Domů     Příroda
Kolika let se může dožít váš pes? Hloubková studie odpovídá
Martin Janda
od Martin Janda 1.5.2022

Jakmile je některý druh domestikován a lidé mohou zasahovat do jeho vývoje, jeho variabilita se podstatným způsobem zvýší. A tak bernský salašník i čivava jsou stále tím samým druhem, byť se od sebe v mnohém liší. Třeba i předpokládanou délkou dožití při narození..

Z nové studie zveřejněné v časopise Nauture vyplývá, že předpoklad nejdelšího dožití mezi psy mají zástupci plemene Jack Russel, border kolie a springeršpanělé.

Na opačném konci pomyslného žebříčku jsou pak angličtí a zejména francouzští buldoci, které lze zařadit mezi přešlechtěné rasy. Podobné problémy mají další plemena, jimž byl pomocí šlechtění zkrácen čumák, aby připomínala tvář batolat, a to mopsi a američtí buldoci.

reklama

Tito psi často trpí poruchami, jako jsou problémy s dýcháním, onemocnění páteře a potíže při porodu. Vždyť angličtí buldoci už dnes nemohou na svět přicházet přirozenou cestou. „Naše zjištění slouží jako připomenutí pro potenciální majitele psů, aby si vybírali plemeno podle zdraví a nikoliv podle vzhledu,“ uvedla spoluautorka studie prezidentka Britské veterinární asociace Justine Shottonová.

Předpokládaná délka dožití některých plemen při jejich narození

Jack Russell teriér 12,72 let

Jorkšírský teriér 12,54 let

Border kolie 12,10 let

Špringršpaněl 11,92 roku

Voříšek 11,82 let

Labradorský retrívr 11,77 let

Stafordšírský bulteriér 11,33 let

Kokršpaněl 11,31 let

Shih-tzu 11,05 let

Kavalír King Charles španěl 10,45 let

Německý ovčák 10,16 let

Boxer 10,04 roku

Bígl 9,85 roku

Husky 9,53 let

Čivava 7,91 let

Americký buldok 7,79 roku

Mops 7,65 let

Anglický buldoček 7,39 let

Francouzský buldoček 4,53 roku

Podobné seznamy pro 18 vybraných plemen a kříženců vznikly již dříve, ale tento je zatím nejpropracovanější, protože vychází z analýzy obří databáze veterinárních záznamů nazvané VetCompass. Tento systém dohledu, který provozuje Královská veterinární akademie (RVC) a v současné době obsahuje informace o 20 milionech zvířat.

reklama

Na délku života psa má vliv mnoho faktorů, takže odhadovaná průměrná délka života při narození je užitečná jen částečně. Vezměme si například čivavu. Její průměrná délka života od nultého roku věku je 7,9 roku.

A tak se může zdát, že zachraňovat šestiletou čivavu z útulku nemá smysl, protože průměrný věk při úmrtí u tohoto plemene naznačuje, že za dva roky se odebere do psího nebe. Veterinární záznamy však ukazují, že poměrně hodně čivav pojde v mladém věku, čímž se průměrná délka života snižuje.

A to znamená, že čivava, která dosáhla šesti let, bude pravděpodobně žít mnohem déle než osmi let, vždyť patnáctileté čivavy nejsou zas tolik výjimečné.

reklama
Související články
Pokud se dotknete naší kopřivy dvoudomé, zabodnou se vám do kůže její trichomy, které způsobí bolest a svědění. Ovšem to je nic proti ďábelskému kopřiváku morušovitému, jehož kontakt s lidskou kůží vyvolává pocit ne nepodobný poleptání kyselinou… Kopřivák je v průměru dva až čtyři metry vysoká stálezelená rostlina s širokými „lopuchovitými“ listy, která roste výhradně […]
Pokojové rostliny měly dlouhá léta pověst fotosyntetických organismů zlepšujících klima v uzavřeném prostoru. Z piedestalu výkonných čističek vzduchu je však nakonec srazili sami vědci… Jeden květinový list vytvoří za hodinu v průměru 5 ml kyslíku, za celý den jde o množství srovnatelné s 2,4 litry kyslíku. Na vyčištění vzduchu v celé místnosti je to však […]
Že před konzumací není od věci jídlo umýt se učí i malé děti. Ke stejné poučce došli i ibisi australští. Ti přišli na to, jak ropuchy zbavit jejich jedu. Ibisi nejsou ve své domovině příliš populární ptáci. Zvláště proto, že často vybírají jídlo z popelnic a občas dokážou ukrást potravu lidem i přímo z ruky. […]
Je 22. února roku 1997. Novináři z celé Británie se sjíždí do malého skotského městečka Roslin. Vědci z místního biologického ústavu totiž právě oznámili absolutní senzaci. Podařilo se jim naklonovat prvního velkého savce – ovci, která dostala jméno Dolly. Dolly způsobí totální poprask, protože klonování zvířat je v té době ještě v plenkách a klonují se výhradně malá zvířata […]
Když vědci sekvenovali DNA semen nalezených během vykopávek v jeskyni Uan Muhuggiag na Sahaře, zjistili, že se jedná o semena jedné z nejstarších plodin v Africe, divokého melounu, která rozkousali pastevci ovcí z doby kamenné. V 90. letech 20. století probíhaly v jeskyni Uan Muhuggiag, která se nachází na území dnešní Libye, archeologické vykopávky. Během […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz