Domů     Historie
Starověké artefakty objeveny v ruinách římských lázní v Anglii
Zdroj: Wiki Commons

Město Carlisle se nachází v historickém hrabství Cumberland na severozápadě Anglie, asi sto kilometrů od Newcastlu. V římské Británii bylo město součástí Hadrianova valu. Jaké pozůstatky po Římanech se ve městě zachovaly?.

Carlisle bylo před příchodem Římanů jedním z nejsilnějších britských měst, založil ho keltský kmen Carvettiů. Zdejší římská osada získala označení Luguvalium. Dřevěná pevnost, která stála na místě současného hradu, je datována do roku 73 n.

l. V roce 122 n. l. navštívil provincii císař Hadrián (76–138), který zde schválil zbudování tak zvaného Hadriánova valu. Jednalo se o kamenné a hliněné opevnění v délce 117,5 km, táhnoucí se napříč severní Anglií, od Newcastlu přes Carlisle po Maryport.

Město součástí Hadiánova valu

Hadriánův val tvořil po 300 let severní hranici římské říše, chránil ji před nájezdy severních kmenů ze Skotska. Val byl v různých místech různě široký, někde měřil jen 3 metry, jinde až 6 metrů na šířku.

Jeho výška se pak pohybovala kolem tří metrů. Součástí valu bylo i 80 bran, vzdálených od sebe asi 1,5 km. Mezi nimi se vždy nacházela strážní věž určená k pozorování a signalizaci. Náleželo k němu také 17 pevností.

Ta největší, zvaná Petiana, byla vystavěna poblíž Carlisle kolem roku 130. Římané zde následně zůstali až do vlády císaře Valentiniana II. (371–392).

Zdroj: Cumberland Council

V roce 2017 byly pod kriketovým hřištěm v Carlisle objeveny pozůstatky římského opevnění i lázní. Za projektem vykopávek stojí místní kriketový klub, Cumberlandská krajská rada a společnosti Wardell Armstrong, finanční prostředky na jeho realizaci poskytla i britská vláda.

Archeologické artefakty objevené na místě v roce 2021 naznačují, že v Luguvaliu zřejmě trávil roky 208 až 211 n.l. římský císař Septimius Severus (145-211) se svojí chotí Julií Domnou. Objeven byl kamenný fragment věnovaný císařovně, stejně jako dlaždice s vyraženými písmeny IMP, což značí imperator neboli vládce. Pocházely zřejmě z císařovy osobní dílny.

Objeveny císařovy dlaždice i hlavy bohů

Frank Giecco, technický ředitel společnosti Wardell Armstrong, který má vykopávky na starosti, k tomu uvádí: „Římané si docela často razili dlaždice. Legie razily dlaždice, pomocníci razili dlaždice, ale ty s písmeny IMP představují úplný vrchol pyramidy, je na nich „podpis“ císaře.“ Další cenné nálezy z tohoto místa představuje starověká římská keramika, označovaná jako Terra sigillata s lesklým povrchem a reliéfní výzdobou, a dále železný pečetní prsten.

Nejnověji byly při archeologických vykopávkách v Carlisle objeveny dvě obří hlavy římských bohů. Jsou třikrát tak velké jako lidská hlava a vyrobené z břidlice. Odhaduje se, že pochází z roku 200 n.l. Kdysi tvořily součást obřích soch vysokých asi 3,5 až 4,5 metru.

Frank Griecco k jejich nálezu říká: „Nálezy soch v lázeňských domech nejsou neobvyklé, ale sochy této velikosti jsou opravdu výjimečné. Pravděpodobně by se nálezy tohoto druhu v Anglii daly spočítat na prstech jedné ruky.“.

Štítky:
reklama
Související články
Při výkopových pracích objevili pracovníci plynárenské společnosti v hlavním městě Peru Limě hned osm mumií, které pocházejí z doby před vznikem Incké říše, jež je pokládána za největší indiánskou říši amerického kontinentu. Patrně patřily ke kultuře zvané Ichma. Mezi mumiemi byli dva dospělí a šest dětí, podle archeologů se zřejmě v místě nálezu dříve rozprostíral […]
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po chodbě. Netušil, že fyzikovi tohle pobíhání vynese Nobelovu cenu. Ředitel-neředitel, když člověk potřebuje poradit, jde za tím nejlepším. V případě ředitele fyzikálních laboratoří na univerzitě Scuola […]
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud nalezený důkaz konstrukčního využití dřeva. K čemu sloužila a komu? Dřevěná konstrukce byla objevena při vykopávkách na březích jedné ze zambijských řek […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz