Domů     Příroda
Svět knihy 2022: Bestsellerista Roman Pavela a jeho Zeleninová zahrádka
Jan Zelenka 11.6.2022

„Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ Citát z díla Umberta Eca si organizátoři vybrali za motto pro 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha.

Jedním z vystavovatelů Světa knihy je i Edice Česká televize, která vydala knihu „Zeleninová zahrádka polopatě: Od A do Z a ještě něco navíc“. Autorem je doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., náš význačný kolega a spolupracovník, známý vědec a popularizátor zemědělské vědy z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, spoluautorem pak herec a moderátor pořadu Filip Čapka.

Kmotrou knihy se stala oblíbená herečka a režisérka Sabina Remundová.

Roman Pavela patří mezi známé osobnosti veřejného života. Zabývá se výzkumem biologicky aktivních látek získaných z rostlin a jejich možného uplatnění nejen v ochraně rostlin jakožto tzv. botanických pesticidů, ale také v rámci inovativního potravinářství, především při vývoji zdraví prospěšných potravin.

Roman Pavela popularizuje vědu v rámci řady pořadů ČT, přednášek pro odbornou i laickou veřejnost, či psaním populárně naučných knih. S časopisem 21. STOLETÍ spolupracuje už 20 měsíců.

Jako jediný vědec z resortu zemědělství získal cenu MŽP – Česká hlava 2013, a to za vývoj prokazatelně environmentálně bezpečných přípravků na ochranu rostlin, kdy díky tomuto výzkumu vzniklo již několik komerčně úspěšných přípravků využitelných nejen v ekologickém zemědělství.

Kromě toho byl v roce 2019 zařazen jakožto jediný český vědec zabývající se zemědělským výzkumem do prestižního seznamu nejcitovanějších vědců světa. Jeho práce se tak řadí mezi 1 % těch nejvýznamnějších prací na světě, díky čemuž udává směr zemědělského výzkumu v oblasti bezpečné ochrany rostlin.

Kniha se stala historicky jedním z nejúspěšnějších titulů vydaných v Edici ČT. Zeleninová zahrádka polopatě opanovala žebříčky prodejů naučných knih.

Nejenže byla vyprodána do tří dnů od prvního vydání, ale patří mezi jasné bestsellery letošního jara a připravuje se již její třetí dotisk.

Návrat k zahrádkaření totiž zaznamenal v posledních pár letech boom. Kniha obsahuje mnoho užitečných rad a návodů na pěstování zeleniny, a to od založení záhonu až po její sklizeň.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
Skutečnost, že příroda léčí není moderní medicíně vůbec neznámá. Prozatím však lékaři pobyt na čerstvém vzduchu nepředepisují… Podle nejnovějších studií by možná měli. Nashromážděné poznatky totiž naznačují, že pobyt v parcích či lesích výrazně napomáhá k fyzické i duševní pohodě člověka. Podobným „balzámem“ by měly být také moře a oceány. Na otázku, co přesně za […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz