Domů     Příroda
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
Dagmar Garciová 12.8.2020

Tým českých vědců pod vedením zoologů Arthura Sniegona a Tomáše Jůnka, který se vydal zkoumat málo zmapované pralesy v Kongu, hlásí první úspěchy. Během jednoho roku se Expedici Neuron Dzamba ya lobi povedlo nejen prozkoumat dosud neprobádané oblasti afrického pralesa a život jejich zvířecích obyvatel, ale také navázat zásadní spolupráci s místními autoritami a Světovým fondem na ochranu přírody..

Dzamba ya lobi znamená „prales zítřka“. Aby se ale africké pralesy skutečně dožily zítřka, je třeba navázat dialog mezi lokální vládou, těžaři nadnárodních korporací, místním obyvatelstvem a autoritami, ale také s globálními organizacemi, které v lokalitách působí.

A právě to se týmu Arthura Sniegona (Save Elephants) a Tomáše Jůnka (FŽP ČZU v Praze) povedlo v rámci expedice probíhající od srpna 2019 do května 2020, kterou Nadační fond Neuron podpořil částkou téměř milion korun.

„Expedice Neuron podporují české vědce v terénním výzkumu po celém světě. Cílem expedice Dzamba ya lobi bylo zmapovat ohrožené populace slonů, goril a dalších velkých savců na územích s ochranou i bez ní, ověřit stav biokoridorů, specifikovat hrozby pro tamní přírodu a obyvatelstvo a monitorovat ilegální aktivity.

Těší nás, že výsledky expedice přispějí k efektivnější ochraně přírody v Kongu,“ říká Monika Vondráková, Neuron Founder.

Výzkumníky překvapila poměrně hojná pozorování luskounů, ale i mandrilů a šimpanzů na fotopastech a prozkoumali navíc také periodicky zaplavovaný prales. „Týmu expedice se povedlo uspět ve třech hlavních oblastech:

uzavření strategického partnerství s World Wildlife Fund for Nature (WWF), pořízení 16 628 fotografií a videí savců i pytláků ze čtyř desítek fotopastí, získání podrobnějších znalostí o populacích vzácných luskounů a o problematice jejich lovu a bushmeat trhů obecně,“ upřesňuje úspěch expedice Arthur Sniegon.

Součástí Expedice byl také monitoring ilegálních aktivit, jakými jsou pytláctví a následný prodej masa na bushmeat trzích v Kongu. „Expedice tak měla často i detektivní zápletku, kdy jsme pátrali po ilegálních produktech (například luskouních šupinách) na trzích nebo u místních překupníků, a zaznamenávali jsme nelegální aktivity, které ohrožují chráněné druhy,“ doplňuje Sniegon a dodává alarmující informaci, že když se nebudeme nyní intenzivně věnovat ochraně konžských pralesů, hrozí, že do roku 2100 už nebude co zachraňovat, protože tento, na světě druhý největší prales, zmizí.

„Pro úspěšnou strategii ochrany přírody je potřeba nejen navázat dialog s místními aktéry, ale mít také dostatek spolehlivých dat, která nám vědcům často chybí. Tuto mezeru jsme vyplnili v rámci Expedice Neuron, kdy v Kongu rozmísťujeme v různých lokalitách desítky fotopastí.

Následná analýza systematického monitoringu má ambici v důsledku zlepšit ochranu přírody a ideálně podpořit zachování koridorů mezi chráněnými územími pro divoká zvířata – to je však závislé na fungující spolupráci s dalšími hráči v této oblasti,“ říká zoolog Tomáš Jůnek.

Získaný fotomateriál patří v některých případech k vůbec prvním přímým důkazům o výskytu daných druhů v oblasti. Výzkumníkům se povedlo kromě detekování několika skupin zcela divokých goril také lépe zdokumentovat skupinu polodivokých semi-habituovaných goril v národním parku Odzala-Kokoua, kterou mezinárodní tým primatologů sleduje už více než tři roky.

Výzkum této tlupy je zásadní pro vznikající ekoturistický program. Záznamy z fotopastí se stanou součástí globální platformy Wildlife Insights, která na základě milionů záznamů vyhodnocuje trendy biodiverzity ve všech tropických oblastech světa.

Současná koronavirová krize přináší novou výzvu pro ochranu přírody, Expedice na ni reaguje a spolu s partnery připravuje nové způsoby sběru dat i zdroje financování dalších aktivit.

Z Expedice Neuron Dzamba ya lombi vzniká také dokumentární film režiséra Michala Vargy a kameramana Michala Gálika, na který se budou moci lidé těšit v rámci přednášek a snad také na obrazovkách.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
Skutečnost, že příroda léčí není moderní medicíně vůbec neznámá. Prozatím však lékaři pobyt na čerstvém vzduchu nepředepisují… Podle nejnovějších studií by možná měli. Nashromážděné poznatky totiž naznačují, že pobyt v parcích či lesích výrazně napomáhá k fyzické i duševní pohodě člověka. Podobným „balzámem“ by měly být také moře a oceány. Na otázku, co přesně za […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz