Domů     Příroda
Svět knihy 2022: Bestsellerista Roman Pavela a jeho Zeleninová zahrádka
Jan Zelenka 11.6.2022

„Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ Citát z díla Umberta Eca si organizátoři vybrali za motto pro 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha.

Jedním z vystavovatelů Světa knihy je i Edice Česká televize, která vydala knihu „Zeleninová zahrádka polopatě: Od A do Z a ještě něco navíc“. Autorem je doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., náš význačný kolega a spolupracovník, známý vědec a popularizátor zemědělské vědy z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, spoluautorem pak herec a moderátor pořadu Filip Čapka.

Kmotrou knihy se stala oblíbená herečka a režisérka Sabina Remundová.

Roman Pavela patří mezi známé osobnosti veřejného života. Zabývá se výzkumem biologicky aktivních látek získaných z rostlin a jejich možného uplatnění nejen v ochraně rostlin jakožto tzv. botanických pesticidů, ale také v rámci inovativního potravinářství, především při vývoji zdraví prospěšných potravin.

Roman Pavela popularizuje vědu v rámci řady pořadů ČT, přednášek pro odbornou i laickou veřejnost, či psaním populárně naučných knih. S časopisem 21. STOLETÍ spolupracuje už 20 měsíců.

Jako jediný vědec z resortu zemědělství získal cenu MŽP – Česká hlava 2013, a to za vývoj prokazatelně environmentálně bezpečných přípravků na ochranu rostlin, kdy díky tomuto výzkumu vzniklo již několik komerčně úspěšných přípravků využitelných nejen v ekologickém zemědělství.

Kromě toho byl v roce 2019 zařazen jakožto jediný český vědec zabývající se zemědělským výzkumem do prestižního seznamu nejcitovanějších vědců světa. Jeho práce se tak řadí mezi 1 % těch nejvýznamnějších prací na světě, díky čemuž udává směr zemědělského výzkumu v oblasti bezpečné ochrany rostlin.

Kniha se stala historicky jedním z nejúspěšnějších titulů vydaných v Edici ČT. Zeleninová zahrádka polopatě opanovala žebříčky prodejů naučných knih.

Nejenže byla vyprodána do tří dnů od prvního vydání, ale patří mezi jasné bestsellery letošního jara a připravuje se již její třetí dotisk.

Návrat k zahrádkaření totiž zaznamenal v posledních pár letech boom. Kniha obsahuje mnoho užitečných rad a návodů na pěstování zeleniny, a to od založení záhonu až po její sklizeň.

Související články
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka doprovází už nějakých 8 000 let. Dnes jsou kočky společně se psy nejoblíbenějšími domácími mazly. Mezinárodní společnost pro ochranu zvířat (ISPA) odhaduje, že na světě žije […]
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů Copernicus Climate Change Service dosáhla v březnu letošního roku průměrná globální teplota povrchu moře nového měsíčního maxima 21,07 stupně Celsia. „Březen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz