Domů     NOVINKY
Svět knihy 2022: Bestsellerista Roman Pavela a jeho Zeleninová zahrádka
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 11.6.2022

„Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ Citát z díla Umberta Eca si organizátoři vybrali za motto pro 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha.

Jedním z vystavovatelů Světa knihy je i Edice Česká televize, která vydala knihu „Zeleninová zahrádka polopatě: Od A do Z a ještě něco navíc“. Autorem je doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., náš význačný kolega a spolupracovník, známý vědec a popularizátor zemědělské vědy z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, spoluautorem pak herec a moderátor pořadu Filip Čapka.

Kmotrou knihy se stala oblíbená herečka a režisérka Sabina Remundová.

Roman Pavela patří mezi známé osobnosti veřejného života. Zabývá se výzkumem biologicky aktivních látek získaných z rostlin a jejich možného uplatnění nejen v ochraně rostlin jakožto tzv. botanických pesticidů, ale také v rámci inovativního potravinářství, především při vývoji zdraví prospěšných potravin.

reklama

Roman Pavela popularizuje vědu v rámci řady pořadů ČT, přednášek pro odbornou i laickou veřejnost, či psaním populárně naučných knih. S časopisem 21. STOLETÍ spolupracuje už 20 měsíců.

Jako jediný vědec z resortu zemědělství získal cenu MŽP – Česká hlava 2013, a to za vývoj prokazatelně environmentálně bezpečných přípravků na ochranu rostlin, kdy díky tomuto výzkumu vzniklo již několik komerčně úspěšných přípravků využitelných nejen v ekologickém zemědělství.

Kromě toho byl v roce 2019 zařazen jakožto jediný český vědec zabývající se zemědělským výzkumem do prestižního seznamu nejcitovanějších vědců světa. Jeho práce se tak řadí mezi 1 % těch nejvýznamnějších prací na světě, díky čemuž udává směr zemědělského výzkumu v oblasti bezpečné ochrany rostlin.

Kniha se stala historicky jedním z nejúspěšnějších titulů vydaných v Edici ČT. Zeleninová zahrádka polopatě opanovala žebříčky prodejů naučných knih. Nejenže byla vyprodána do tří dnů od prvního vydání, ale patří mezi jasné bestsellery letošního jara a připravuje se již její třetí dotisk.

reklama

Návrat k zahrádkaření totiž zaznamenal v posledních pár letech boom. Kniha obsahuje mnoho užitečných rad a návodů na pěstování zeleniny, a to od založení záhonu až po její sklizeň.

reklama
Související články
Volkswagen představí na jaře 2023 už druhou generaci ID.3. A protože je o „trojky“ velký zájem, montážní linky v německém Cvikově a Drážďanech od příštího roku doplní i hlavní závod ve Wolfsburgu. Nové ID.3 bude dodáváno s nejnovější generací softwaru, která zlepšuje výkon systému a dokáže přijímat bezdrátové aktualizace OTA (Over-the-Air). Kromě toho byla rozšířena […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Různé stresové podmínky v rodičovské generaci rostlin mohou mít silně negativní, ale také velmi pozitivní vliv na růst a reprodukční úspěch potomků. Někteří potomci mohou zvýšit produkci semen až o 40 %. Vyplývá to z nejrozsáhlejší mezinárodní studie, kterou vedli vědci z Botanického ústavu AV ČR a která byla publikována v renomovaném botanickém časopise New […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydá letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem v Praze a dalšími partnery.  Akce potrvá od 28. listopadu do 2. prosince a nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru. Festival oslaví […]
Lidem s nedostatkem vitaminu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. Na tuto skutečnost upozorňují rozsáhlé vědecké studie z Číny, Itálie nebo Polska. Z výzkumů dále vyplývá, že pacienti s deficitem vitaminu D nemoci hůře prožívají. Vitamin, který lidé získávají především ze slunečního záření, chybí podle odhadů až jednomu ze sedmi Čechů. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz