Domů     Medicína
HIV a HCV: Tři písmena zhouby
Jan Zelenka 22.12.2020

Viry jsou všudypřítomné. Nashromážděné pohromadě by vážily více než všechny rostliny a zvířata na zemi. Prozatím vědci identifikovali kolem 260 virů s potenciálem nakazit člověka, tedy navázat se na receptory lidských buněk a prostoupit jimi.

I když zdaleka ne všechny představují pro člověka nebezpečí, některé děsí. Vedle SARS-CoV-2 jsou to především HIV a HCV..

„Na špendlíkovou hlavičku by se vešlo kolem 100 milionů částeček nového koronaviru SARS-CoV-2,“ prohlásil belgický mikrobiolog Peter Piot. Podobně to je u virů HIV a HCV (virus hepatitidy C).

Ale zatímco z koronaviru má lidstvo panickou hrůzu, a jen v Česku bylo letos provedeno na 3,6 milionu testů, z mnohem smrtelnějších virů jakoby vystřízlivělo.

Desítky tisíc jiných nemocných

Přitom podle informací americké společnosti Gilead Science neví v České republice o své nákaze HIV až tisíc lidí a o nákaze hepatitidou C dokonce až 40 tisíc. „Obě infekce mají společné to, že mohou napadnout organismus takřka bez povšimnutí a způsobit fatální následky, pokud nejsou včas odhaleny a léčeny,“ říkají odborníci. I proto od října probíhá kampaň www.testujsevcas.cz.

Rychlá a efektivní léčba

Podle vedoucího Národních referenčních laboratoří pro virové hepatitidy a AIDS RNDr. Vratislava Němečka, CSc. patří právě žloutenka typu C a HIV k nejzávažnějším infekcím, s nimiž se lidský organismus může střetnout.

Chronická infekce HCV i infekce HIV může po dlouhou dobu probíhat bez klinických příznaků, takže infikovaná osoba často o své nákaze neví a infekce může postoupit do vážných až život ohrožujících stadií.

„V současnosti je pro HCV k dispozici specifická vysoce účinná terapie s účinností téměř 100 %, která umožňuje infekci vyléčit. U HIV je rovněž dostupná velmi efektivní léčba, i když infekci HIV dosud není možné vyléčit,“ prohlašuje.

Zároveň dodává, že čím dříve se infekce podaří odhalit, tím je léčba efektivnější a celkové šíření pomalejší. „Léčba významně velkého počtu pacientů s HCV by omezila počet zdrojů infekce v populaci a snížila tak její šíření.

U HIV infekce léčba snižuje množství viru v krvi na nedetekovatelné nebo alespoň velmi nízké množství, důsledkem je snížení infekčnosti léčeného pacienta,“ uzavírá Němeček.

Informovat a znovu informovat

V současné epidemiologické situaci podle prof. MUDr. Petra Urbánka, CSc. z Ústřední vojenské nemocnice v Praze ochota veřejnosti podstupovat preventivní prohlídky a vyšetření klesá. Spolu s tím klesá také informovanost o jiných nemocech.

„Důsledky tohoto opomíjení budeme zcela nepochybně vnímat v následujících letech,“ říká profesor Urbánek. Podle něj není hepatitida C zdaleka problémem pouze pro rizikové skupiny – uživatelů drog. „Tyto osoby, jejichž počet v ČR odhadujeme na zhruba čtyřicet až šedesát tisíc, jsou “skryty” v tzv.

běžné populaci a jejich odhalení je pro nás, specialisty, největším oříškem,“ dodává. Klíčové je podle něj zvýšení povědomí laické veřejnosti, aby i lidé, jež jsou na první pohled zcela bez příznaků, disponovali dostatkem informací. A případný přenos či nákazu dokázali svému lékaři bez jakéhokoli studu přiznat.

Prevence jako základ

To HIV si u nás stojí zcela opačně. Česká republika proto i nadále zůstává jednou ze zemí, v níž je výskyt nákazy relativně nízký. Přesto se do roku 2015 počet nově nakažených každoročně zvyšoval. V roce 2019 vyšplhal počet infikovaných k úrovni evidované v roce 2012. V rámci probíhající kampaně je však možné na webových stránkách testujsevcas.cz absolvovat krátký indikativní test, který naznačí, zda je potřeba vyhledat lékaře a nechat se otestovat. Jednoduše, preventivně.

Související články
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz