Domů     Technika
Typy koncovek na kabel

komerční sdělení

Elektrické rozvody a kabely bývají obyčejně zakončené různými prvky podle toho, o jaký typ rozvodu jde. Ukončovací prvky mají v takovém případě specifickou úlohu a jsou tomuto účelu přizpůsobeny.

Typy káblových koncoviek

Typ koncovka na kabel závisí na tom, jakým způsobem je třeba realizovat jeho zakončení, tzn.

v návaznosti na to, zda je potřeba kabel uzemnit, ukončit, navázat konektorem nebo vidlicí. Pro ukončování kabelů se používají dva základní procesy – krimpování a pájení. Krimpování je metodou, při které je na konec kabelu tlakem nalisován ukončovací prvek. Pájením se vytváří pevný spoj pomocí pájecího kovu.

Krimpované koncovky

Krimpované koncovky mají několik typových tvarových řešení závislých na typu kabelu a způsobu dalšího napojení.

Kabelové oko

Tento typ ukončovacího prvku je určen ke krimpování drátového kabelu pomocí lisovacích kleští. Vytvořená koncovka se uchycuje k elektrickému zařízení, komponentě, případně zemnící desce pomocí spojovacího materiálu (ploché šrouby).

Rozlišuje se několik typů kabelových ok, které se liší především způsobem navázání na kabel – s izolovaným nebo neizolovaným spojem. Základním materiálem pro výrobu kabelových ok je pocínovaná měď s dobrou vodivostí a pružností pro vytvoření dobrého kontaktu na spoji.

Vidlicová koncovka

Vidlicová koncovka má stejné využití jako kabelové oko – na drátový kabel se připojí krimpováním pomocí kleští. Uchycení je montážně jednodušší, zasouvá se pod hlavici šroubu a utáhne se tak, aby byl zajištěn kontakt mezi kabelem a spojovacím prvkem. Vidlicová koncovka může být v provedení s nebo bez izolace.

Jehlová koncovka

Jehlová koncovka se používá ke krimpování lankových kabelů pomocí lisovacích kleští pro další využití – pro zapojení do běžných typů konektorů. Slouží k zajištění konce kabelu proti třepení, aby bylo možné jej dále propojit s konektorem. Jehlové koncovky bývají zpravidla odizolované.

Krimpovací nýt

Nýt je odizolovanou krimpovací koncovkou s obdobným uplatněním jako jehlová koncovka. Nýt bývá vyroben z mědi a pocínovaný v různých velikostech průřezu a délkách podle potřeby navazující zapojení.

Plíšková koncovka

Plíškové koncovky jsou upraveny k jednoduchému nakrimpování na konec kabelu prostřednictvím tvarového řešení.

Koncovka Board-in

Board-in je koncovka pro molexové konektory (se speciálním ukončovacím hrotem). Koncovka se na kabel připojí krimpováním pomocí kleští.

Spojka

Spojka slouží k napojení (prodloužení) kabelů. Obvykle obsahuje dva vstupy v izolačním těle, do kterých se kabely zasunou a následuje slisují.

Pájené koncovky

Pájené koncovky využívají pro připojení prvku permanentní metalurgický spoj.

Pájecí kolík

Tato koncovka se připevní na kabel pájením. Koncovka není odizolovaná a slouží buď k přímému napojení na konektor nebo zasunutí do dalšího prvku, který působí jako některá z krimpovacích koncovek.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz