Domů     Medicína
České lékařky i v současnosti často čelí diskriminaci
Martin Janda
od Martin Janda 14.5.2023

Více než 48 % dotazovaných praktických lékařek zažilo při studiu diskriminaci kvůli svému pohlaví. Vyplývá to z dotazníku, který mezi svými členkami provedla Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Se znevýhodněním se nesetkávají pouze při studiu, ale také v práci.

V kariérním růstu je kromě diskriminace brzdí také nedostatečně flexibilní pracovní doba, kterou lze obtížně skloubit s rodičovstvím. Jedním z možných řešení je podle SVL větší využití sdružených praxí, kde se mohou lékařky střídat, a částečných úvazků..

Interní dotazník Společnosti všeobecného lékařství vyplnilo celkem 216 budoucích či stávajících praktických lékařek. Jeho autorku lékařku Kateřinu Javorskou zajímalo například to, proč si její kolegyně obor vybraly a s jakými překážkami bojují.

„Překvapilo mě, kolik lékařek se setkalo s diskriminací kvůli svému pohlaví. Vyučující je už při studiích odrazují od určitých oborů, protože prý pro ženy nejsou vhodné. Typicky sem patří například chirurgie,“ vysvětluje praktická lékařka.

Celkem 70 % studentů, kteří nastupují na lékařské fakulty, přitom podle údajů Českého statistického úřadu tvoří ženy. Nadpoloviční většinu mají lékařky také v oboru praktického lékařství, kde jich je téměř 65 %, a tento podíl neustále roste.

Přesto se jich ale pouze minimum objevuje ve vyšších funkcích a odborných lékařských skupinách. „Víme, že na doktorské studium v lékařských oborech v roce 2020 nastoupilo 48 % žen, přičemž vědkyně, které se na tuto dráhu vydají, zůstávají často na nižších akademických pozicích.

Lékařkám brání rozvíjet svoji vědeckou kariéru také řada stereotypů. Kromě praxe v ordinaci na ně většinou na rozdíl od mužských kolegů padá i péče o domácnost a děti,“ říká Kateřina Javorská. Na otázku „Jakou byste jako žena uvítala ve své profesi podporu?“ zvolilo v dotazníku nejvíce respondentek možnost práce na částečný úvazek.

Jedním z řešení, jak to praktickým lékařkám i lékařům umožnit, je podpora sdružených praxí, kdy v ordinaci působí více lékařů. „Nemůžeme si dovolit, aby praktické lékařky s malými dětmi kvůli nedostatečnému zázemí a možnostem ‚vypadly‘ na několik let z oboru.

Při sdílení praxe mohou do ordinace chodit pouze na poloviční úvazek. Sama jsem zaměstnala mladou paní doktorku, a v ordinaci se tak můžeme střídat,“ konstatuje Kateřina Javorská.

reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
Myalgická encefalomyelitida neboli chronický únavový syndrom je na vzestupu, a zřejmě má co do činění i s takzvaným long covidem. Nejnovější studie přitom naznačují, že příčinu syndromu lze hledat ve změnách střevního mikrobiomu v důsledku virových infekcí. Chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) je i dnes stigmatizovanou nemocí, ačkoliv jí jen u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz