Domů     Medicína
Oslavy ve stínu pandemie
Pavel Polcar 17.11.2020

Na 13. listopad každoročně připadá Mezinárodní den nevidomých. Toto datum odkazuje na zakladatele první školy pro nevidomé v Paříži Valentina Haüye, který se narodil v tento den před 275 lety.

Zároveň je 13. listopad také Světovým dnem laskavosti, což nám připomíná, že zrakově postižení potřebují podporu vidomých, zvlášť za pandemie koronaviru. Nevidomí jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy, protože při pohybu ve veřejném prostoru využívají také hmat, například když hledají kliku od dveří nebo ceduli s odjezdy MHD. Text na ní si přečtou pomocí aplikace v mobilu, s telefonem tedy na veřejnosti manipulují častěji než vidoucí, což také zvyšuje riziko nákazy virem.

Používám asistenční zařízení OrCam MyEye, které čte automaticky z jakéhokoliv povrchu a ovládá se intuitivními gesty rukou, které mi nechává volné. Kromě toho, že rozpoznává bankovky, barvy a obličeje, mi také dokáže sdělit, kolik se kolem mě nachází osob.

Což je relevantní informace, když se snažíte minimalizovat riziko nákazy,“ říká nevidomá klavíristka, zpěvačka a skladatelka Ráchel Skleničková. „Vzdálenosti či prostorové dispozice mi pomáhají určovat také ozvěny různých zvuků včetně mého hlasu, nošení roušky však takovou echolokaci ztěžuje.

Mimochodem podobně jako nošení šály či čepice v zimě, a také sníh, který zkresluje zvuky v mém okolí,“ doplňuje některé méně zřejmé obtíže, kterým nevidomí čelí.

Současné technologie nevídaným způsobem zvyšují kvalitu života postižených. Jeden z nejlepších příkladů je OrCam MyEye, unikátní přístroj ověnčený mnoha oceněními, mimo jiné zařazený na seznam nejvýznamnějších vynálezů roku 2019 podle časopisu TIME,“ říká Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu.

Technologie dávají postiženým dříve nemyslitelnou míru nezávislosti, a je důležitým úkolem naší společnosti, aby pokročilé asistenční pomůcky měli k dispozici všichni, kdo je potřebují.“.

OrCam Technologies je lídr na poli osobní nositelné technologie založené na umělé inteligenci (AI). Společnost založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye (dnes součást společnosti Intel), světové jedničky v systémech zabraňování kolizím a inovátora v oboru autonomního řízení automobilů.

Inspirován vývojem přelomové technologie umělého vidění pro bezpečnější provoz automobilů, OrCam využívá počítačové vidění založené na AI ke zvyšování nezávislosti zrakově či sluchově postižených, lidí s poruchou schopnosti číst a dalších skupin.

Vlajkovou lodí společnosti je OrCam MyEye 2, asistenční zařízení, které se dostalo na seznam nejlepších inovací za rok 2019 TIME Best Inventions of 2019.

Průkopnické zařízení s umělou inteligenci o velikosti prstu OrCam MyEye je lehké, bezdrátové a kompaktní. Diskrétně předčítá tištěné a elektronické texty z jakéhokoli povrchu v reálném čase. Tedy noviny, knihy, obrazovky počítačů a telefonů, jídelní lístky, etikety na obalech nebo nápisy v ulicích.

Mezi další funkce OrCam MyEye patří rozpoznávání obličejů, výrobků v supermarketu, barev a bankovek.

Zařízení o váze 22,5 gramu je magneticky uchyceno na obroučkách brýlí a je výsledkem práce předních odborníků v oblasti počítačového vidění a strojového učení. Cílem bylo vytvořit co nejintuitivnější ovládání, které by mohli snadno používat lidé se zrakovým postižením.

Přístroj je jedinou nositelnou asistenční pomůckou svého druhu, ovládá se přirozenými gesty rukou nebo natočením hlavy nositele. Díky tomu má uživatel obě ruce volné, nepotřebuje chytrý telefon ani Wi-fi připojení.

Zvukový přenos tak probíhá v reálném čase a současně jsou ochráněny osobní údaje.

Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz