Domů     Vesmír
Webbův teleskop polapil svou první exoplanetu
Martin Janda 14.1.2023

Naděje, které astronomové vkládali do Webbova teleskopu, se zatím beze zbytku naplňují. Snímky, které ze vzdálenosti jeden a půl milionu kilometru zasílá, jsou vskutku dechberoucí. A nyní zaznamenal další úspěch: objevil svou první exoplanetu..

Pozoruhodné je, že se nejedná o žádného horkého Jupitera či podobně velkou planetu. Těleso, které Webbův teleskop objevil, je téměř stejně velké jako planeta Země. I to ukazuje na netušené možnosti teleskopu, protože Země rozhodně nepatří mezi vesmírné giganty.

Planeta, oficiálně klasifikovaná jako LHS 475 b, je terestrická a je na ní solidní horko. A to i přes to, že její mateřskou hvězdou červený trpaslík, tedy hvězda nikoliv tolik zářivá, jako naše Slunce.

Planeta je však hvězdě natolik blízko, že jeden její rok trvá pouhopouhé dva pozemské dny.

„Tyto první výsledky pozorování terestrické planety velikosti Země otevírají dveře mnoha budoucím možnostem studia atmosfér skalnatých planet pomocí Webbu,“ podotkl Mark Clampin, ředitel astrofyzikálního oddělení v ústředí NASA ve Washingtonu.

„Webb nás stále více přibližuje k novému poznání světů podobných Zemi mimo Sluneční soustavu, a to je mise teprve na začátku.“.

Vědci nyní pátrají po tom, jakou má planeta atmosféru. „Nemůže mít hustou atmosféru s převahou metanu, podobnou atmosféře Saturnova měsíce Titanu,“ podotkl astronom Jacob Lustig-Yaeger z Univerzity Johna Hopkinse.

Ten také poznamenává, že ačkoli je možné, že planeta žádnou atmosféru vůbec nemá, nedá se vyloučit, že její plynný obal může tvořit čistý oxid uhličitý. „Stoprocentní atmosféra oxidu uhličitého je natolik kompaktní, že její detekce se stává velmi náročnou,“ řekl Lustig-Yaeger.

Ještě přesnější měření potřebuje tým k tomu, aby odlišil atmosféru čistého oxidu uhličitého od žádné atmosféry. Výzkumníci mají v plánu získat další data při dalších pozorováních letos v létě.

Související články
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří, jak se jasnost galaxie proměňuje. Ve studii vydané na základě těchto pozorování dospívají k závěru, že jsou svědky změn, které v galaxii dosud nebyly pozorovány – pravděpodobně v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz