Domů     Technika
Moderní technologie chrání kulturní památky
Pavel Polcar 28.7.2021
Zdroj: Tisková zpráva

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém Krumlově, Zlatá bula sicilská v Národním archivu či obnovená chata Libušín na Pustevnách – to jsou příklady památek, které chrání moderní technologie Siemens.

Dokážou se postarat nejen o požární bezpečnost, ale i o ideální teplotu a klima v interiérech a zajištění proti nezvaným návštěvám.

Zabezpečení a technologická ochrana kulturních památek mají svá specifika. Je nutné dbát na požární ochranu, ale zároveň co nejméně zasahovat do historických konstrukcí. Společnost Siemens se do památkové péče a ochrany i do zajišťování technologií pro významné stavby zapojuje již od počátku svého působení v českých zemích.

V Česku máme okolo 100 instalací. Jde o hrady, zámky, muzea a další historické objekty s velkou historickou a uměleckou hodnotou,“ říká Milan Ceeh, obchodní ředitel Siemens Smart Infrastructure REU.

Památky velmi často vyžadují zvláštní podmínky – udržování stálé teploty či vlhkosti a vhodné osvětlení. Je rovněž nutné je chránit proti vandalům či nechtěnému poškození návštěvníky. Na to vše nabízí Siemens řadu řešení, která dokážou vzájemně komunikovat a mohou se propojit i s technologiemi jiných značek.

„Většina světových výrobců používá standardizované komunikační protokoly, a tak můžeme integrovat systémy od různých výrobců,“ dodává Milan Ceeh.

Varování před ohněm i automatické hašení

Požární ochrana je jedním z pilířů bezpečnostních technologií Siemens. V nabídce jsou systémy elektrické požární signalizace (EPS), systémy pro detekci požárů, pro vyhlašování poplachu a evakuaci a stabilní hašení.

Díky bezdrátovým požárním hlásičům SWING byl například na hradě Bouzov rozšířen dosah signálu bezdrátových hlásičů, jenž je obvykle omezen na jedno patro, až o tři podlaží níže, a to bez potřeby natažení jediného metru kabelu v interiérech hradu.

Systém elektronické požární signalizace Cerberus PRO využívají například na zámcích Velké Losiny a Žleby, systém Sintenso s bezdrátovou technologií SWING ochraňuje zámek v Holešově. Sintenso se rovněž uplatňuje i v nově zrekonstruovaném Národním muzeu, jehož rekonstrukce je odborníky považována za jednu z největších a nejkomplikovanějších v české historii.

Národní muzeum rovněž disponuje systémem měření a regulace v podobě platformy pro komplexní řízení budov Desigo CC, který integruje ostatní systémy použité v budově. Lidé a exponáty jsou tak chráněni kvalitou, jež je srovnatelná s nejlépe zabezpečenými stavbami podobného typu na světě.

Optimální klima pro české kulturní dědictví

Dalším důležitým prvkem v ochraně kulturních památek je udržování optimálního vnitřního prostředí – zahrnuje systémy pro vytápění, chlazení, větrání, stínění a regulaci vlhkosti.

Expozice muzea Archeoparku Pavlov obsahuje řadu exponátů od významných kosterních pozůstatků až po kamenné nástroje a kostěné předměty. O řízení vzduchotechniky s rekuperací, vytápění, chlazení, ohřev vody a přečerpávací stanici odpadních vod se stará řídicí systém Siemens MaR Desigo PX, jenž využívá kaskádu tří tepelných čerpadel a noční chlazení venkovním vzduchem.

Z Beskyd až do Prahy

Technologie Desigo slouží také v nedávno obnovené chatě Libušín na Pustevnách v Beskydech. S měřením a regulací zařízení v chatě pomáhá Siemens Desigo PX. Regulátory umožňují sledovat a řídit tepelné čerpadlo, topné okruhy, ohřev vody na mytí a vzduchotechniku s rekuperací.

Dohled nad technologií zajišťuje platforma Desigo Control Point. Díky dotykovým panelům s grafickou vizualizací, správě alarmů, řízení časových programů a sledování trendů mohou provozovatelé lokálně ovládat jednotlivé místnosti. Možný je rovněž vzdálený dohled přes webový prohlížeč z počítače anebo tabletu.

Dalšími významnými památkami, které chrání Desigo PX, jsou například Státní hrad a zámek Český Krumlov či brněnský Špilberk, cenné sbírky Národní galerie v Anežském klášteře nebo originál Zlaté buly sicilské v Národním archivu v Praze.

Zabezpečení proti vandalům a neoprávněnému vniknutí

O zabezpečení proti nedovolenému vniknutí či proti vandalům se starají platformy pro videodohled, systém kontroly vstupu a systém pro správu zabezpečení. Otočné kamery dohlížejí například na dvanáctimetrovou plastiku Trifot v Praze od autora Davida Černého.

Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz