Domů     Technika
Co umí moderní vchodové dveře aneb chytrá domácnost v praxi

komerční sdělení

Automatické zamykání dveří a jejich odemykání, zapnutí topení a světel a uvaření výborné kávy, než přijdete z práce domů, to vše není hudba budoucnosti. To je realita v podobě chytré domácnosti. Co všechno umí a jak si ji nastavit?

Internet jako dobrý sluha

Moderní technika již zasáhla všechny oblasti našeho života. Internet využíváme nejen k práci a zábavě, ale také k ovládání různých elektrospotřebičů, termostatů, osvětlení a mnohého dalšího. Ještě před několika málo lety to vše bylo v oblasti sci-fi.

Dnes se chytrá domácnost stává běžnou součástí žití, která nám pomáhá a spoustu věcí zjednodušuje.

Chytrá zařízení, jež pomáhají

Máme chytré telefony, chytré televize a můžeme mít i chytré zámky u vchodových dveří. Z hlediska zabezpečení naší domácnosti se to jeví jako velmi praktická věc. Už nebudete muset hledat své klíče od domu, protože dveře na otisk prstu odemknete jedním hmatem.

A tak lze mít ruce plné tašek s nákupem ze supermarketu a stejně se dovnitř dostanete pohodlně.

Existují přitom různé způsoby řešení – snímače mohou být ve dveřním madle, v těle dveřní výplně, v rámu dveří nebo v ostění. Tyto biometrické přístupové systémy, které používají k identifikaci otisk prstu, se tedy stále častěji stávají našimi nerozlučnými pomocníky.

A my si na jejich přítomnost lehce zvykáme, protože je to v první řadě velmi pohodlné.

Jak dveře na otisk prstu fungují?

Základem chytrých dveří je čtečka, jež bezpečně rozezná všechny uložené otisky prstů. Klidně můžete mít na prstě i drobné zranění, třeba říznutí, a stejně se dovnitř dostanete. Aby bylo její použití bezpečné, obvykle po pěti neplatných otiscích se na určitý časový interval čtečka zablokuje.

K jejímu zprovoznění pak je nutné zadat PIN, tedy číselný kód, jež si nastavíte a který budete znát pouze vy a členové vaší rodiny.

Díky tomu už nemusíte mít obavu ze ztráty klíčů od svého domova, protože místo nich vše hlídají chytré systémy. Nehrozí tak výměna FAB, když se některý z klíčů zatoulal. Zvláště nepozorné v tomto ohledu bývají zejména menší děti školou povinné. Nyní postačí i jejich otisk prstu uložit do čtečky.

Jaké dveře do domu vybrat?

Když už jsme u vchodových dveří, zamysleme se nad tím, z jakého materiálu jsou nejvhodnější. Původní přírodní dřevo totiž v dnešní době velmi často nahrazuje plast, který je oblíbený pro svoji nízkou cenu a jednoduchou údržbu.

Má dobré izolační vlastnosti a vyznačuje se stálostí barvy, na kterou nemají vliv ani nestálé povětrnostní podmínky. I když se na plast více chytá prach, stačí jen plastové dveře přetřít mokrým hadrem a máte uklizeno.

Zdroj obrázku: LOMAX

Hliník jako osvědčený materiál, který dlouho vydrží

Své místo si razí také hliníkové vchodové dveře s opravdu velkou životností. Hliník jako ušlechtilý materiál vydrží hodně dlouho, třeba i celé půl století. To z něho dělá velmi oblíbený materiál. Ale on má i další užitné vlastnosti, kterými předčí klidně i dřevo.

Je pevný, tuhý s nízkou hmotností, nijak se nedeformuje a nekroutí. Chcete atypické dveře do domu?

Pak je volte právě z hliníku. Tato volba se vám vyplatí. Jistě oceníte zejména to, že hliník je prakticky bezúdržbový. Zatímco dřevěné dveře je třeba pravidelně opatřovat nátěrem, aby byly odolné proti venkovním vlivům počasí, hliník natírat není třeba.

Vstupní investice do hliníkových dveří se vám vrátí v podobě jejich dlouhé životnosti. Moderní dveře z hliníku z několika komorových profilů disponují výbornými izolačními vlastnostmi, a to díky izolačním výplním z kompozitních materiálů.

Vzhledově je lze ladit do nejrůznějších odstínů a dezénů, dokonce i do imitace dřeva.

Líbila by se vám ve vašem rodinném domě chytrá domácnost?

Související články
Omezení rychlosti na 30 km/h vede podle nového výzkumu k sedmatřicetiprocentnímu poklesu úmrtí při dopravních nehodách. Kromě toho se při takovém snížení rychlosti snižuje jak hluk, tak i emise a spotřeba paliva. Studie, jejíž autory jsou řečtí vědci George Yannis a Eva Michelaraki, se zaměřila na kvantifikaci v oblasti bezpečnosti, životního prostředí, energie, dopravy, obyvatelnosti […]
Fyzika kolem nás, v nás, ale i daleko od nás, je fascinující. Určuje pravidla všem ostatním vědám. Fyzika není jen dílem ve velké skládačce, nýbrž je podkladem, na kterém leží vše. Tato rubrika představuje příběh jedné z částic. Tentokrát elektronu… Elektrony jsou malé částice s velmi malou hmotností, ale jejich vliv je obrovský. Váží pouze […]
Před více než 100 lety dal Jaroslav Heyrovský světu revoluční analytickou metodu – polarografii. Před téměř 70 lety vyrobili Češi plastickou trhavinu Semtex a ve stejné době Otto Wichterle dokončoval první hydrogelovou kontaktní čočku pro korekci optických vad zraku. V nedávnější době profesor Holý vyvinul nové skupiny léčiv, antivirotik, proti HIV/AIDS, virovou hepatitidu typu B či […]
Česká republika hledá cesty, jak snížit uhlíkové emise, k čemuž se zavázala v rámci tak zvaného Green Dealu, a to zejména z provozu benzinových a naftových motorů v dopravě. U železniční dopravy by k tomu vedle elektrizace železnic mohl přispět i provoz vlaků na vodík či baterie. Dle závěrů nejnovější studie by mohly být tyto […]
Vědci z centra CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli nový senzor pro měření v rozmezí od 10 do 90 stupňů Celsia. Na revoluční technologii spolupracovali s odborníky ze Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Základem je nový grafenový derivát, díky kterému je senzor přesný a spolehlivý, zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz