Domů     Příroda
Magnetické pole Země kdysi téměř zmizelo. Činnost kovů v zemském jádru pak zachránila pozemský život
Martin Janda
od Martin Janda 3.7.2022

Magnetické pole obklopující naši planetu je docela užitečná záležitost. Okolní vesmír je plný záření, které si z pozemským životem příliš nerozumí. Magnetismus však vytváří ochrannou bariéru, jež toto vražedné záření k povrchu Země nepustí..

Geomagnetické pole vychyluje záření z jeho normální dráhy a nutí je, aby Zemi obešlo. Ve vzdálenosti od 1 000 do 50 000 kilometrů od naší planety tak vznikají radiační van Allenovy pásy, které byly objeveny v roce 1958.

Před půl miliardou let však magnetické pole naší planety téměř zmizelo. Kdyby tento proces pokračoval, výhybka historie by byla přehozena a lidský a ani jiné druhy by vznikly jen těžko.

reklama

Naše planeta se skládá z mnoha sfér. Na povrchu se nachází 5 až 70 km silná vrstva hornin, která ji pokrývá jako vaječná skořápka. Této vrstvě se říká zemská kůra a pod ní leží plášť, který je tvořen 3 000 km tlustou vrstvou křemičitanů.

Ještě níže se nachází vnější jádro, plné roztaveného železa, a uvnitř něj je další koule, tentokrát z pevného železa. Její průměr je více než 2 000 km a roste přibližně o milimetr ročně. „Magnetické pole Země je generováno vířícím železem ve vnějším jádru,“ řekl John Tarduno, profesor geofyziky na Rochesterské univerzitě v New Yorku.

„V době kambria však bylo jádro zcela roztavené a jeho schopnost generovat magnetické pole se hroutila.“.

Analýza krystalů v horninách v Quebecu provedená Tardunovým týmem ukázala, že magnetické pole Země mělo méně než 10 % současné síly a poskytovalo jen velmi slabou ochranu před kosmickým a slunečním zářením.

reklama

Naštěstí pro pozemský život začalo jádro ve svém středu tuhnout, což mělo hluboké důsledky. V podstatě se tím aktivovaly pohyby ve vnějším jádře a obnovila se síla magnetického pole planety. „Náš výzkum naznačuje, že formování vnitřního jádra začalo přibližně před 550 miliony let, a to těsně předtím, než došlo ke kambrické explozi života,“ řekl Tarduno.

Kambrickou explozí vědci označují náhlý nárůst mnohobuněčných živočichů právě v období kambria. Vliv na ní mělo zřejmě i obnovení magnetického pole Země.

Některé jiné světy, které o magnetické pole přišly, ukazují dramatické důsledky této ztráty. Příkladem je Mars, který ztratil magnetické pole před čtyřmi miliardami let. Bez ochrany před slunečním větrem – nepřetržitým proudem protonů a elektronů, které se valí z povrchu Slunce – byla marťanská atmosféra odnesena do vesmíru a její povrch zůstal mrtvý a bez vody.

„Země by se nevyvíjela jako Mars, ale určitě by přišla o více vody, než má dnes, kdyby nedošlo k restartu jejího magnetického pole,“ dodal Tarduno. „Určitě by to byla mnohem sušší planeta, než na jaké žijeme dnes.“.

reklama

Geofyzik se však zdráhal spekulovat, jak přesně by znovuzrození magnetického pole Země ovlivnilo vývoj života. „Nemyslím si, že by návrat magnetického pole Země a následný rozmach života na Zemi spolu nesouvisely.

Zatím však nemůžeme říci, jaký byl přesný sled událostí. To je třeba ještě prozkoumat.“.

reklama
Související články
Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty MENDELU, který se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání potravinami v domácnostech, zjistil, jaké množství potravin končí ve směsném komunálním odpadu. Průměrně je to 36,4 kilogramů za rok, v sídlištní zástavbě pak až 53 kilogramů na osobu. Nyní se chtějí zaměřit na to, jak by se mohl tento odpad dále zpracovat a […]
Po desetiletích poklesu populace se budoucnost některých druhů ryb díky dlouholetému úspěšnému řízení rybolovu a ochranným opatřením zdá být o něco růžovější než předtím. Podle nového výzkumu však mají někteří žraloci, žijící v otevřených vodách, stále problémy. Tito žraloci jsou často náhodnou kořistí při lovu tuňáků. Nedostatek specializované ochrany těchto druhů znamená, že riziko jejich […]
Máte doma čtyřnohého mazlíčka? Pokud ho krmíte jen suchým krmivem, jste podle posledního zjištění vědců ekologičtější než ti, kdo je krmí konzervami a kapsičkami. Tak to aspoň tvrdí veterinářka Vivian Pedrinelliová z univerzity v São Paulu a její kolegové. Jejich analýza více než 900 stovek krmných dávek pro domácí zvířata ukázala, že téměř 90 % […]
Pokud se dotknete naší kopřivy dvoudomé, zabodnou se vám do kůže její trichomy, které způsobí bolest a svědění. Ovšem to je nic proti ďábelskému kopřiváku morušovitému, jehož kontakt s lidskou kůží vyvolává pocit ne nepodobný poleptání kyselinou… Kopřivák je v průměru dva až čtyři metry vysoká stálezelená rostlina s širokými „lopuchovitými“ listy, která roste výhradně […]
Pokojové rostliny měly dlouhá léta pověst fotosyntetických organismů zlepšujících klima v uzavřeném prostoru. Z piedestalu výkonných čističek vzduchu je však nakonec srazili sami vědci… Jeden květinový list vytvoří za hodinu v průměru 5 ml kyslíku, za celý den jde o množství srovnatelné s 2,4 litry kyslíku. Na vyčištění vzduchu v celé místnosti je to však […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz