Pitná voda je standard, který všichni známe a nedokážeme se bez něj obejít. Jenže ohledně kvality vody se často šušká spousta zajímavostí a postřehů, které jsou ne vždy postaveny na pravdě.
Dokud není voda špinavá, není třeba měnit rozvody
Spousta objektů má dodnes ještě původní rozvody pro pitnou vodu, které se tehdy vyráběly z rozkládajících se a karcinogenních materiálů, nikoliv z pevně uzavřeného plastu. To, že se vám při ochutnání vody nezmění obličej v grimasu, neznamená, že je v pořádku.
Nebezpečný chlór a čistidla
Spousta lidí se rovněž bojí například chloru a dalších čistidel a činitelů, kteří ve vodě jsou. Je pravda, že se nejedná o nejprospěšnější věc pro naše tělo, ale stále je jedinou prevencí proti bakteriím e-coli, které by se jinak běžně ve vodě vyskytly. Komu vadí chlor ve vodě, nechte ji odstátá na vzduchu.
Voda je v pořádku podle barvy a chuti
Barva a chuť není to jediné, co indikuje, že je voda závadná či naopak naprosto v pořádku. Pro jistotu výsledku je vždy lepší mít pravidelnou kontrolu vody pomocí rozboru některé z certifikovaných společností. Pak teprve můžete s jistotou říci, co doopravdy vaše voda obsahuje.
Změněná chuť v létě je kvůli bakteriím
V letním období si často můžete všimnout jiné chuti vody. Spousta lidí se obává bakterií, ale důsledek je přesně opačný. Kvůli častějšímu množení bakteriálních kolonií jsou v distribučních linkách zvýšené dávky čistících látek.
Jsou stále regulované tak, aby neuškodily lidskému organismu, ale jsou účinnější proti bakteriím.
Horká voda je jedovatá
Často se říká, že napouštění horké vody a její užívání s sebou nese spoustu chemikálií, které jsou pro organismus poměrně toxické. To je pravda možná tak z jednoho procenta a nebojte se proto užívat teplou vodu z řádu, pokud ji pak přehřejete.
Kohoutek není potřeba čistit
Mnohem větším zdrojem bakterií a nečistot může být přímo kohoutek, odkud voda proudí než celé zbylé kilometrové rozvody. Je proto správné čas od času kohoutky pročistit a desinfikovat.
Podívat se můžete i na další zajímavosti o vodě.