Domů     Příroda
Kolika let se může dožít váš pes? Hloubková studie odpovídá
Martin Janda
od Martin Janda 1.5.2022

Jakmile je některý druh domestikován a lidé mohou zasahovat do jeho vývoje, jeho variabilita se podstatným způsobem zvýší. A tak bernský salašník i čivava jsou stále tím samým druhem, byť se od sebe v mnohém liší. Třeba i předpokládanou délkou dožití při narození..

Z nové studie zveřejněné v časopise Nauture vyplývá, že předpoklad nejdelšího dožití mezi psy mají zástupci plemene Jack Russel, border kolie a springeršpanělé.

Na opačném konci pomyslného žebříčku jsou pak angličtí a zejména francouzští buldoci, které lze zařadit mezi přešlechtěné rasy. Podobné problémy mají další plemena, jimž byl pomocí šlechtění zkrácen čumák, aby připomínala tvář batolat, a to mopsi a američtí buldoci.

Tito psi často trpí poruchami, jako jsou problémy s dýcháním, onemocnění páteře a potíže při porodu. Vždyť angličtí buldoci už dnes nemohou na svět přicházet přirozenou cestou. „Naše zjištění slouží jako připomenutí pro potenciální majitele psů, aby si vybírali plemeno podle zdraví a nikoliv podle vzhledu,“ uvedla spoluautorka studie prezidentka Britské veterinární asociace Justine Shottonová.

Předpokládaná délka dožití některých plemen při jejich narození

Jack Russell teriér 12,72 let

Jorkšírský teriér 12,54 let

Border kolie 12,10 let

Špringršpaněl 11,92 roku

Voříšek 11,82 let

Labradorský retrívr 11,77 let

Stafordšírský bulteriér 11,33 let

Kokršpaněl 11,31 let

Shih-tzu 11,05 let

Kavalír King Charles španěl 10,45 let

Německý ovčák 10,16 let

Boxer 10,04 roku

Bígl 9,85 roku

Husky 9,53 let

Čivava 7,91 let

Americký buldok 7,79 roku

Mops 7,65 let

Anglický buldoček 7,39 let

Francouzský buldoček 4,53 roku

Podobné seznamy pro 18 vybraných plemen a kříženců vznikly již dříve, ale tento je zatím nejpropracovanější, protože vychází z analýzy obří databáze veterinárních záznamů nazvané VetCompass. Tento systém dohledu, který provozuje Královská veterinární akademie (RVC) a v současné době obsahuje informace o 20 milionech zvířat.

Na délku života psa má vliv mnoho faktorů, takže odhadovaná průměrná délka života při narození je užitečná jen částečně. Vezměme si například čivavu. Její průměrná délka života od nultého roku věku je 7,9 roku.

A tak se může zdát, že zachraňovat šestiletou čivavu z útulku nemá smysl, protože průměrný věk při úmrtí u tohoto plemene naznačuje, že za dva roky se odebere do psího nebe. Veterinární záznamy však ukazují, že poměrně hodně čivav pojde v mladém věku, čímž se průměrná délka života snižuje.

A to znamená, že čivava, která dosáhla šesti let, bude pravděpodobně žít mnohem déle než osmi let, vždyť patnáctileté čivavy nejsou zas tolik výjimečné.

reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu. Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 […]
Zhotovování ostrých kamenných nástrojů bylo antropology dlouho považováno za znak evoluce hominidů neboli předchůdců člověka. Nyní zjistili, že podobnou dovednost mají i makakové jávští. Tvorba kamenných nástrojů je spojována především s pravěkými kulturami doby kamenné. Ty kámen využívaly k vytváření celé řady nástrojů, včetně hrotů šípů, kopí či žernovů neboli mlýnků na obilí. Vyráběly je […]
Radon je bezbarvý chemický prvek s atomovým číslem 86, patřící do skupiny vzácných plynů, kam vědci řadí také helium, neon nebo xenon. První z nich jistě znáte z pouťových balónků, neonová světla bezpečně poznáme z dálky a xenonovými světlomety je dnes vybaveno každé osobní auto, které to chce někam dotáhnout. Proč bychom však měli znát zrovna radon? Hlavním […]
Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO Slavkovský les, řeší případ zabité samice ohroženého orla mořského, podezření je na otravu. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo na hnízdě. Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do 5 párů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz