Domů     Medicína
Proč byste měli navštívit lékaře, pokud máte přetrvávající bolesti břicha?

komerční sdělení

Bolest břicha je nespecifickým příznakem onemocnění orgánů dutiny břišní a orgánů umístěných mimo ni. Může být způsobeno poškozením vnitřních orgánů, metabolickými poruchami nebo funkčními chorobami.

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti břicha a proč byste měli navštívit lékaře, pokud máte přetrvávající bolesti břicha?.

Co je bolest břicha?

Bolest břicha je bolest v oblasti mezi hrudníkem a třísly. Intenzita bolestí břicha nejsou vždy odrazem stavu pacienta – např. při virové infekci trávicího systému můžete pociťovat velmi silné bolesti břicha a křeče v břiše, u zánětu slepého střeva při prvních příznacích nemusíte pociťovat žádné neduhy.

Příčiny bolesti břicha

V souvislosti s patomechanismy bolesti břicha jsou zmíněny bolesti somatická, viscerální a odkazovaná. Příčinou somatických bolestí je dráždění břišní stěny a temenního pobřišnice změnami teploty, tlakem na tkáně a orgány, prořezáváním kůže nebo tahem.

Obvykle má somatická bolest náhlý, akutní nástup. Je dobře omezená a má tendenci se prodlužovat. Kašel, hluboké dýchání, změna polohy těla může zhoršit somatickou bolest břicha. Tento typ bolesti břicha je nejvíce pociťován v postižené oblasti.

Dalším typem bolesti je viscerální bolest. Její příčinou je podráždění receptorů viscerálního pobřišnice a břišních orgánů. K podráždění dochází v důsledku kontrakcí, tlaku, tahání, natahování a změn teploty.

Viscerální bolest je tupá, difúzní, kolika. Často jsou pacienti s tímto typem bolesti doprovázeni dalšími příznaky – pocením, zvracením, nevolností. Bolest je horší v klidu.

Odkazovaná bolest vyplývá ze specifické inervace jednotlivých částí těla. Bolest je někdy pociťována ve vzdálených oblastech těla mimo místo poranění. Bolest břicha může mít mnoho příčin, některé z nich jsou:.

zácpa, špatné trávení, nadýmání, menstruační křeče, gastroenteritida, otrava jídlem, potravinové alergie, včetně laktózová intolerance,

dále to mohou být zánět pánevních orgánů, jako je močový měchýř, syndrom dráždivého tračníku, žaludeční vředy, ledvinové kameny, endometrióza, gastroezofageální refluxní choroba, Crohnova choroba, apendix, atd.

Bolest břicha může být také vyvolána některými léky, s antibiotiky je vhodné proto užívat i prebiotika.

Rovněž může být také příznakem rakoviny, např. žaludku, jater, slinivky břišní, tlustého střeva nebo vaječníků. Obvykle je pak provázena dalšími příznaky:

neúmyslné hubnutí zvětšení obvodu břicha,

nadýmání,

nechuť a problémy s jídlem,

pocit plného žaludku

Silná bolest, která se objeví náhle, může být příznakem perforace žaludku nebo střeva (v této situaci se obsah potravy dostane ze žaludku nebo střeva přímo do břišní dutiny), torze varlat nebo vaječníků, ledvinové kameny, žlučníkové kameny a dokonce i aneuryzma aorty.

V případě žlučových kamenů nebo žaludečních vředů se bolest obvykle nachází v horní části břicha a postupem času se zvyšuje s rozvojem zánětu. Bolest způsobená apendicitidou nebo žlučovými kameny může být závažnější při pohybu nebo kašli.

Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz