Domů     Vesmír
Webbův teleskop polapil svou první exoplanetu
Martin Janda
od Martin Janda 14.1.2023

Naděje, které astronomové vkládali do Webbova teleskopu, se zatím beze zbytku naplňují. Snímky, které ze vzdálenosti jeden a půl milionu kilometru zasílá, jsou vskutku dechberoucí. A nyní zaznamenal další úspěch: objevil svou první exoplanetu..

Pozoruhodné je, že se nejedná o žádného horkého Jupitera či podobně velkou planetu. Těleso, které Webbův teleskop objevil, je téměř stejně velké jako planeta Země. I to ukazuje na netušené možnosti teleskopu, protože Země rozhodně nepatří mezi vesmírné giganty.

Planeta, oficiálně klasifikovaná jako LHS 475 b, je terestrická a je na ní solidní horko. A to i přes to, že její mateřskou hvězdou červený trpaslík, tedy hvězda nikoliv tolik zářivá, jako naše Slunce.

Planeta je však hvězdě natolik blízko, že jeden její rok trvá pouhopouhé dva pozemské dny.

„Tyto první výsledky pozorování terestrické planety velikosti Země otevírají dveře mnoha budoucím možnostem studia atmosfér skalnatých planet pomocí Webbu,“ podotkl Mark Clampin, ředitel astrofyzikálního oddělení v ústředí NASA ve Washingtonu.

reklama

„Webb nás stále více přibližuje k novému poznání světů podobných Zemi mimo Sluneční soustavu, a to je mise teprve na začátku.“.

Vědci nyní pátrají po tom, jakou má planeta atmosféru. „Nemůže mít hustou atmosféru s převahou metanu, podobnou atmosféře Saturnova měsíce Titanu,“ podotkl astronom Jacob Lustig-Yaeger z Univerzity Johna Hopkinse.

Ten také poznamenává, že ačkoli je možné, že planeta žádnou atmosféru vůbec nemá, nedá se vyloučit, že její plynný obal může tvořit čistý oxid uhličitý. „Stoprocentní atmosféra oxidu uhličitého je natolik kompaktní, že její detekce se stává velmi náročnou,“ řekl Lustig-Yaeger.

Ještě přesnější měření potřebuje tým k tomu, aby odlišil atmosféru čistého oxidu uhličitého od žádné atmosféry. Výzkumníci mají v plánu získat další data při dalších pozorováních letos v létě.

reklama
Související články
Jeden je od naší domovské planety vzdálený zhruba 630 milionů kilometrů, ten druhý dvakrát tolik… Přesto představují světy, které by se dali kolonizovat. NASA hodlá prozkoumat potenciál dvou vzdálených měsíců dvou plynných obrů: Europy a Titanu. Prvním kandidátem v dlouhé „výzkumné šňůře“ se stane druhý nejbližší Jupiterův měsíc, Europa. Právě pod jeho ledovou krustou se […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Možná se k vám už dostaly zastrašující zprávy, které uvádějí, že existuje značné riziko, že Asteroid 2023 BU v blízké budoucnosti zasáhne Zemi. Asteroid 2023 BU je známý jako Near Earth Object (nebo NEO), tedy asteroid, jehož dráha je blízko protnutí dráhy Země. Tyto asteroidy jsou velmi pečlivě sledovány a díky vysoce přesnému pozorování polohy a […]
Těžko hledat ikoničtější snímek vlajky než ten, na kterém astronaut Buzz Aldrin stojí vedle prvního amerického praporu na Měsíci. Přitom vlajka zapíchnutá do země má určité historické konotace. Ještě začátkem 20. století zapíchnutí vlajky znamenalo automatické přičlenění daného území k té které zemi. Znamenaly snad v roce 1969 hvězdy a pruhy na Měsíci založení americké […]
Od příštího týdne na dalších pár neděl zvedněte hlavy k noční obloze. Daleko od měst malými dalekohledy, nebo i pouhýma očima, můžete spatřit poměrně vysoko nad obzorem kometu C/2022 E3 ZTF. Kometa bude nejlépe viditelná od druhé poloviny ledna do první poloviny února, v průběhu noci velmi vysoko nad hlavou a takřka měsíc bude cirkumpolární […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz