Matematická analýza elektrických signálů, které si houby mezi sebou vysílají, odhalila vzorce, které se strukturálně nápadně podobají lidské řeči. S nadsázkou by se dalo říci, že houby znají až padesátku slov..
„Jak se máš hříbku?“ „Ale jo, jde to, jdou po mně, ale ještě mě nesebrali. A co ty, muchomůrko?“ „Ále, jsem nějaká votrávená…“ No, těžko říci, jestli si houby v lese po dlouhých lesních večerech mezi sebou takto povídají. Nicméně, zdá se, že určitá komunikace mezi houbami probíhá.
Už některé předchozí výzkumy naznačovaly, že houby vedou elektrické impulsy prostřednictvím dlouhých podzemních vláknitých struktur zvaných hyfy, podobně jako nervové buňky přenášejí vzruchy u lidí. Dokonce je možné, že houby používají tento zvláštní způsob elektrického jazyka ke sdílení informací o potravě nebo zranění se vzdálenými částmi sebe sama nebo s partnery propojenými hyfami.
Mají však tyto elektrické aktivity něco společného s lidskou řečí? Máme tu jisté náznaky, že ano. Profesor Andrew Adamatzky z Laboratoře nekonvenčních výpočtů Západoanglické univerzity analyzoval vzorce impulsů, které generovaly čtyři různé druhy hub. Přitom využil mikroelektrody, které vlžil do substrátů s myceliem hub.
Výzkum odhalil 50 různých elektrických signálů, přičemž největší složitost těchto impulzů byla sledována u klanolístky obecné. Adamatzky zdůraznil, že na základě jeho výzkumu nelze dávat rovnítko mezi lidskou řečí a elektrickými impulsy, které běží mezi houbami.
Podle něj je třeba tento fenomén dále studovat. Každopádně, houby jsou blízkými příbuznými živočichů a v této říši je komunikace běžnou záležitostí.