Internet může do domácností, institucí, firem, kanceláří a různých organizací proudit všemi možnými způsoby. Data mohou například proudit bezdrátově vzduchem, pod zemí skrz optické kabely, ale existuje ještě jeden – poměrně kuriózní, ale spolehlivý a efektivní způsob, kterým je vedení internetu přes kanalizaci. .
Jak to vypadá, když data proudí cestou, kterou obvykle putují zcela jiné věci (tzv. „černá voda“)? Kde se vlastně „kanalizační internet“ zrodil, jaké má výhody, a jak vypadá jeho budoucnost?
Hned v úvodu článku se jistě hodí uvést na pravou míru jistě zajímavý, ale tak trochu zavádějící titulek. Internet kanalizací rozhodně neputuje trubkami, jako třeba odpad, ale klasickými optickými kabely.
Internet přes optiku má řadu výhod, a je tedy pochopitelné, že bude možné jej kromě tradiční podzemní cesty vést tak trochu netradičně kanalizací. Možná vás překvapí, že stejně jako řada jiných skvělých a užitečných vynálezů je i vedení optického internetu kanalizací vlastně tuzemskou záležitostí, byť částečně vychází ze staršího švýcarského patentu.
Příslušný návrh instalace si totiž před několika lety nechal patentovat Michal Najman ze společnosti za200.cz s.r.o., která se zabývá poskytováním internetových a telekomunikačních služeb v oblasti severní Moravy.
V úvodu článku jsme zmiňovali různé druhy internetového připojení. Tato pestrost je velice důležitá, protože do každé oblasti se hodí jiný druh připojení. Zatímco někde je ideálním řešením bezdrát, jinde jsou mnohem výhodnější optické kabely.
Optický internet, vedený potrubím, má potenciál uplatnění například v menších obcích, ve kterých z různých důvodů nestačí klasická Wi-Fi, a pokládka optické sítě tradiční cestou – tedy kopáním – nepřipadá z jakýchkoliv důvodů v úvahu.
Instalace „kanalizačního internetu“ vypadá velmi zajímavě, je ale také efektivní a relativně rychlá.
S využitím nejnovějších technologií byli pro tyto účely sestaveny specializovaní roboti. Tito roboti prochází potrubím, ve kterém provádí pokládku optických kabelů. Nejmenší roboti dokáží projít trubkami, jejichž průměr činí minimálně patnáct centimetrů.
Rozhodně si na místě tohoto robota nepředstavujte neforemnou a nepohyblivou krabici, která si nedokáže poradit s jinou než s rovnou trubkou. Roboti, využíváni k pokládce optických kabelů, jsou navrženy, aby bez problémů byli schopni projíždět jakkoli zahnutými trubkami.
To ale rozhodně neznamená, že se do pokládky může pustit kdekoliv a kdykoliv – před samotnou instalací je samozřejmě zapotřebí provést patřičné přípravy. Ze všeho nejdříve se kanalizace ucpe za pomoci speciální nafukovací zátky, a poté je pomocí tlakového čištění důkladně zbavena veškerých nečistot.
Jakmile je vše připraveno, je možné vyslat robota, který nejprve po celé trase instaluje speciální spony (které si rovněž nechal Michal Najman patentovat), do kterých je dalším robotem uchycena chránička.
Touto chráničkou pak již putuje samotný optický kabel. Vzhledem ke způsobu vedení a uložení celého systému je zapotřebí, aby vše bylo dostatečně odolné a mělo co nejdelší výdrž, proto byly veškeré materiály voleny s největší pečlivostí. Trvanlivost tohoto systému je vypočítána na úctyhodných padesát let.
U projektů tohoto typu je jasné, že od patentů přes zkoušení až po finální realizaci a masovější rozšíření uplyne delší doba. První oblastí, kde se internet v kanalizaci zkouší v „ostré“ kanalizaci je obec Ludgeřovice.
Aktuálně probíhá ověřovací fáze, kdy jsou již v „živých kanalizačních přípojkách“ uloženy spony (nejstarší od půlky dubna) a od minulého týdne je v první přípojce položena první chránička. V řádů několika týdnů budou instalovány spony do hlavního řádu a po ověření funkčnosti budou instalovány chráničky.
Nakonec bude zafouknut optický kabel, tady se již instalace neliší od běžného zafukování do HDPE chrániček.
Tradiční i nové způsoby připojení k internetu, ale i další témata, související s oblastí internetu a telekomunikací, budou součástí konference KKTS, která se koná již 23. září tohoto roku v Parkhotelu Plzeň.
Na konferenci bude řeč také o novele stavebního zákona, technických i právních aspektech poskytování telekomunikačních služeb a dalších zajímavých záležitostech. Podrobnosti získáte na webu www.isp-konference.cz.