Domů     Technika
Typy koncovek na kabel

komerční sdělení

Elektrické rozvody a kabely bývají obyčejně zakončené různými prvky podle toho, o jaký typ rozvodu jde. Ukončovací prvky mají v takovém případě specifickou úlohu a jsou tomuto účelu přizpůsobeny.

Typy káblových koncoviek

Typ koncovka na kabel závisí na tom, jakým způsobem je třeba realizovat jeho zakončení, tzn.

v návaznosti na to, zda je potřeba kabel uzemnit, ukončit, navázat konektorem nebo vidlicí. Pro ukončování kabelů se používají dva základní procesy – krimpování a pájení. Krimpování je metodou, při které je na konec kabelu tlakem nalisován ukončovací prvek. Pájením se vytváří pevný spoj pomocí pájecího kovu.

Krimpované koncovky

Krimpované koncovky mají několik typových tvarových řešení závislých na typu kabelu a způsobu dalšího napojení.

Kabelové oko

Tento typ ukončovacího prvku je určen ke krimpování drátového kabelu pomocí lisovacích kleští. Vytvořená koncovka se uchycuje k elektrickému zařízení, komponentě, případně zemnící desce pomocí spojovacího materiálu (ploché šrouby).

Rozlišuje se několik typů kabelových ok, které se liší především způsobem navázání na kabel – s izolovaným nebo neizolovaným spojem. Základním materiálem pro výrobu kabelových ok je pocínovaná měď s dobrou vodivostí a pružností pro vytvoření dobrého kontaktu na spoji.

Vidlicová koncovka

Vidlicová koncovka má stejné využití jako kabelové oko – na drátový kabel se připojí krimpováním pomocí kleští. Uchycení je montážně jednodušší, zasouvá se pod hlavici šroubu a utáhne se tak, aby byl zajištěn kontakt mezi kabelem a spojovacím prvkem. Vidlicová koncovka může být v provedení s nebo bez izolace.

Jehlová koncovka

Jehlová koncovka se používá ke krimpování lankových kabelů pomocí lisovacích kleští pro další využití – pro zapojení do běžných typů konektorů. Slouží k zajištění konce kabelu proti třepení, aby bylo možné jej dále propojit s konektorem. Jehlové koncovky bývají zpravidla odizolované.

Krimpovací nýt

Nýt je odizolovanou krimpovací koncovkou s obdobným uplatněním jako jehlová koncovka. Nýt bývá vyroben z mědi a pocínovaný v různých velikostech průřezu a délkách podle potřeby navazující zapojení.

Plíšková koncovka

Plíškové koncovky jsou upraveny k jednoduchému nakrimpování na konec kabelu prostřednictvím tvarového řešení.

Koncovka Board-in

Board-in je koncovka pro molexové konektory (se speciálním ukončovacím hrotem). Koncovka se na kabel připojí krimpováním pomocí kleští.

Spojka

Spojka slouží k napojení (prodloužení) kabelů. Obvykle obsahuje dva vstupy v izolačním těle, do kterých se kabely zasunou a následuje slisují.

Pájené koncovky

Pájené koncovky využívají pro připojení prvku permanentní metalurgický spoj.

Pájecí kolík

Tato koncovka se připevní na kabel pájením. Koncovka není odizolovaná a slouží buď k přímému napojení na konektor nebo zasunutí do dalšího prvku, který působí jako některá z krimpovacích koncovek.

Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz