Domů     Historie
Starověké artefakty objeveny v ruinách římských lázní v Anglii
Zdroj: Wiki Commons

Město Carlisle se nachází v historickém hrabství Cumberland na severozápadě Anglie, asi sto kilometrů od Newcastlu. V římské Británii bylo město součástí Hadrianova valu. Jaké pozůstatky po Římanech se ve městě zachovaly?.

Carlisle bylo před příchodem Římanů jedním z nejsilnějších britských měst, založil ho keltský kmen Carvettiů. Zdejší římská osada získala označení Luguvalium. Dřevěná pevnost, která stála na místě současného hradu, je datována do roku 73 n.

l. V roce 122 n. l. navštívil provincii císař Hadrián (76–138), který zde schválil zbudování tak zvaného Hadriánova valu. Jednalo se o kamenné a hliněné opevnění v délce 117,5 km, táhnoucí se napříč severní Anglií, od Newcastlu přes Carlisle po Maryport.

Město součástí Hadiánova valu

Hadriánův val tvořil po 300 let severní hranici římské říše, chránil ji před nájezdy severních kmenů ze Skotska. Val byl v různých místech různě široký, někde měřil jen 3 metry, jinde až 6 metrů na šířku.

Jeho výška se pak pohybovala kolem tří metrů. Součástí valu bylo i 80 bran, vzdálených od sebe asi 1,5 km. Mezi nimi se vždy nacházela strážní věž určená k pozorování a signalizaci. Náleželo k němu také 17 pevností.

Ta největší, zvaná Petiana, byla vystavěna poblíž Carlisle kolem roku 130. Římané zde následně zůstali až do vlády císaře Valentiniana II. (371–392).

Zdroj: Cumberland Council

V roce 2017 byly pod kriketovým hřištěm v Carlisle objeveny pozůstatky římského opevnění i lázní. Za projektem vykopávek stojí místní kriketový klub, Cumberlandská krajská rada a společnosti Wardell Armstrong, finanční prostředky na jeho realizaci poskytla i britská vláda.

Archeologické artefakty objevené na místě v roce 2021 naznačují, že v Luguvaliu zřejmě trávil roky 208 až 211 n.l. římský císař Septimius Severus (145-211) se svojí chotí Julií Domnou. Objeven byl kamenný fragment věnovaný císařovně, stejně jako dlaždice s vyraženými písmeny IMP, což značí imperator neboli vládce. Pocházely zřejmě z císařovy osobní dílny.

Objeveny císařovy dlaždice i hlavy bohů

Frank Giecco, technický ředitel společnosti Wardell Armstrong, který má vykopávky na starosti, k tomu uvádí: „Římané si docela často razili dlaždice. Legie razily dlaždice, pomocníci razili dlaždice, ale ty s písmeny IMP představují úplný vrchol pyramidy, je na nich „podpis“ císaře.“ Další cenné nálezy z tohoto místa představuje starověká římská keramika, označovaná jako Terra sigillata s lesklým povrchem a reliéfní výzdobou, a dále železný pečetní prsten.

Nejnověji byly při archeologických vykopávkách v Carlisle objeveny dvě obří hlavy římských bohů. Jsou třikrát tak velké jako lidská hlava a vyrobené z břidlice. Odhaduje se, že pochází z roku 200 n.l. Kdysi tvořily součást obřích soch vysokých asi 3,5 až 4,5 metru.

Frank Griecco k jejich nálezu říká: „Nálezy soch v lázeňských domech nejsou neobvyklé, ale sochy této velikosti jsou opravdu výjimečné. Pravděpodobně by se nálezy tohoto druhu v Anglii daly spočítat na prstech jedné ruky.“.

Štítky:
Související články
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz