Domů     Vesmír
Sonda InSight se zřejmě definitivně odmlčela. O Marsu však poskytla řadu nových informací
Martin Janda 24.12.2022

Po čtyřech letech práce se odmlčela sonda InSight, která zkoumala vnitřek Marsu a jeho seizmické aktivity. NASA konec mise očekávala. Navíc, v plánu bylo, že InSight bude v provozu jen dva roky, takže aparát už přesluhoval..

Na svou cestu se sonda vydala v květnu 2018 a na rudou planetu dosedla 26. listopadu téhož roku. Na rozdíl od Curiosity nebo Perseverance, nebyla pojízdná, ale seděla jen na jednom místě.

Mise pomohla ozřejmit, jak Mars vypadá uvnitř, což byl primární cíl mise. Jejím úkolem bylo umístit na povrch planety seizmometr a teplotní sondu. Poté InSinght poslouchala a zkoumala, co se děje uvnitř Marsu. Zjistilo se, že čtvrtá planeta je seizmicky stále ještě aktivní.

Vědci tak mimo jiné vědí, jak vypadá „marsotřesení.“ Sonda jich zaznamenala několik desítek, takže vědci si mohou udělat jasnější představu o vnitřní skladbě planety. Ta vypadá tak, že se zhruba do 40 kilometrů hloubky rozkládá kůra a pod ní pak plášť.

Ten je trochu jiný než u Země, což je dáno velikostí obou planet. Plášť rudé planety postrádá kvůli nedostatečnému tlaku minerály, které jsou pro Zemi typické. Podle měření ze zde nachází nanejvýš olivín.

Střed Marsu pak tvoří jádro s poloměrem zhruba 1 800 kilometrů, což je podstatně více, než vědci předpokládali. Znamená to, že kromě železa a síry marsovské jádro obsahuje ještě více prvků.

Poslední snímek, který sonda poslala na Zemi

V původních plánech se měl aparát provrtat až pět metrů pod povrch. To se úplně nepovedlo, InSight resp. přístroj HP zvládl kvůli zrádnému terénu pouze 40 centimetrů. Každopádně díky sondě InSight a také díky sondě MRO obíhající kolem Marsu badatelé zaznamenali obří kráter a velké kusy ledu v jeho okolí, což je důležité pro budoucí misi člověka na Mars.

Kromě toho sonda zaznamenala i několik pádů meteoritů na Mars a poprvé tak zde zaznamenala povrchové vlny.

Osudnou se jí nakonec staly bouře, které její solární panely pokryly prachem tak, že už energii ze Slunce nebyla schopna přijímat a její baterie se tak nenabíjely. NASA hodlá ještě ověřit, zda se sonda přece jen nepřihlásí, v tomto ohledu však vědci optimističtí nejsou.

FOTO: NASA

reklama
Související články
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Neila Armstronga (1930–2012) ve skafandru, poprvé vstoupila na prašný povrch Měsíce, uplynulo 54 let. Společně s Buzzem Aldrinem […]
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopravit na Zemi. Mise je splněna, kapsle dnes dosedla na povrch pouště v Utahu. Podle NASA je navíc neporušená, takže vědci se […]
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy… Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy […]
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
Snímek otisku boty Buzze Aldrina na Měsíci patří mezi kultovní. Na povrchu věčného souputníka Země se dnes nachází stovky stop, které tam zanechalo 12 astronautů mise Apollo mezi roky 1969 až 1972. Bez větru a deště tam zůstanou miliony let. Nyní se NASA připravuje na návrat člověka na Měsíc, při kterém nesmí chybět, vedle nových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz