Domů     Příroda
Magnetické pole Země kdysi téměř zmizelo. Činnost kovů v zemském jádru pak zachránila pozemský život
Martin Janda 3.7.2022

Magnetické pole obklopující naši planetu je docela užitečná záležitost. Okolní vesmír je plný záření, které si z pozemským životem příliš nerozumí. Magnetismus však vytváří ochrannou bariéru, jež toto vražedné záření k povrchu Země nepustí..

Geomagnetické pole vychyluje záření z jeho normální dráhy a nutí je, aby Zemi obešlo. Ve vzdálenosti od 1 000 do 50 000 kilometrů od naší planety tak vznikají radiační van Allenovy pásy, které byly objeveny v roce 1958.

Před půl miliardou let však magnetické pole naší planety téměř zmizelo. Kdyby tento proces pokračoval, výhybka historie by byla přehozena a lidský a ani jiné druhy by vznikly jen těžko.

Naše planeta se skládá z mnoha sfér. Na povrchu se nachází 5 až 70 km silná vrstva hornin, která ji pokrývá jako vaječná skořápka. Této vrstvě se říká zemská kůra a pod ní leží plášť, který je tvořen 3 000 km tlustou vrstvou křemičitanů.

Ještě níže se nachází vnější jádro, plné roztaveného železa, a uvnitř něj je další koule, tentokrát z pevného železa. Její průměr je více než 2 000 km a roste přibližně o milimetr ročně. „Magnetické pole Země je generováno vířícím železem ve vnějším jádru,“ řekl John Tarduno, profesor geofyziky na Rochesterské univerzitě v New Yorku.

„V době kambria však bylo jádro zcela roztavené a jeho schopnost generovat magnetické pole se hroutila.“.

Analýza krystalů v horninách v Quebecu provedená Tardunovým týmem ukázala, že magnetické pole Země mělo méně než 10 % současné síly a poskytovalo jen velmi slabou ochranu před kosmickým a slunečním zářením.

Naštěstí pro pozemský život začalo jádro ve svém středu tuhnout, což mělo hluboké důsledky. V podstatě se tím aktivovaly pohyby ve vnějším jádře a obnovila se síla magnetického pole planety. „Náš výzkum naznačuje, že formování vnitřního jádra začalo přibližně před 550 miliony let, a to těsně předtím, než došlo ke kambrické explozi života,“ řekl Tarduno.

Kambrickou explozí vědci označují náhlý nárůst mnohobuněčných živočichů právě v období kambria. Vliv na ní mělo zřejmě i obnovení magnetického pole Země.

Některé jiné světy, které o magnetické pole přišly, ukazují dramatické důsledky této ztráty. Příkladem je Mars, který ztratil magnetické pole před čtyřmi miliardami let. Bez ochrany před slunečním větrem – nepřetržitým proudem protonů a elektronů, které se valí z povrchu Slunce – byla marťanská atmosféra odnesena do vesmíru a její povrch zůstal mrtvý a bez vody.

„Země by se nevyvíjela jako Mars, ale určitě by přišla o více vody, než má dnes, kdyby nedošlo k restartu jejího magnetického pole,“ dodal Tarduno. „Určitě by to byla mnohem sušší planeta, než na jaké žijeme dnes.“.

Geofyzik se však zdráhal spekulovat, jak přesně by znovuzrození magnetického pole Země ovlivnilo vývoj života. „Nemyslím si, že by návrat magnetického pole Země a následný rozmach života na Zemi spolu nesouvisely.

Zatím však nemůžeme říci, jaký byl přesný sled událostí. To je třeba ještě prozkoumat.“.

Související články
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka doprovází už nějakých 8 000 let. Dnes jsou kočky společně se psy nejoblíbenějšími domácími mazly. Mezinárodní společnost pro ochranu zvířat (ISPA) odhaduje, že na světě žije […]
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů Copernicus Climate Change Service dosáhla v březnu letošního roku průměrná globální teplota povrchu moře nového měsíčního maxima 21,07 stupně Celsia. „Březen […]
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Řada lidí se domnívá, že je pavouci chtějí pokousat, a to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz