dlaždice. Legie razily dlaždice, pomocníci razili dlaždice, ale ty s písmeny IMP představují úplný vrchol pyramidy, je na nich „podpis“ císaře.“ Další cenné nálezy z tohoto místa představuje starověká římská keramika, označovaná jako Terra sigillata s lesklým povrchem a reliéfní výzdobou, a dále železný pečetní prsten.
Nejnověji byly při archeologických vykopávkách v Carlisle objeveny dvě obří hlavy římských bohů. Jsou třikrát tak velké jako lidská hlava a vyrobené z břidlice. Odhaduje se, že pochází z roku 200 n.l. Kdysi tvořily součást obřích soch vysokých asi 3,5 až 4,5 metru.
Frank Griecco k jejich nálezu říká: „Nálezy soch v lázeňských domech nejsou neobvyklé, ale sochy této velikosti jsou opravdu výjimečné. Pravděpodobně by se nálezy tohoto druhu v Anglii daly spočítat na prstech jedné ruky.“.