Domů     Příroda
Svět se mění a řeky s ním
Martin Macourek 12.8.2020

Ať už se nám to líbí nebo ne, svět se v současné době mění asi nejrychleji v dějinách. To se týká jak vědy a výzkumu, tak přírody, která se nám přetváří před očima, a to bohužel často negativním směrem.

Ať už za to může člověk nebo ne, jedno je jisté: problémy se týkají i světových řek včetně nejznámějších veletoků.

Nejen vědci si v posledních letech začínají všímat ubývající druhové rozmanitosti ve světových řekách. Může to souviset s mnoha faktory včetně znečištění životního prostředí, kácení lesů a dalších změn rázu krajiny či změn klimatu.

K nejpovolanějším lidem zabývajícím se právě konkrétně řekami patří i vědec, badatel a zároveň extrémní rybář Jeremy Wade, jenž už čtyři desítky let cestuje po světě zásadně s prutem. Jeremy si na základě vlastních zkušeností moc dobře uvědomuje, že ve světových vodách dochází k významným změnám.

Děsí ho fakt, že kvůli drastickým změnám světových vod musel být v průběhu let svědkem vyhynutí některých hlavních sladkovodních predátorů, kteří jsou důležitým prvkem vyváženého ekosystému. Bez nich totiž může docházet k nekontrolovanému množení některých jiných druhů a dalšímu úbytku biodiverzity, jež je v konečném důsledku nutností i našeho vlastního přežití.

Vodním tokům bychom tak měli věnovat více pozornosti. Jeremy jde příkladem, díky čemuž vznikl šestidílný dokumentární seriál Mocné řeky, v němž společně se svým štábem zkoumá stav šesti nejvýznamnějších řek světa.

Začínají přitom v Indii, kterou protéká svatá řeka hinduistů Ganga, i v našich nechvalně proslulá, zkratkovitě řečeno, „koupáním mezi plovoucími mrtvolami“.

Dále tu máme Jang-c‘-ťiang neboli čínskou Modrou řeku, jež zase trpí na nadměrné rybaření, průmyslové znečištění a vymírání kriticky ohrožených druhů včetně největší sladkovodní ryby veslonose čínského nebo aligátora čínského.

Americkou Mississippi ohrožují nepůvodní druhy fauny a flóry, ale také nekontrolovaně se šířící zelená řasa, nám blízká Dunaj zase kromě invazivní fauny trpí pytláctvím a necitlivými zásahy v podobě megalomanských projektů.

V posledních dvou dílech se pak můžete těšit na Amazonku a Zambezi, kterou Jeremy Wade svoje cestování po světě završí.

Mají problémy světových řek nějaké řešení? Jde příslušným ekologickým katastrofám ještě nějak zabránit, případně je alespoň zbrzdit? A máme jako jednotlivci vůbec možnost s tím něco udělat?

Na tyto, a mnohé další otázky se pokusí odpovědět Jeremy Wade v rámci dokumentárního seriálu Mocné řeky, jež poběží v premiéře od soboty 15. srpna ve 20:10 na kanálu Viasat Explore.

Související články
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Příroda 3.7.2025
Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie. Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz