Domů     Medicína
Proč byste měli navštívit lékaře, pokud máte přetrvávající bolesti břicha?
Martin Macourek
od Martin Macourek 27.4.2023

komerční sdělení

Bolest břicha je nespecifickým příznakem onemocnění orgánů dutiny břišní a orgánů umístěných mimo ni. Může být způsobeno poškozením vnitřních orgánů, metabolickými poruchami nebo funkčními chorobami.

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti břicha a proč byste měli navštívit lékaře, pokud máte přetrvávající bolesti břicha?.

Co je bolest břicha?

Bolest břicha je bolest v oblasti mezi hrudníkem a třísly. Intenzita bolestí břicha nejsou vždy odrazem stavu pacienta – např. při virové infekci trávicího systému můžete pociťovat velmi silné bolesti břicha a křeče v břiše, u zánětu slepého střeva při prvních příznacích nemusíte pociťovat žádné neduhy.

Příčiny bolesti břicha

V souvislosti s patomechanismy bolesti břicha jsou zmíněny bolesti somatická, viscerální a odkazovaná. Příčinou somatických bolestí je dráždění břišní stěny a temenního pobřišnice změnami teploty, tlakem na tkáně a orgány, prořezáváním kůže nebo tahem.

Obvykle má somatická bolest náhlý, akutní nástup. Je dobře omezená a má tendenci se prodlužovat. Kašel, hluboké dýchání, změna polohy těla může zhoršit somatickou bolest břicha. Tento typ bolesti břicha je nejvíce pociťován v postižené oblasti.

Dalším typem bolesti je viscerální bolest. Její příčinou je podráždění receptorů viscerálního pobřišnice a břišních orgánů. K podráždění dochází v důsledku kontrakcí, tlaku, tahání, natahování a změn teploty.

Viscerální bolest je tupá, difúzní, kolika. Často jsou pacienti s tímto typem bolesti doprovázeni dalšími příznaky – pocením, zvracením, nevolností. Bolest je horší v klidu.

Odkazovaná bolest vyplývá ze specifické inervace jednotlivých částí těla. Bolest je někdy pociťována ve vzdálených oblastech těla mimo místo poranění. Bolest břicha může mít mnoho příčin, některé z nich jsou:.

zácpa, špatné trávení, nadýmání, menstruační křeče, gastroenteritida, otrava jídlem, potravinové alergie, včetně laktózová intolerance,

dále to mohou být zánět pánevních orgánů, jako je močový měchýř, syndrom dráždivého tračníku, žaludeční vředy, ledvinové kameny, endometrióza, gastroezofageální refluxní choroba, Crohnova choroba, apendix, atd.

Bolest břicha může být také vyvolána některými léky, s antibiotiky je vhodné proto užívat i prebiotika.

Rovněž může být také příznakem rakoviny, např. žaludku, jater, slinivky břišní, tlustého střeva nebo vaječníků. Obvykle je pak provázena dalšími příznaky:

neúmyslné hubnutí zvětšení obvodu břicha,

nadýmání,

nechuť a problémy s jídlem,

pocit plného žaludku

Silná bolest, která se objeví náhle, může být příznakem perforace žaludku nebo střeva (v této situaci se obsah potravy dostane ze žaludku nebo střeva přímo do břišní dutiny), torze varlat nebo vaječníků, ledvinové kameny, žlučníkové kameny a dokonce i aneuryzma aorty.

V případě žlučových kamenů nebo žaludečních vředů se bolest obvykle nachází v horní části břicha a postupem času se zvyšuje s rozvojem zánětu. Bolest způsobená apendicitidou nebo žlučovými kameny může být závažnější při pohybu nebo kašli.

reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
Myalgická encefalomyelitida neboli chronický únavový syndrom je na vzestupu, a zřejmě má co do činění i s takzvaným long covidem. Nejnovější studie přitom naznačují, že příčinu syndromu lze hledat ve změnách střevního mikrobiomu v důsledku virových infekcí. Chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) je i dnes stigmatizovanou nemocí, ačkoliv jí jen u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz