Vytisknout si vlastní snímky ze smartphonu dnes není žádný problém. Vedle speciálních fotokiosků můžete využít klasickou tiskárnu nebo sáhnout po speciálním zařízení na tisk fotek. Jak postupovat?
Starší generace možná pamatují doby, kdy bylo možné fotky získat jediným způsobem: po nafocení na analogový fotoaparát odnést film do fotolaboratoře a nechat snímky vyvolat. Cest k vlastním fotkám je dnes ale podstatně více – a ne vždy je jasné, kterou se vydat.
Ještě než se ale vůbec začnete myšlenkou na tisk fotek ze smartphonu prostřednictvím kapesní tiskárny zabývat, je třeba vyjasnit si několik pojmů.
Na rozlišení a poměru stran záleží
Klasické snímky, jak je znáte z fotoalb, mají zpravidla rozměry 15×10 cm. Jejich poměr stran je tedy 3:2. Proč to zmiňujeme?
Chytré telefony mají totiž většinou přednastavené focení ve formátu 4:3, který se víc hodí pro sociální sítě. Takže pokud si takovou fotku budete chtít vytisknout, nutně narazíte na problém s nevyhovujícími rozměry.
Snímek je pak potřeba oříznout, popř. bude na fotce doplněný o postranní bílé pruhy.
Víte, že své momentky z dovolené či koncertu budete tisknout? Nastavte v telefonu pro focené snímky poměr stran 3:2.
Důležité je také rozlišení fotky – především pak v případě, že snímky plánujete tisknout na ve velkých formátech. Toto rozlišení se udává v megapixelech (Mpix) či DPI (dots per inch – počet bodů na řádek o délce jednoho palce).
Platí, že kvalitní fotografie by měla mít rozlišení nejméně 300 DPI; menší hustotu bodů lidské oko vnímá jako rozmazané. U různých rozměrů fotek je pro dosažení rozlišení 300 DPI potřeba nastavit správnou hodnotu – např.:.
20,7 × 13,8 cm: 4 Mpix,
35,9 × 24,0 cm: 12 Mpix,
50,8 × 33,9 cm: 24 Mpix.
Jakou tiskárnu zvolit?
Při výběru tiskového zařízení záleží především na tom, v jaké kvalitě chcete snímky vytisknout.
Nejlepších výsledků dosahují termotiskárny následované inkoustovými tiskárnami. Naopak laserové tiskárny se hodí spíš pro tisk dokumentů. Dále je proto nezmiňujeme.
K samotnému tisku je třeba propojit smartphone prostřednictvím WiFi sítě – tuto funkci dnes nabízí každá moderní tiskárna. Pro tisk z operačního systému Android můžete využít např. aplikace PrinterShare nebo Cloud Print.
Zařízení od Apple využívají technologii AirPrint, která je kompatibilní s většinou dnešních tiskových zařízení.
Termotiskárny
Snímky jako z fotolabu vám poskytnou termotiskárny, které jsou postavené na technologii termosublimačního tisku. Při něm se barva nanáší zahřátím barvy na pásce. Její ulpění na podkladě (fotografickém papíru) je možné díky pórum fotopapíru, které se působením tepla otevřou; po ochladnutí se uzavřou a obnoví se ochranná, neviditelná vrstva.
Domácí termotiskárny jsou kompaktní, snadno přenosná zařízení. Na jedno nabití vytisknou až několik desítek snímků. Při výběru tiskáren na fotografie se řiďte především:
dobou nabíjení (standard je několik desítek minut),
objemem zásobníku (s větším počtem fotopapírů vytisknete více fotek, přístroj ale bude těžší),
kompatibilních druzích fotografického papíru (některé tiskárny vyžadují drahý fotopapír od jedné značky).
Inkoustové tiskárny
Druhou nejlepší volbou pro tisk fotografií ze smartphonu jsou inkoustové tiskárny. Při tisku se inkoust na papír nanáší v miniaturních kapičkách. Rychlost kapek může dosáhnout až 100 km/h.
Inkoustové tiskárny umí vytvořit jemné přechody mezi barevnými odstíny, výsledné fotky jsou ale méně trvanlivé – a to i když je vytisknete na fotopapíru. Jsou také méně skladné a není možné je přenášet, takže si je na dovolenou či akci s přáteli nevezmete.