Domů     Příroda
Místo, které není vhodné pro život
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 14.9.2022
Úvodní foto: Pixabay

Ne každá část planety Země musí nutně oplývat životem. Pokud jde o vyprahlé pouště, zde máme o jejich nehostinnosti jasno, ale věděli jste o existenci oblasti poseté krátery, jedovatými jezírky a horkými prameny? 21. století vás tam zavede.

Foto: Pixabay

Dallol, to je název místa v Afarské pánvi v severní části Etiopie, které může na první pohled evokovat představu cizí planety. Jedná se o nejteplejší místo na Zemi s průměrnými teplotami dosahujícími 34,6 stupně Celsia, v období letních měsíců se navyšují na až 46 stupňů.

Nebezpečná krása

Umístění kráterů v Dallolu je nejnižší položení sopečných kráterů na Zemi. Nacházejí se v hloubce 48 metrů pod hladinou moře. Nejsou ani zdaleka tak staré, poslední erupce zde byla zpozorována v roce 1926. Pro africkou krajinu nejsou charakteristické pouze vysoké dusivé teploty, za jejichž vznikem stojí neobvyklé geologické podmínky, ale také to jsou především krátery s vodou, jejíž paleta barev je velice pestrá – přechází od zelených, oranžových, žlutých a hnědých odstínů.

Foto: Pixabay

Tajemství zdejší krajiny

Prameny Dallolu vylučují chlorid železitý (FeCl3) a hydroxid železitý (Fe(OH)3). U obou sloučenin na vzduchu dochází k jejich tvrdnutí a solné usazeniny a jezírka „natírají“ dozelena. Neaktivní prameny po nějaké době začnou oxidovat a zbarvovat se do hnědé barvy, tento proces nastává opakovaně, proto může někomu Dallol připadat „magický“.

reklama

Prameny a gejzíry nejsou ani zdaleka vše, čím může zdejší kraj překvapit. Zelenomodře zbarvená jezírka obsahují vodu, kterou není dobré uhasit žízeň, je totiž jedovatá. Oblast zahrnuje také tzv. fumaroly, což jsou trhliny v zemském povrchu, z nichž do ovzduší proudí horké plyny a páry.

Výprava po stopách života

V roce 2016 se do oblasti vydala vědecká expedice, která chtěla zjistit, zda se zde nachází nějaký život, nebo jestli jde o „mrtvou“ oblast. „Je to úžasné, ale nepřátelské místo,“ vyjádřil se tehdy vedoucí výpravy a vědec ze španělského institutu Centro de Astrobiologia Felipe Gómez.

Foto: Pixabay

Je to jen několik měsíců zpátky, co skupina zveřejnila studii se závěry ze své výpravy. Podle všech informací se jim podařilo objevit mikroorganismy, archaea, jejichž velikost se pohybovala v nanometrických jednotkách.

reklama

Archaea je druh jednobuněčných organismů, které se řadí mezi extrémofilní, tedy takové, které se vyskytují v oblastech s extrémními teplotami, extrémním pH nebo vysokým obsahem soli.

Mikrobiální život zde není přirozený

V nejnovější studii, která probíhala pod vedením francouzské mikrobioložky Jodie Belillaové, bylo odebráno rozsáhlé spektrum vzorků ze čtyř zón geotermální oblasti v Dallolu, ty pak byly následně podrobeny důkladné analýze.

Odebraný materiál pocházel ze tří expedic, které proběhly v letech 2016 až 2018. Podle všeho byly výše zmíněné bakterie archaea do oblasti poblíž kráteru zaneseny turisty, z čehož vyplývá, že v této lokalitě neexistuje přirozený a aktivní mikrobiální život.

reklama

Za běžných okolností je voda jedním z kritérií pro život, v tomto případě jsou do cesty kladeny fyzikálně-chemické překážky.

Foto: Pixabay

Voda v Dallolu je plná síry a chloru, je extrémně slaná, v některých případech dokonce i desetkrát slanější než normální mořská voda, při teplotě okolo 180 stupňů Celsia vře, je bez kyslíku a její pH se blíží k nule, což je podobný jev jako u kyseliny v autobaterii.

reklama
Související články
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
Členovci, ke kterým patři pavouci, stonožky či krabi, dokáží regenerovat části těla, což jim umožňuje uniknout predátorům, kteří se do nich zakousli. Dlouho se však předpokládalo, že mořští pavouci, vzdálení příbuzní těch suchozemských, tuto schopnost nemají. Nejnovější výzkum to ale vyvrátil! Nohatky jsou mořští členovci s nápadně tenkým tělem, které se dělí na hlavu, hruď […]
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto překvapivé závěry naznačují, že zemské jádro se zastavuje a obrací směr v periodickém cyklu trvajícím přibližně 60 až 70 let. Pokud se tato teorie potvrdí, mohlo […]
V dobách „kralování“ Newtona, Einsteina nebo Hawkinga dokázala věda rozluštit mnohé. Stále však existují fenomény, které odolávají i moderním poznatkům. Anebo už ne? Jedním z „pomníčků“, před kterým i současní odborníci museli sklonit hlavu, je kulový blesk. Žhavá elektrizující koule velikosti většího pomeranče, nebo i fotbalového míče, je nevypočitatelný a také velmi těžko uměle vyrobitelný […]
Hadi mají schopnost, jakou se nemůže chlubit žádné jiné zvíře na naší planetě. Díky speciálně uzpůsobeným čelistem dokážou pozřít kořist mnohokrát mohutnější než oni sami. Čas od času přicházejí zejména z Amazonie zprávy, že největší známé druhy hadů, jako je například anakonda velká nebo krajta mřížkovaná, pozřely i takovou kořist, jakou je aligátor, nebo v těch horších […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz