Domů     Zajímavosti
Jak transplantace vlasů probíhá a pro koho se hodí?
Martin Macourek 7.10.2020

Transplantace vlasů je oblíbený kosmetický zákrok, který lidem trpícím padáním vlasů vrací sebevědomí a dobrý pocit. Jak se tento zákrok vyvíjel a proč v něm dnes hraje prim Turecko?

Podstatou vlasové transplantace je přenos vlasů z dárcovské oblasti do míst, kde už vlasový porost neroste. Vlasy rostoucí v dárcovské zóně (na temeni a týlu) totiž nepadají – a tuto vlastnost si zachovají, ať jsou přeneseny kamkoliv.

První pokusy s přenesením vlasů se datují do roku 1822, teprve ve 30. letech minulého století ale přišel japonský chirurg Shoji Okuda s metodou, jejíž princip se využívá dodnes – transplantací vlasových štěpů.

Jde o malý kousek tkáně, který obsahuje 1 až 4 vlasy, kůži, vlasové folikuly, cibulky a další komponenty potřebné k tomu, aby vlas rostl.

FUE – moderní metoda transplantace vlasů

Opravdový boom transplantace vlasů v Turecku tak nastal až počátkem tisíciletí s představením metody FUE (Follicular Unit Extraction), při které se tisíce štěpů odebírají po jednom speciální dutou jehlou.

Zákrok trvá 6 až 8 hodin a předchází mu důkladné předoperační vyšetření. Transplantace metodou FUE  není pro pacienty bolestivá (probíhá v lokální anestezii), nevzniká při ní jizva – jako u starších technik – a rekonvalescence je mnohem rychlejší.

S odběrem začíná vždy chirurg – a po ujištění, že jsou odebrané štěpy v pořádku, přebírá odběr několik zkušených, certifikovaných techniků.

Část techniků se mezitím věnuje úpravě odebraných štěpů; každý z nich pod mikroskopem očistí od přebytečné tkáně a vloží je do živného roztoku s růstovými faktory, který zabraňuje jejich odumření.

Trvá totiž několik hodin, než se odebrané štěpy vloží do tzv. kanálků. Jde o „kapsy“ v kůži, které chirurg otevírá v místě, kde už vlasy nerostou. Jde o nejdůležitější část operace; kanálky se musí vytvořit pod určitým úhlem a v určité hloubce.

V opačném případě hrozí, že se transplantované vlasy neujmou, popř. porostou v nepřirozeném úhlu.

Na špičkových klinikách se k tomuto úkonu využívá mikroskalpel se safírovou čepelí. Tato relativně nová metoda se označuje jako Sapphire FUE a oblibě se těší především v tureckém Istanbulu. Ne náhodou se Istanbul označuje – i díky vysoké koncentraci špičkových transplantačních pracovišť – jako hlavní město vlasových transplantací.

Hodí se transplantaci vlasů i pro vás?

Zákrok můžete podstoupit, pokud:

trpíte dědičným plešatěním (tzv. androgenní alopecií),

je vám mezi 25 a 65 lety,

jste v dobrém zdravotním stavu,

máte dostatek vlasů v dárcovské oblasti (zhodnotí transplantační klinika).

S výběrem vhodné kliniky vám mohou pomoci i české agentury. Pokud tedy trpíte vypadáváním vlasů, neházejte flintu do žita – řešení vašeho problému existuje.

Související články
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz