Domů     Vesmír
Sonda InSight se zřejmě definitivně odmlčela. O Marsu však poskytla řadu nových informací
Martin Janda 24.12.2022

Po čtyřech letech práce se odmlčela sonda InSight, která zkoumala vnitřek Marsu a jeho seizmické aktivity. NASA konec mise očekávala. Navíc, v plánu bylo, že InSight bude v provozu jen dva roky, takže aparát už přesluhoval..

Na svou cestu se sonda vydala v květnu 2018 a na rudou planetu dosedla 26. listopadu téhož roku. Na rozdíl od Curiosity nebo Perseverance, nebyla pojízdná, ale seděla jen na jednom místě.

Mise pomohla ozřejmit, jak Mars vypadá uvnitř, což byl primární cíl mise. Jejím úkolem bylo umístit na povrch planety seizmometr a teplotní sondu. Poté InSinght poslouchala a zkoumala, co se děje uvnitř Marsu. Zjistilo se, že čtvrtá planeta je seizmicky stále ještě aktivní.

Vědci tak mimo jiné vědí, jak vypadá „marsotřesení.“ Sonda jich zaznamenala několik desítek, takže vědci si mohou udělat jasnější představu o vnitřní skladbě planety. Ta vypadá tak, že se zhruba do 40 kilometrů hloubky rozkládá kůra a pod ní pak plášť.

Ten je trochu jiný než u Země, což je dáno velikostí obou planet. Plášť rudé planety postrádá kvůli nedostatečnému tlaku minerály, které jsou pro Zemi typické. Podle měření ze zde nachází nanejvýš olivín.

Střed Marsu pak tvoří jádro s poloměrem zhruba 1 800 kilometrů, což je podstatně více, než vědci předpokládali. Znamená to, že kromě železa a síry marsovské jádro obsahuje ještě více prvků.

Poslední snímek, který sonda poslala na Zemi

V původních plánech se měl aparát provrtat až pět metrů pod povrch. To se úplně nepovedlo, InSight resp. přístroj HP zvládl kvůli zrádnému terénu pouze 40 centimetrů. Každopádně díky sondě InSight a také díky sondě MRO obíhající kolem Marsu badatelé zaznamenali obří kráter a velké kusy ledu v jeho okolí, což je důležité pro budoucí misi člověka na Mars.

Kromě toho sonda zaznamenala i několik pádů meteoritů na Mars a poprvé tak zde zaznamenala povrchové vlny.

Osudnou se jí nakonec staly bouře, které její solární panely pokryly prachem tak, že už energii ze Slunce nebyla schopna přijímat a její baterie se tak nenabíjely. NASA hodlá ještě ověřit, zda se sonda přece jen nepřihlásí, v tomto ohledu však vědci optimističtí nejsou.

FOTO: NASA

Související články
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří, jak se jasnost galaxie proměňuje. Ve studii vydané na základě těchto pozorování dospívají k závěru, že jsou svědky změn, které v galaxii dosud nebyly pozorovány – pravděpodobně v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz