Domů     Příroda
Svět knihy 2022: Bestsellerista Roman Pavela a jeho Zeleninová zahrádka
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 11.6.2022

„Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ Citát z díla Umberta Eca si organizátoři vybrali za motto pro 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha.

Jedním z vystavovatelů Světa knihy je i Edice Česká televize, která vydala knihu „Zeleninová zahrádka polopatě: Od A do Z a ještě něco navíc“. Autorem je doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., náš význačný kolega a spolupracovník, známý vědec a popularizátor zemědělské vědy z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, spoluautorem pak herec a moderátor pořadu Filip Čapka.

Kmotrou knihy se stala oblíbená herečka a režisérka Sabina Remundová.

Roman Pavela patří mezi známé osobnosti veřejného života. Zabývá se výzkumem biologicky aktivních látek získaných z rostlin a jejich možného uplatnění nejen v ochraně rostlin jakožto tzv. botanických pesticidů, ale také v rámci inovativního potravinářství, především při vývoji zdraví prospěšných potravin.

reklama

Roman Pavela popularizuje vědu v rámci řady pořadů ČT, přednášek pro odbornou i laickou veřejnost, či psaním populárně naučných knih. S časopisem 21. STOLETÍ spolupracuje už 20 měsíců.

Jako jediný vědec z resortu zemědělství získal cenu MŽP – Česká hlava 2013, a to za vývoj prokazatelně environmentálně bezpečných přípravků na ochranu rostlin, kdy díky tomuto výzkumu vzniklo již několik komerčně úspěšných přípravků využitelných nejen v ekologickém zemědělství.

Kromě toho byl v roce 2019 zařazen jakožto jediný český vědec zabývající se zemědělským výzkumem do prestižního seznamu nejcitovanějších vědců světa. Jeho práce se tak řadí mezi 1 % těch nejvýznamnějších prací na světě, díky čemuž udává směr zemědělského výzkumu v oblasti bezpečné ochrany rostlin.

Kniha se stala historicky jedním z nejúspěšnějších titulů vydaných v Edici ČT. Zeleninová zahrádka polopatě opanovala žebříčky prodejů naučných knih. Nejenže byla vyprodána do tří dnů od prvního vydání, ale patří mezi jasné bestsellery letošního jara a připravuje se již její třetí dotisk.

reklama

Návrat k zahrádkaření totiž zaznamenal v posledních pár letech boom. Kniha obsahuje mnoho užitečných rad a návodů na pěstování zeleniny, a to od založení záhonu až po její sklizeň.

reklama
Související články
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou […]
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony lety. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se […]
Dva prstíky opatrně uchopí vajíčko a položí ho kousek dál, aniž by ho rozmáčkly nebo upustily. Nebylo by na tom nic divného, kdyby ty prstíky nebyly na konci sloního chobotu. Sloní chobot je obdivuhodný nástroj. Silou a šikovností v mnohém předčí lidskou ruku, navíc je multifunkční. S pozoruhodnou lehkostí dokáže z cesty odstraňovat kmeny a […]
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí, vedle zapomínání způsobuje také zmatenost a schopnost zabloudit i ve vlastním domě. Postihuje především osoby starší 65 let a činí je závislými na pomoci ostatních. Protože jsou si lidský a delfíní mozek podobné, zaměřili se nyní vědci na zkoumání, zda delfíni, kteří bez zjevných příčin uvízli na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz