Domů     Medicína
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
Dagmar Garciová 25.11.2021
Foto: TZ Lentiamo

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro až 450 000 Čechů nabízí brýle EnChroma. Právě tolik lidí totiž podle odhadů v České republice trpí barvoslepostí.

Brýle mají speciální filtr, který pomáhá barvoslepým úplně poprvé vidět široké barevné spektrum, a zlepšit tak kvalitu jejich života.

Všechny barvy duhy

Rozeznat všechny barvy duhy, různé odstíny zeleně nebo západu slunce, vychutnávat si naplno návštěvu galerie nebo třeba vidět skutečnou barvu očí vlastního dítěte. Pro většinu lidí jde o naprostou samozřejmost, 4 % světové populace jsou ale o tyto zážitky ochuzeny.

Vidět svět v lepších barvách jim mohou pomoci brýle americké značky EnChroma. Obsahují totiž filtr s patentovanou technologií, který pomáhá barvoslepým lidem vidět rozšířené barevné spektrum a sytější, živější barvy.

Porucha barvocitu neboli lidově barvoslepost není zdraví ohrožující, nicméně dokáže komplikovat každodenní aktivity. Vzhledem k tomu, že postižení často nerozeznají červenou od zelené, mohou pro ně být problematické například semafory.

Barvoslepí lidé také nemohou vykonávat některé profese,” vysvětluje vedoucí sítě optik Lentiamo Jakub Odcházel.

Na střední škole jsem chtěl studovat na elektrikáře, ale lékaři mi to nedoporučili. Nemohu získat certifikaci pro práci s elektrickými obvody. Odpory jsou totiž značené barevnými proužky,” vzpomíná 45letý Jiří Procházka.

Lékaři se také dlouho rozhodovali, zda mu mohou dát oprávnění k řízení nákladních vozidel.

Foto: TZ Lentiamo

Každý dvanáctý muž

Barvoslepost se týká až 350 milionů lidí na světě. Výrazně se ale různí zastoupení mužů a žen. Barvoslepých mužů je asi 8 % (1 z 12), naproti tomu žen jen 0,5 % (1 z 200). Barvoslepost je dědičná a přenáší se z rodiče na dítě recesivním genem přes chromozom X. Mnoho žen tedy sice nosí gen barvosleposti, ale samotná porucha se u nich neprojeví. V České republice poruchou barvocitu trpí odhadem 450 000 lidí.

Brýle EnChroma existují v několika designech a lze je mít i s dioptrickými skly. Zásadně zlepšují vizuální zážitek u většiny (asi 4 z 5) barvoslepých, ovšem neléčí samotnou poruchu. Ta je v současné době neléčitelná.

Existují dvě varianty brýlí – pro vnitřní a pro vnější využití. „Lidé si často nejprve pořídí brýle pro vnější použití. Když se s nimi sžijí a mozek si zvykne na nové barevné vjemy a začne vůči nim být citlivější, přijdou si po čase většinou i pro brýle do interiéru,“ vysvětluje Jakub Odcházel.

Náhodný vynález

Brýle EnChroma původně nebyly vyvinuty pro barvoslepé, ale pro chirurgy, kteří díky nim na operačním sále lépe viděli tkáně. Po nějaké době ale brýle z operačního sálu začaly záhadně mizet, až se ukázalo, že je zdravotní personál vynáší ven, protože s nimi vidí výraznější a živější barvy.

A úplnou náhodou došlo také k tomu, že si je nasadil člověk s poruchou barvocitu a zjistil, že díky nim vidí barvy, které do té doby nikdy neviděl.

Foto: TZ Lentiamo

Ne bílé, ale barevné Vánoce

V USA se brýle EnChroma nejvíce prodávají před Vánoci a Dnem otců. Jsou totiž skvělým dárkem, díky kterému můžete darovat svět v krásnějších barvách. Reakce obdarovaných jsou často velmi silné a emotivní.

Máte podezření na barvoslepost u sebe nebo u někoho z blízkých? Na webu www.lentiamo.cz si můžete udělat jednoduchý test, který vám pomůže určit typ a úroveň barvosleposti. Finální diagnózu ale konzultujte se svým očním lékařem nebo optometristou.

Brýle EnChroma v České republice nově koupíte v síti optik Lentiamo, která je jejich výhradním prodejcem a jejich cena se pohybuje od 6 do 15 tisíc Kč.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz