Domů     Příroda
Kolika let se může dožít váš pes? Hloubková studie odpovídá
Martin Janda 1.5.2022

Jakmile je některý druh domestikován a lidé mohou zasahovat do jeho vývoje, jeho variabilita se podstatným způsobem zvýší. A tak bernský salašník i čivava jsou stále tím samým druhem, byť se od sebe v mnohém liší. Třeba i předpokládanou délkou dožití při narození..

Z nové studie zveřejněné v časopise Nauture vyplývá, že předpoklad nejdelšího dožití mezi psy mají zástupci plemene Jack Russel, border kolie a springeršpanělé.

Na opačném konci pomyslného žebříčku jsou pak angličtí a zejména francouzští buldoci, které lze zařadit mezi přešlechtěné rasy. Podobné problémy mají další plemena, jimž byl pomocí šlechtění zkrácen čumák, aby připomínala tvář batolat, a to mopsi a američtí buldoci.

Tito psi často trpí poruchami, jako jsou problémy s dýcháním, onemocnění páteře a potíže při porodu. Vždyť angličtí buldoci už dnes nemohou na svět přicházet přirozenou cestou. „Naše zjištění slouží jako připomenutí pro potenciální majitele psů, aby si vybírali plemeno podle zdraví a nikoliv podle vzhledu,“ uvedla spoluautorka studie prezidentka Britské veterinární asociace Justine Shottonová.

Předpokládaná délka dožití některých plemen při jejich narození

Jack Russell teriér 12,72 let

Jorkšírský teriér 12,54 let

Border kolie 12,10 let

Špringršpaněl 11,92 roku

Voříšek 11,82 let

Labradorský retrívr 11,77 let

Stafordšírský bulteriér 11,33 let

Kokršpaněl 11,31 let

Shih-tzu 11,05 let

Kavalír King Charles španěl 10,45 let

Německý ovčák 10,16 let

Boxer 10,04 roku

Bígl 9,85 roku

Husky 9,53 let

Čivava 7,91 let

Americký buldok 7,79 roku

Mops 7,65 let

Anglický buldoček 7,39 let

Francouzský buldoček 4,53 roku

Podobné seznamy pro 18 vybraných plemen a kříženců vznikly již dříve, ale tento je zatím nejpropracovanější, protože vychází z analýzy obří databáze veterinárních záznamů nazvané VetCompass. Tento systém dohledu, který provozuje Královská veterinární akademie (RVC) a v současné době obsahuje informace o 20 milionech zvířat.

Na délku života psa má vliv mnoho faktorů, takže odhadovaná průměrná délka života při narození je užitečná jen částečně. Vezměme si například čivavu. Její průměrná délka života od nultého roku věku je 7,9 roku.

A tak se může zdát, že zachraňovat šestiletou čivavu z útulku nemá smysl, protože průměrný věk při úmrtí u tohoto plemene naznačuje, že za dva roky se odebere do psího nebe. Veterinární záznamy však ukazují, že poměrně hodně čivav pojde v mladém věku, čímž se průměrná délka života snižuje.

A to znamená, že čivava, která dosáhla šesti let, bude pravděpodobně žít mnohem déle než osmi let, vždyť patnáctileté čivavy nejsou zas tolik výjimečné.

Související články
Šimpanzi bonobo mají pověst mírumilovného druhu, který se snaží konfliktům co nejvíce vyhýbat, a když už k nim dojde, řeší je sexem. Závěry nové studie však ukazují, že bonobové moc dobře vědí, co to je agresivita, a že se v tomto ohledu mnohdy chovají hůře než jejich bratranci šimpanzi učenliví. Na počátku 20. století si […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Nejlepší přítel člověka? Pes, chtělo by se říct. Ale existují živočichové, které mají náš druh ještě raději než čtyřnozí chlupáči. Takovým je třeba veš… Na naší evoluční cestě od prvních primátů podobným opicím přes australopitheky až po moderní lidi s s vysoce vyspělým mozkem nám dělal společnost mimořádně věrný společník: Pediculus humanus, jinak známý jako […]
Většina lidí je zvyklá žít v nízkých nadmořských výškách, kde je dostatek kyslíku, naopak při pobytu ve vysokých horách pak může mít potíže s dýcháním. Čelí tak zvané výškové nemoci, která se projevuje nevolností, zmateností a otoky plic a mozku. Existují ovšem dvě populace, které jsou zvyklé a plně adaptované na život ve výškách nad […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz