Na základě nového vědeckého experimentu bylo prokázáno, že korálové útesy v severním Rudém moři velmi špatně snášejí změny teplot, přesněji značné ochlazení vody. V současnosti se zdejší organismy musejí denně vypořádávat s podmínkami těsně nad jejich minimální teplotní hranicí.
Odborníci jsou toho názoru, že Rudé moře nyní vstupuje do chladnější fáze. Tamní korálové útesy jsou sice známé pro svou vysokou odolnost vůči zvyšujícím se teplotám vody, ale náhlý přechod do chladné zimy jim rozhodně nesvědčí. Chlad u korálů totiž vyvolává fyziologickou stresovou reakci.
„I když jsme opakovaně prokázali vysokou teplotní toleranci korálů na mělkých útesech u Eilatu, chtěli jsme ověřit možnost, že tato vlastnost je vykoupená citlivostí na chlad,“ sdělila Jessica Bellworthyová z Bar Ilanovy univerzity, jedna z autorek studie, která se spolu s týmem izraelských vědců zaměřila na výzkum korálů z Akabského zálivu.
„Skutečně jsme zjistili, že vystavení období studené vody způsobuje fyziologickou reakci podobnou bělení,“ doplnila. Tzv. bělení korálů je v dnešní době jedním z nejvážnějších příčin jejich úbytku.
Organismy vystavené v rámci experimentu chladu však nezemřely, po navrácení vody do normálního stavu se vzpamatovaly a uzdravily. Další fáze výzkumu spočívala v tom, že koráli byli vystaveni podmínkám abnormálně horkého léta.
„Důležité zjištění bylo, že ani ti jedinci, kteří utrpěli zimní stres, při vysokých teplotách nadále nebělili,“ uzavřela Bellworthyová s tím, že se jedná o dobrou zprávu.