Domů     Technika
ROLLS-ROYCE – Ze silnice do oblak
Pavel Polcar 27.7.2022
Foto: Pixabay

Britská společnost Rolls-Royce je známá především díky svým luxusním automobilům. Jen málokdo ví, že se však angažuje také ve výrobě leteckých motorů a nově se pustila i do výroby elektrických letadel.

Předně, pokud se řekne Rolls-Royce, zapomeňte na automobily, práva na jejich výrobu patří německému koncernu BMW, tato legendární značka se nyní specializuje pouze na motory, a to především letecké. Koncem roku 2022 dokonce připadl zmíněné firmě rekord, co se týče rychlosti elektrických letadel.

Jejich stroj pojmenovaný příhodně jako „Spirit of Innovation“ (Duch inovace) dosáhl maximální rychlosti 623 km/h, což není daleko od běžných dopravních letadel. .

Hned dva rekordy najednou

Plně elektrické letadlo vyrobené společností Rolls-Royce překonalo dva světové rychlostní rekordy, v listopadu 2021 dosáhl Duch inovace v průměru 555,9 km/h na 3 km a 532,1 km/h (330 mph) na 15 km. Oba pokusy, které proběhly na experimentálním testovacím místě, byly nyní ověřeny Světovou federací leteckých sportů (FAI – Fédération Aéronautique Internationale). Rolls-Royce to popsal jako „fantastický úspěch“.

Foto: Pixabay

„Uplatnění nároku na celoelektrický světový rychlostní rekord je fantastický úspěch pro tým ACCEL a Rolls-Royce. Rád bych poděkoval našim partnerům a zejména společnosti Electroflight za spolupráci při dosažení tohoto průlomu.

Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program je vzrušující pro celý trh pokročilé letecké mobility,“ uvedl Warren East, generální ředitel Rolls-Royce. Letoun vzešel z vývojového programu ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight), v rámci kterého Rolls-Royce spolupracuje například s výrobcem elektromotorů YASA, který je dceřinou firmou německé automobilky Daimler AG.

Důležité snížení emisí

V návaznosti na výroky generálního ředitele společnosti bylo také uvedeno, že se jedná o další milník, jenž pomůže přinést technologické průlomy, které společnost potřebuje k dekarbonizaci letecké, pozemní a námořní dopravy.

Revoluční letoun je dalším důkazem záviděníhodného kreditu Spojeného království, pokud jde o inovace. Ukáže potenciál elektrického létání a pomůže odemknout technologie, které by z něj mohly učinit součást každodenního života.

Foto: Pixabay

Rolls-Royce, jehož ústředí pro letectví a kosmonautiku sídlí v Derby, uvedl, že stroj pohání baterie s výkonem 400 kilowattů a že pohonná baterie je zatím tou nejvýkonnější, jaká kdy byla pro letadlo sestavena, její kapacita je údajně dostačující k nabití 7 500 telefonů.

„Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program má vzrušující uplatnění pro trh pokročilé letecké mobility,“ dodal East.

Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz