Domů     Technika
Tisk fotografií z telefonu: jaké dnes máte možnosti?
Martin Macourek
od Martin Macourek 29.10.2020

komerční sdělení

Vytisknout si vlastní snímky ze smartphonu dnes není žádný problém. Vedle speciálních fotokiosků můžete využít klasickou tiskárnu nebo sáhnout po speciálním zařízení na tisk fotek. Jak postupovat?

Starší generace možná pamatují doby, kdy bylo možné fotky získat jediným způsobem: po nafocení na analogový fotoaparát odnést film do fotolaboratoře a nechat snímky vyvolat. Cest k vlastním fotkám je dnes ale podstatně více – a ne vždy je jasné, kterou se vydat.

Ještě než se ale vůbec začnete myšlenkou na tisk fotek ze smartphonu prostřednictvím kapesní tiskárny zabývat, je třeba vyjasnit si několik pojmů.

Na rozlišení a poměru stran záleží

Klasické snímky, jak je znáte z fotoalb, mají zpravidla rozměry 15×10 cm. Jejich poměr stran je tedy 3:2. Proč to zmiňujeme?

reklama

Chytré telefony mají totiž většinou přednastavené focení ve formátu 4:3, který se víc hodí pro sociální sítě. Takže pokud si takovou fotku budete chtít vytisknout, nutně narazíte na problém s nevyhovujícími rozměry.

Snímek je pak potřeba oříznout, popř. bude na fotce doplněný o postranní bílé pruhy.

Víte, že své momentky z dovolené či koncertu budete tisknout? Nastavte v telefonu pro focené snímky poměr stran 3:2.

Důležité je také rozlišení fotky – především pak v případě, že snímky plánujete tisknout na ve velkých formátech. Toto rozlišení se udává v megapixelech (Mpix) či DPI (dots per inch – počet bodů na řádek o délce jednoho palce).

reklama

Platí, že kvalitní fotografie by měla mít rozlišení nejméně 300 DPI; menší hustotu bodů lidské oko vnímá jako rozmazané. U různých rozměrů fotek je pro dosažení rozlišení 300 DPI potřeba nastavit správnou hodnotu – např.:.

20,7 × 13,8 cm: 4 Mpix,

35,9 × 24,0 cm: 12 Mpix,

50,8 × 33,9 cm: 24 Mpix.

Jakou tiskárnu zvolit?

Při výběru tiskového zařízení záleží především na tom, v jaké kvalitě chcete snímky vytisknout.

reklama

Nejlepších výsledků dosahují termotiskárny následované inkoustovými tiskárnami. Naopak laserové tiskárny se hodí spíš pro tisk dokumentů. Dále je proto nezmiňujeme.

K samotnému tisku je třeba propojit smartphone prostřednictvím WiFi sítě – tuto funkci dnes nabízí každá moderní tiskárna. Pro tisk z operačního systému Android můžete využít např. aplikace PrinterShare nebo Cloud Print.

Zařízení od Apple využívají technologii AirPrint, která je kompatibilní s většinou dnešních tiskových zařízení.

Termotiskárny

Snímky jako z fotolabu vám poskytnou termotiskárny, které jsou postavené na technologii termosublimačního tisku. Při něm se barva nanáší zahřátím barvy na pásce. Její ulpění na podkladě (fotografickém papíru) je možné díky pórum fotopapíru, které se působením tepla otevřou; po ochladnutí se uzavřou a obnoví se ochranná, neviditelná vrstva.

Domácí termotiskárny jsou kompaktní, snadno přenosná zařízení. Na jedno nabití vytisknou až několik desítek snímků. Při výběru tiskáren na fotografie se řiďte především:

dobou nabíjení (standard je několik desítek minut),

objemem zásobníku (s větším počtem fotopapírů vytisknete více fotek, přístroj ale bude těžší),

kompatibilních druzích fotografického papíru (některé tiskárny vyžadují drahý fotopapír od jedné značky).

Inkoustové tiskárny

Druhou nejlepší volbou pro tisk fotografií ze smartphonu jsou inkoustové tiskárny. Při tisku se inkoust na papír nanáší v miniaturních kapičkách. Rychlost kapek může dosáhnout až 100 km/h.

Inkoustové tiskárny umí vytvořit jemné přechody mezi barevnými odstíny, výsledné fotky jsou ale méně trvanlivé – a to i když je vytisknete na fotopapíru. Jsou také méně skladné a není možné je přenášet, takže si je na dovolenou či akci s přáteli nevezmete.

reklama
Související články
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Automobilka, která vyvíjí a vyrábí první český hypersport Praga Bohema, uvádí na trh i výjimečnou jednostopou záležitost. Tahle motorka váží pouhých 142 kg, v rámu z chrom-molybdenové oceli je vzduchem chlazený čtyřdobý dvouválec o objemu 773 cm3 a vznikne jen 28 kusů. Praga ZS 800… Mrkněte na to. Ještě jednou. A pak na design ikonického modelu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz