Domů     Příroda
Jedinečnou divokost Kanady si zamilujete
Martin Macourek 11.8.2020

Rozlehlá jezera, hluboké lesy, ohromné pláně, divoké řeky, lední medvědi, grizzly, losi a polární lišky. To všechno je Kanada, ohromná země na severu amerického kontinentu, jejíž přírodu si zamilujete.

A pokud se tam zrovna nemůžete vydat osobně, podívejte se společně s námi na druhou sérii dokumentárního cyklu Divoká Kanada.

Svojí kulturou Kanada v něčem připomíná Spojené státy, ale přitom je v mnohém tak odlišná. Možná by se dala srovnat s Aljaškou, která je nejsevernějším státem USA a lidé zde také žijí v souladu s divočinou, ostřílení větrem a zocelení tvrdou zimou a velmi krátkým létem.

Jinak jde ale v případě Kanady o zemi, která sice není největší na světě, ale může se chlubit tím, že má ze všech zemí naší planety nejdelší pobřeží (které navíc omývají hned tři oceány) a největší vzdálenost vzdušnou čarou mezi severem a jihem. Zároveň je hranice mezi Kanadou a USA nejdelší hranicí mezi dvěma zeměmi.

„Malou Kanadu“ přitom můžeme nalézt i v Evropě – alespoň co se přírody týče, velice podobný charakter má oblast Skandinávie. A když si odmyslíme detaily typu architektury nebo vozového parku, můžeme regiony připodobňované k některým částem Kanady nalézt i v Rusku či dokonce Pobaltí.

Přesto je Kanada v mnohém jedinečná a budete-li mít někdy příležitost se tam podívat, rozhodně si ji nenechte ujít.

My ostatní se alespoň můžeme podívat na čtyřdílnou dokumentární sérii Divoká Kanada, ve které nás štáb zavede na rozlehlé pláně dnešní Kanady, po nichž se v dávné minulosti kromě losů či pižmoňů severních běžně procházeli třeba mamuti, jak ukazují dochované fosilie.

Na své si přijdou milovníci lesů, které u nás bohužel v poslední době mizí geometrickou řadou. Jak je to s kácením lesů v Kanadě, to nevíme, každopádně se tam stále nachází okolo deseti procent globální rozlohy lesů. Ty pak pokrývají téměř 50 % celkové plochy země.

Vzhledem k rozlehlosti Kanady je jasné, že se můžete těšit nikoliv na jednotvárnou krajinu, nýbrž na stovky či tisíce jedinečných scenérií. Některé z nich vyniknou zvlášť v zimě v oblastech za severním polárním kruhem, kde výhledy do krajiny nezřídka doplňuje aurora borealis čili polární záře.

Jižněji na podzim zase můžete obdivovat úchvatné barvy listnatých lesů, ve kterých roste i typický javor, jehož list země přijala i na svou vlajku a z něhož vyrábí i výborný javorový sirup.

Na jedinečnou kanadskou přírodu se můžete podívat i vy, a to v rámci cyklu Divoká Kanada II, který poběží na kanálu Viasat Nature premiérově od neděle 16. srpna ve 14:00.

Trailer:

https://youtu.be/C7y9XlIO8Pc

Související články
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Příroda 3.7.2025
Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie. Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz