Domů     Vesmír
Sonda InSight se zřejmě definitivně odmlčela. O Marsu však poskytla řadu nových informací
Martin Janda
od Martin Janda 24.12.2022

Po čtyřech letech práce se odmlčela sonda InSight, která zkoumala vnitřek Marsu a jeho seizmické aktivity. NASA konec mise očekávala. Navíc, v plánu bylo, že InSight bude v provozu jen dva roky, takže aparát už přesluhoval..

Na svou cestu se sonda vydala v květnu 2018 a na rudou planetu dosedla 26. listopadu téhož roku. Na rozdíl od Curiosity nebo Perseverance, nebyla pojízdná, ale seděla jen na jednom místě.

Mise pomohla ozřejmit, jak Mars vypadá uvnitř, což byl primární cíl mise. Jejím úkolem bylo umístit na povrch planety seizmometr a teplotní sondu. Poté InSinght poslouchala a zkoumala, co se děje uvnitř Marsu. Zjistilo se, že čtvrtá planeta je seizmicky stále ještě aktivní.

reklama

Vědci tak mimo jiné vědí, jak vypadá „marsotřesení.“ Sonda jich zaznamenala několik desítek, takže vědci si mohou udělat jasnější představu o vnitřní skladbě planety. Ta vypadá tak, že se zhruba do 40 kilometrů hloubky rozkládá kůra a pod ní pak plášť.

Ten je trochu jiný než u Země, což je dáno velikostí obou planet. Plášť rudé planety postrádá kvůli nedostatečnému tlaku minerály, které jsou pro Zemi typické. Podle měření ze zde nachází nanejvýš olivín.

Střed Marsu pak tvoří jádro s poloměrem zhruba 1 800 kilometrů, což je podstatně více, než vědci předpokládali. Znamená to, že kromě železa a síry marsovské jádro obsahuje ještě více prvků.

Poslední snímek, který sonda poslala na Zemi

V původních plánech se měl aparát provrtat až pět metrů pod povrch. To se úplně nepovedlo, InSight resp. přístroj HP zvládl kvůli zrádnému terénu pouze 40 centimetrů. Každopádně díky sondě InSight a také díky sondě MRO obíhající kolem Marsu badatelé zaznamenali obří kráter a velké kusy ledu v jeho okolí, což je důležité pro budoucí misi člověka na Mars.

Kromě toho sonda zaznamenala i několik pádů meteoritů na Mars a poprvé tak zde zaznamenala povrchové vlny.

Osudnou se jí nakonec staly bouře, které její solární panely pokryly prachem tak, že už energii ze Slunce nebyla schopna přijímat a její baterie se tak nenabíjely. NASA hodlá ještě ověřit, zda se sonda přece jen nepřihlásí, v tomto ohledu však vědci optimističtí nejsou.

FOTO: NASA

reklama
Související články
V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 26. ledna 2023 ve Vysokých Tatrách, kam se autor snímku vydal za jasným počasím nad hladinu inverze […]
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo už nějakou dobu. Čerstvé analýzy ale ukazují nové skutečnosti o jeho chemickém složení. Už sonda Cassini, která Saturn a jeho měsíce zkoumala mezi […]
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentovi Saturnu a nyní na počet známých měsíců vede 92:83. Dosud neznámé měsíce byly objeveny pomocí pozemských teleskopů umístěných na Havaji a v Chile v loňském a předloňském roce. Nejedná se o […]
Jeden je od naší domovské planety vzdálený zhruba 630 milionů kilometrů, ten druhý dvakrát tolik… Přesto představují světy, které by se dali kolonizovat. NASA hodlá prozkoumat potenciál dvou vzdálených měsíců dvou plynných obrů: Europy a Titanu. Prvním kandidátem v dlouhé „výzkumné šňůře“ se stane druhý nejbližší Jupiterův měsíc, Europa. Právě pod jeho ledovou krustou se […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz