Domů     Příroda
Na vině je znečištění a přenosný virus
Dagmar Garciová 5.4.2021
Úvodní fotka: Capri23auto / pixabay

Vědci konečně získali důkazy, že za rakovinou u lachtanů stojí pohlavně přenosný herpesvirus. Tzv. urogenitální karcinom lachtanů se v mnohém podobá rakovině děložního čípku u lidí, což by mohlo napomoci k lepšímu pochopení toho, jak se rakovina vyvíjí a šíří u všech druhů.

Podle zpráv ze začátku dubna 2021 zákeřná nemoc napadá stále více lachtanů. Výsledky výzkumu jedné kalifornské záchranné stanice nejsou příliš optimistické – nemoci podlehla více než čtvrtina všech lachtanů, které odborníci v místě léčili.

Rakovina začíná v lachtanově genitálním traktu a agresivně se pak šíří po celém lachtanově těle, což má za následek smrt, často v důsledku selhání ledvin,“ popsal spoluautor studie Pádraig Duignan.

Když se vezme v potaz pokročilé stádium rakoviny u zvířat uvězněných na plážích a následně zachráněných rehabilitačními centry, v této fázi pro ně podle odborníků neexistuje jiná možnost než eutanazie.

Na základě výzkumu přišli vědci také na zajímavý fakt, a to že existuje skrytý spouštěč či událost, jež má za následek, že virus vyvolává rakovinu u některých nakažených lachtanů a u jiných nikoliv.

Badatelé, v jejichž čele stála Alissa Demingová, v další fázi výzkumu zjistili, že znečišťující látky jako PCB a DDT hrají významnou roli jako spolufaktory vzniku této rakoviny. Týká se to především jedné jihokalifornské skládky DDT, kde se seskupuje většina tamní lachtaní populace.

Lachtani mohou být klíčem k pochopení rakoviny vyvolané viry i toho, jak rakovina metastázuje nebo jak se šíří tělem. Většina druhů rakoviny je způsobena kumulací několika faktorů, takže je náročné studovat rakovinu v tradičních laboratorních modelech.

U divokých lachtanů se ale vyskytuje více vrstev stresorů včetně infekčních činitelů, vystavení znečišťujícím látkám, výživy a vlivů životního prostředí, které jsou mnohem reprezentativnější pro to, jak se rakovina vyvíjí v reálném světě,“ doplnil Duignan.

Související články
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz