Domů     Medicína
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 25.11.2021
Foto: TZ Lentiamo

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro až 450 000 Čechů nabízí brýle EnChroma. Právě tolik lidí totiž podle odhadů v České republice trpí barvoslepostí.

Brýle mají speciální filtr, který pomáhá barvoslepým úplně poprvé vidět široké barevné spektrum, a zlepšit tak kvalitu jejich života.

Všechny barvy duhy

Rozeznat všechny barvy duhy, různé odstíny zeleně nebo západu slunce, vychutnávat si naplno návštěvu galerie nebo třeba vidět skutečnou barvu očí vlastního dítěte. Pro většinu lidí jde o naprostou samozřejmost, 4 % světové populace jsou ale o tyto zážitky ochuzeny.

Vidět svět v lepších barvách jim mohou pomoci brýle americké značky EnChroma. Obsahují totiž filtr s patentovanou technologií, který pomáhá barvoslepým lidem vidět rozšířené barevné spektrum a sytější, živější barvy.

Porucha barvocitu neboli lidově barvoslepost není zdraví ohrožující, nicméně dokáže komplikovat každodenní aktivity. Vzhledem k tomu, že postižení často nerozeznají červenou od zelené, mohou pro ně být problematické například semafory.

Barvoslepí lidé také nemohou vykonávat některé profese,” vysvětluje vedoucí sítě optik Lentiamo Jakub Odcházel.

Na střední škole jsem chtěl studovat na elektrikáře, ale lékaři mi to nedoporučili. Nemohu získat certifikaci pro práci s elektrickými obvody. Odpory jsou totiž značené barevnými proužky,” vzpomíná 45letý Jiří Procházka.

Lékaři se také dlouho rozhodovali, zda mu mohou dát oprávnění k řízení nákladních vozidel.

Foto: TZ Lentiamo

Každý dvanáctý muž

Barvoslepost se týká až 350 milionů lidí na světě. Výrazně se ale různí zastoupení mužů a žen. Barvoslepých mužů je asi 8 % (1 z 12), naproti tomu žen jen 0,5 % (1 z 200). Barvoslepost je dědičná a přenáší se z rodiče na dítě recesivním genem přes chromozom X. Mnoho žen tedy sice nosí gen barvosleposti, ale samotná porucha se u nich neprojeví. V České republice poruchou barvocitu trpí odhadem 450 000 lidí.

Brýle EnChroma existují v několika designech a lze je mít i s dioptrickými skly. Zásadně zlepšují vizuální zážitek u většiny (asi 4 z 5) barvoslepých, ovšem neléčí samotnou poruchu. Ta je v současné době neléčitelná.

Existují dvě varianty brýlí – pro vnitřní a pro vnější využití. „Lidé si často nejprve pořídí brýle pro vnější použití. Když se s nimi sžijí a mozek si zvykne na nové barevné vjemy a začne vůči nim být citlivější, přijdou si po čase většinou i pro brýle do interiéru,“ vysvětluje Jakub Odcházel.

Náhodný vynález

Brýle EnChroma původně nebyly vyvinuty pro barvoslepé, ale pro chirurgy, kteří díky nim na operačním sále lépe viděli tkáně. Po nějaké době ale brýle z operačního sálu začaly záhadně mizet, až se ukázalo, že je zdravotní personál vynáší ven, protože s nimi vidí výraznější a živější barvy.

A úplnou náhodou došlo také k tomu, že si je nasadil člověk s poruchou barvocitu a zjistil, že díky nim vidí barvy, které do té doby nikdy neviděl.

Foto: TZ Lentiamo

Ne bílé, ale barevné Vánoce

V USA se brýle EnChroma nejvíce prodávají před Vánoci a Dnem otců. Jsou totiž skvělým dárkem, díky kterému můžete darovat svět v krásnějších barvách. Reakce obdarovaných jsou často velmi silné a emotivní.

Máte podezření na barvoslepost u sebe nebo u někoho z blízkých? Na webu www.lentiamo.cz si můžete udělat jednoduchý test, který vám pomůže určit typ a úroveň barvosleposti. Finální diagnózu ale konzultujte se svým očním lékařem nebo optometristou.

Brýle EnChroma v České republice nově koupíte v síti optik Lentiamo, která je jejich výhradním prodejcem a jejich cena se pohybuje od 6 do 15 tisíc Kč.

reklama
Související články
Koncem roku 2020 a zejména potom ve druhé polovině roku 2021 začali vědci podrobně zkoumat možné trvalé následky po prodělání onemocnění covid. Publikované studie ukazovaly, že covid zanechává trvalé změny na plicích, srdci a oběhové soustavě i imunitním systému. Stále však chybělo dlouhodobé hodnocení. V dubnu 2023 proto vědci z univerzity ve švýcarském Curychu publikovali […]
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé byl botox použit v 70. letech minulého století k léčbě očních onemocnění jako je blefarospazmus (mimovolní tonické a spastické kontrakce očních víček). Od té doby se […]
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po lécích na bolest, abychom se jich zbavili. V noci nás tyto bolesti dokonce mohou probudit. Mezinárodní asociace pro studium bolesti definuje bolest jako „nepříjemný […]
Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární mozkové nádory, které typicky postihují dospělé mezi 45 a 75 lety, navíc mají velmi špatnou prognózu. Naději na změnu přináší nový lék, který úspěšně zabíjí nádorové buňky. Pacienti s neléčeným glioblastomem umírají do půl roku. U těch léčených závisí pravděpodobnost přežití 5 let od stanovení diagnózy především na věku. […]
Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou lidského spánku a fenoménem sociálních sítí. Vypadá to, že se jim ji konečně podařilo najít! Už starší studie jasně ukázaly, že používání chytrých telefonů, televize, počítačů, notebooků či tabletů před spaním může způsobovat problémy s usínáním. Příčinou je modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, jež narušuje […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz