Profesor Katsuhiko Hayashi z Ósacké univerzity se už léta zaobírá léčbou neplodnosti. Na konferenci v Londýně nyní oznámil, že se mu podařilo vytvořit vajíčka z buněk myších samců.
Výzkum, který je zatím v počáteční fázi, spočíval v přeměně samčích pohlavních chromozomů XY na samičí XX. Podle Hayashiho, který je celosvětově uznávaným odborníkem v této oblasti, jsou zatím vajíčka nekvalitní a jeho techniku v této fázi není možné bezpečně aplikovat na lidi.
Dále uvedl, že současné problémy by mohly být překonány do deseti let a pokud se prokáže, že její použití je bezpečné, rád by ji viděl dostupnou jako léčbu plodnosti jak pro muže, tak pro ženy, ale i použitelnou pro páry stejného pohlaví.
Hayashiho technika spočívá v tom, že se nejprve odebere kožní buňka z myšího samce a poté se z ní vytvoří kmenová buňka, tedy buňka, která se může přeměnit na jiné typy buněk. Buňky jsou samčí, a proto mají chromozomy XY. Tým profesora Katsuhika odstraní chromozom Y, duplikuje chromozom X a poté oba chromozomy X slepí dohromady. Tato úprava umožní naprogramovat kmenovou buňku tak, aby se z ní stalo vajíčko.
Děkan Harvardské medicínské fakulty George Daley, který se na výzkumu nepodílel, uvedl, že je před námi ještě dlouhá cesta, než bude společnost postavena před do jisté míry kontroverzní rozhodnutí, zda tuto techniku uvézt do praxe i pro lidi.
„Hayashiho práce je nepublikovaná, ale fascinující,“ řekl. „Stále ještě nerozumíme dostatečně jedinečné biologii lidské gametogeneze (vzniku reprodukčních buněk), abychom mohli na lidech mohli aplikovat Hayashiho provokativní výzkum.“.