Naděje, které astronomové vkládali do Webbova teleskopu, se zatím beze zbytku naplňují. Snímky, které ze vzdálenosti jeden a půl milionu kilometru zasílá, jsou vskutku dechberoucí. A nyní zaznamenal další úspěch: objevil svou první exoplanetu..
Pozoruhodné je, že se nejedná o žádného horkého Jupitera či podobně velkou planetu. Těleso, které Webbův teleskop objevil, je téměř stejně velké jako planeta Země. I to ukazuje na netušené možnosti teleskopu, protože Země rozhodně nepatří mezi vesmírné giganty.
Planeta, oficiálně klasifikovaná jako LHS 475 b, je terestrická a je na ní solidní horko. A to i přes to, že její mateřskou hvězdou červený trpaslík, tedy hvězda nikoliv tolik zářivá, jako naše Slunce.
Planeta je však hvězdě natolik blízko, že jeden její rok trvá pouhopouhé dva pozemské dny.
„Tyto první výsledky pozorování terestrické planety velikosti Země otevírají dveře mnoha budoucím možnostem studia atmosfér skalnatých planet pomocí Webbu,“ podotkl Mark Clampin, ředitel astrofyzikálního oddělení v ústředí NASA ve Washingtonu.
„Webb nás stále více přibližuje k novému poznání světů podobných Zemi mimo Sluneční soustavu, a to je mise teprve na začátku.“.
Vědci nyní pátrají po tom, jakou má planeta atmosféru. „Nemůže mít hustou atmosféru s převahou metanu, podobnou atmosféře Saturnova měsíce Titanu,“ podotkl astronom Jacob Lustig-Yaeger z Univerzity Johna Hopkinse.
Ten také poznamenává, že ačkoli je možné, že planeta žádnou atmosféru vůbec nemá, nedá se vyloučit, že její plynný obal může tvořit čistý oxid uhličitý. „Stoprocentní atmosféra oxidu uhličitého je natolik kompaktní, že její detekce se stává velmi náročnou,“ řekl Lustig-Yaeger.
Ještě přesnější měření potřebuje tým k tomu, aby odlišil atmosféru čistého oxidu uhličitého od žádné atmosféry. Výzkumníci mají v plánu získat další data při dalších pozorováních letos v létě.