Domů     Medicína
Unikátní „biobox“ byl uveden do provozu
Dagmar Garciová 8.2.2022

Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) zahájila provoz nově zrekonstruované jednotky intenzivní péče (JIP) na Klinice infekčních nemocí, jejíž součástí je nejmodernější izolační zařízení určené pro pacienty s vysoce nakažlivou nemocí, tzv. biobox.

Bulovka se tak stala jedinou nemocnicí v České republice, která v civilním sektoru disponuje zcela unikátním izolačním prostorem vybaveným nejmodernějšími přístroji.

Lůžko v režimu BSL 3 bude v běžném provozu využíváno pacienty s infekčními nemocemi, kteří potřebují intenzivní péči. V případě nutnosti lze tento prostor hermeticky uzavřít a hospitalizovat zde pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu.

Stávající dva bioboxy zůstávají i nadále připraveny pro hospitalizaci pacientů, kteří měli rizikový kontakt s vysoce nebezpečnou nákazou, ovšem nevyžadují intenzivní péči,“ řekla primářka Kliniky infekčních nemocí MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

Biobox se začlenil do plánů na rekonstrukci jednotky intenzivní péče Kliniky infekčních nemocí, jejíž součástí je dalších pět lůžek. Tato lůžka sice nejsou vedena v režimu BSL 3, nicméně se k hospitalizovaným pacientům přistupuje rovněž s vysokou mírou obezřetnosti a za přísných hygienických podmínek.

O vybudování takto vybaveného bioboxu s možností intenzivní péče v plném rozsahu usilovala Fakultní nemocnice Bulovka několik let. Projekt se nakonec podařilo schválit na konci roku 2019 díky přiznání statutu Centra specializované péče pro izolaci pacientů s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc,“ řekl při zahájení provozu bioboxu ředitel FNB Mgr. Jan Kvaček.

Foto: FN Bulovka – TZ

Lůžko je vybaveno moderními přístroji, které zajišťují sledování fyziologických funkcí pacienta – monitory životních funkcí, lineárními dávkovači, ventilátorem k plicní ventilaci, EKG, defibrilátorem, zvlhčovačem plicních cest a dalšími.

Biobox navíc disponuje komorou vybavenou dekontaminační sprchou, kde si ošetřující personál po bezprostředním opuštění zařízení provádí oplach ochranného oděvu vodou s příměsí Persterilu, dezinfekčního přípravku s aktivní složkou kyseliny peroxyoctové.

Tím se eliminuje možná nežádoucí nákaza personálu od hospitalizovaného rizikového pacienta. Oplach je možný pouze za přísných hygienických podmínek, kdy oplachová voda odteče nerezovým odpadem do dekontaminační jednotky, kde se dále vysterilizuje a „převaří“.

Prostor bioboxu disponuje rovněž autonomní vzduchotechnikou, parním sterilizátorem, kamerovým systémem, dorozumívacím zařízením personálu s pacientem či jednotkou pro demineralizaci vody.

Při příjmu pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou chorobu se přes počítačovou jednotku přepne prostor bioboxu do podtlakového režimu, aby bylo zabráněno proudění vzduchu ven z místnosti. V této fázi k pacientovi přichází ošetřující personál, který je oblečen ve speciálním ochranném obleku.

Po sérii nutných vyšetření, zajištění všech životních funkcí a stabilizaci pacienta odchází personál přes dekontaminační místnost ven z prostoru bioboxu.

Foto: FN Bulovka – TZ

Související články
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz