Domů     Technika
Tisk fotografií z telefonu: jaké dnes máte možnosti?

komerční sdělení

Vytisknout si vlastní snímky ze smartphonu dnes není žádný problém. Vedle speciálních fotokiosků můžete využít klasickou tiskárnu nebo sáhnout po speciálním zařízení na tisk fotek. Jak postupovat?

Starší generace možná pamatují doby, kdy bylo možné fotky získat jediným způsobem: po nafocení na analogový fotoaparát odnést film do fotolaboratoře a nechat snímky vyvolat. Cest k vlastním fotkám je dnes ale podstatně více – a ne vždy je jasné, kterou se vydat.

Ještě než se ale vůbec začnete myšlenkou na tisk fotek ze smartphonu prostřednictvím kapesní tiskárny zabývat, je třeba vyjasnit si několik pojmů.

Na rozlišení a poměru stran záleží

Klasické snímky, jak je znáte z fotoalb, mají zpravidla rozměry 15×10 cm. Jejich poměr stran je tedy 3:2. Proč to zmiňujeme?

Chytré telefony mají totiž většinou přednastavené focení ve formátu 4:3, který se víc hodí pro sociální sítě. Takže pokud si takovou fotku budete chtít vytisknout, nutně narazíte na problém s nevyhovujícími rozměry.

Snímek je pak potřeba oříznout, popř. bude na fotce doplněný o postranní bílé pruhy.

Víte, že své momentky z dovolené či koncertu budete tisknout? Nastavte v telefonu pro focené snímky poměr stran 3:2.

Důležité je také rozlišení fotky – především pak v případě, že snímky plánujete tisknout na ve velkých formátech. Toto rozlišení se udává v megapixelech (Mpix) či DPI (dots per inch – počet bodů na řádek o délce jednoho palce).

Platí, že kvalitní fotografie by měla mít rozlišení nejméně 300 DPI; menší hustotu bodů lidské oko vnímá jako rozmazané. U různých rozměrů fotek je pro dosažení rozlišení 300 DPI potřeba nastavit správnou hodnotu – např.:.

20,7 × 13,8 cm: 4 Mpix,

35,9 × 24,0 cm: 12 Mpix,

50,8 × 33,9 cm: 24 Mpix.

Jakou tiskárnu zvolit?

Při výběru tiskového zařízení záleží především na tom, v jaké kvalitě chcete snímky vytisknout.

Nejlepších výsledků dosahují termotiskárny následované inkoustovými tiskárnami. Naopak laserové tiskárny se hodí spíš pro tisk dokumentů. Dále je proto nezmiňujeme.

K samotnému tisku je třeba propojit smartphone prostřednictvím WiFi sítě – tuto funkci dnes nabízí každá moderní tiskárna. Pro tisk z operačního systému Android můžete využít např. aplikace PrinterShare nebo Cloud Print.

Zařízení od Apple využívají technologii AirPrint, která je kompatibilní s většinou dnešních tiskových zařízení.

Termotiskárny

Snímky jako z fotolabu vám poskytnou termotiskárny, které jsou postavené na technologii termosublimačního tisku. Při něm se barva nanáší zahřátím barvy na pásce. Její ulpění na podkladě (fotografickém papíru) je možné díky pórum fotopapíru, které se působením tepla otevřou; po ochladnutí se uzavřou a obnoví se ochranná, neviditelná vrstva.

Domácí termotiskárny jsou kompaktní, snadno přenosná zařízení. Na jedno nabití vytisknou až několik desítek snímků. Při výběru tiskáren na fotografie se řiďte především:

dobou nabíjení (standard je několik desítek minut),

objemem zásobníku (s větším počtem fotopapírů vytisknete více fotek, přístroj ale bude těžší),

kompatibilních druzích fotografického papíru (některé tiskárny vyžadují drahý fotopapír od jedné značky).

Inkoustové tiskárny

Druhou nejlepší volbou pro tisk fotografií ze smartphonu jsou inkoustové tiskárny. Při tisku se inkoust na papír nanáší v miniaturních kapičkách. Rychlost kapek může dosáhnout až 100 km/h.

Inkoustové tiskárny umí vytvořit jemné přechody mezi barevnými odstíny, výsledné fotky jsou ale méně trvanlivé – a to i když je vytisknete na fotopapíru. Jsou také méně skladné a není možné je přenášet, takže si je na dovolenou či akci s přáteli nevezmete.

reklama
Související články
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Mercedes-Benz uspořádal globálně vůbec první veřejný nárazový test dvou elektromobilů, aby prokázal bezpečnost těchto vozů v podmínkách, které se co nejvíce blíží reálným střetům na silnici. Zatímco u standardních bezpečnostních testů, jako je Euro NCAP, naráží vozík o hmotnosti 1 400 kg polovinou své deformovatelné hliníkové přídě do zkoušeného vozu, test stuttgartské automobilky proběhl za […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
Chemická kybernetika. Biochemie a mikrobiologie. Omezování klimatických změn.  Vodíkové technologie a nanomateriály. Na dnech otevřených dveří, které 24. a 25. listopadu pořádá pražská Vysoká škola chemicko-technologická, se středoškoláci a jejich rodiče seznámí se širokým spektrem studijních oborů, špičkovým vybavením laboratoří nebo výrobou ve výzkumném minipivovaru. „Zájemci si vyzkouší moderní přístroje a technologie, ale především budou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz