Domů     Vesmír
Webbův teleskop polapil svou první exoplanetu
Martin Janda 14.1.2023

Naděje, které astronomové vkládali do Webbova teleskopu, se zatím beze zbytku naplňují. Snímky, které ze vzdálenosti jeden a půl milionu kilometru zasílá, jsou vskutku dechberoucí. A nyní zaznamenal další úspěch: objevil svou první exoplanetu..

Pozoruhodné je, že se nejedná o žádného horkého Jupitera či podobně velkou planetu. Těleso, které Webbův teleskop objevil, je téměř stejně velké jako planeta Země. I to ukazuje na netušené možnosti teleskopu, protože Země rozhodně nepatří mezi vesmírné giganty.

Planeta, oficiálně klasifikovaná jako LHS 475 b, je terestrická a je na ní solidní horko. A to i přes to, že její mateřskou hvězdou červený trpaslík, tedy hvězda nikoliv tolik zářivá, jako naše Slunce.

Planeta je však hvězdě natolik blízko, že jeden její rok trvá pouhopouhé dva pozemské dny.

„Tyto první výsledky pozorování terestrické planety velikosti Země otevírají dveře mnoha budoucím možnostem studia atmosfér skalnatých planet pomocí Webbu,“ podotkl Mark Clampin, ředitel astrofyzikálního oddělení v ústředí NASA ve Washingtonu.

„Webb nás stále více přibližuje k novému poznání světů podobných Zemi mimo Sluneční soustavu, a to je mise teprve na začátku.“.

Vědci nyní pátrají po tom, jakou má planeta atmosféru. „Nemůže mít hustou atmosféru s převahou metanu, podobnou atmosféře Saturnova měsíce Titanu,“ podotkl astronom Jacob Lustig-Yaeger z Univerzity Johna Hopkinse.

Ten také poznamenává, že ačkoli je možné, že planeta žádnou atmosféru vůbec nemá, nedá se vyloučit, že její plynný obal může tvořit čistý oxid uhličitý. „Stoprocentní atmosféra oxidu uhličitého je natolik kompaktní, že její detekce se stává velmi náročnou,“ řekl Lustig-Yaeger.

Ještě přesnější měření potřebuje tým k tomu, aby odlišil atmosféru čistého oxidu uhličitého od žádné atmosféry. Výzkumníci mají v plánu získat další data při dalších pozorováních letos v létě.

reklama
Související články
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Neila Armstronga (1930–2012) ve skafandru, poprvé vstoupila na prašný povrch Měsíce, uplynulo 54 let. Společně s Buzzem Aldrinem […]
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopravit na Zemi. Mise je splněna, kapsle dnes dosedla na povrch pouště v Utahu. Podle NASA je navíc neporušená, takže vědci se […]
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy… Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy […]
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
Snímek otisku boty Buzze Aldrina na Měsíci patří mezi kultovní. Na povrchu věčného souputníka Země se dnes nachází stovky stop, které tam zanechalo 12 astronautů mise Apollo mezi roky 1969 až 1972. Bez větru a deště tam zůstanou miliony let. Nyní se NASA připravuje na návrat člověka na Měsíc, při kterém nesmí chybět, vedle nových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz