Domů     Medicína
Co prozradí naše krev? Pro vyšetření krve nemusíte navštívit jen vašeho lékaře
Jan Zelenka 30.3.2023

Lidé mají možnost požádat svého lékaře nebo si sami jako samoplátci zajít na vyšetření různého charakteru. Nabídku širokého portfolia samoplatcovských testů můžete najít například v laboratořích SYNLAB. Stačí přijít na kterékoli odběrové pracoviště a požádat a konkrétní vyšetření.

Pokud si nejste jisti, který test zvolit a chcete zjistit celkovou vitalitu vašeho organismu, můžete podstoupit komplexní balíček vyšetření.

Co všechno lze z krve vyčíst?

Rozsah krevních testů, které lze provést, je poměrně široký, což umožňuje odhalení různých stavů pomocí laboratorní analýzy. Nejde jen o to zjistit krevní skupinu (mimochodem, znáte ji?), ale o celou škálu hematologických parametrů, které mohou poskytnout informace o počtu a typu krevních buněk, jako jsou červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky.

Například, nízký počet červených krvinek může naznačovat anémii, zatímco vysoký počet bílých krvinek může naznačovat infekci. Z vyšetření krevního obrazu jde zjistit onemocnění krve jako chudokrevnost nebo leukémii.

foto: Pixabay

Hormony a vitamíny

Zajímala by vás koncentrace hormonů vypovídajících o stavu reprodukčního systému, štítné žlázy a dalších endokrinních orgánů? Třeba zvýšené hladiny štítných hormonů mohou naznačovat přítomnost nadměrné aktivity štítné žlázy.

Můžete se ujistit o zdraví jater na základě vyšetření jaterních enzymů. Zjistit si hodnoty AMH, kterými lze určit současnou i budoucí plodnost ženy. Ověřit si citlivost na inhalační alergeny, jako jsou pyly a roztoči, i na problematické potraviny způsobující intolerance.

A pak není od věci znát množství vitamínů a minerálů v těle, které jsou důležité pro správné fungování organismu.

foto: Pixabay

Základní vs. rozšiřující vyšetření krve

Rozsah zdravotního krytí často závisí na limitech stanovených pojišťovnami, jako je věk, pohlaví a již existující podmínky. Spoléhat se pouze na tyto základní faktory však může být nedostatečné, protože potřeby a okolnosti každého jednotlivce se mohou výrazně lišit.

„V naší praxi upřednostňujeme prevenci a personalizovanou péči, které se ukázaly jako účinné při identifikaci a řešení skrytých zdravotních problémů dříve, než se stanou kritickými. Tento přístup nám umožnil zachránit mnoho životů a zachovat zdraví našich pacientů,” říká MUDr. Rodion Schwarz.

MUDr. Rodion Schwarz

Dopřejte tělu vlákninu a prebiotika

Z krve lze zjistit i hladinu PSA neboli prostatického specifického antigenu, která slouží jako prevence rakoviny prostaty nebo CA 125 specifický pro rakovinu vaječníků.

Nicméně k nejčastějším vyšetření patří testy na hladinu krevního cukru informující o metabolismu cukrů a riziku diabetu nebo hladinu tuků v krvi a s tím související riziko nemocí kardiovaskulárního systému. Zvýšená hladina cholesterolu může naznačovat riziko srdečních chorob.

Léčbou pak může být konzumace vlákniny a prebiotik. Třeba konopná vláknina a prebiotika mají příznivé účinky na snižování hladiny cholesterolu v krvi, což je rizikový faktor pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění,” radí Jiří Stabla, zakladatel značky Stabla.

Jak často je potřeba absolvovat krevní testy?

Záleží na různých faktorech, jako je pohlaví, věk, rasa a již existující zdravotní stav. Zatímco preventivní prohlídky hradí pojišťovny jednou za dva roky, častější základní prohlídky doporučují i samoplátcům.

Zkušený lékař dokáže pomocí těchto základních testů odhalit mnoho zdravotních problémů a následně provést cílenější testy.

I ti nejlepší investoři říkají, že nejlepší investice je do sebe, do vlastního zdraví upřednostňováním kvalitní zdravotní péče, výživného jídla a pohodlného spaní.

Čemu byste se měli před odběrem krve vyvarovat?

Pro přesné výsledky krevních testů je důležité dbát na přípravu před odběrem krve. Ideální čas pro odběr je ráno mezi sedmou a devátou hodinou, protože hodnoty některých látek v krvi se mohou v průběhu dne měnit.

Den před odběrem byste měli vynechat fyzicky náročné aktivity, alkohol a těžká jídla, jako jsou například ořechy a čokoláda. Ráno před odběrem nejezte vůbec. Jídlo může v první řadě zkreslit hodnoty cholesterolu a cukru v krvi, vliv má ale i na spoustu dalších parametrů.

„Příjem tekutin je ale naopak žádoucí, ráno je dobré vypít alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje, neboť vám rozproudí krev v žilách, která poté půjde lépe odebrat. Vynechte však kávu, mléko a silný čaj,” doporučuje MUDr. Rodion Schwarz.

Konopná vláknina se stává významným prebiotikem. Její význam v jídelníčku zdravého životního stylu stále roste. Foto: Stabla

reklama
Související články
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky, jejímž úkolem je vytvářet lipázu, enzym pro štěpení tuků v tenkém střevě. Výroba se rychle rozjíždí… Krok 1: Hledání receptu Buňka slinivky břišní se pouští […]
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá. Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?   Proces získávání jejich krvemízy není […]
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz