Domů     Zajímavosti
Národní zemědělské muzeum je on-line
Pavel Polcar 31.3.2020

Pracovníci Národního zemědělského muzea přichystali alternativní plán, který má po dobu zavření poboček muzea sloužit veřejnosti ke zpestření pobytu doma. Projekt byl spouštěn od středy 25. března a nese název V muzeu jako doma.

V nadcházejících dnech tak zájemci na webu nzm.cz a různých sociálních sítích naleznou zajímavý obsah, jako jsou například online výstavy, vědomostní kvízy, originální recepty z kurzů Uvařeno v muzeu, zajímavá výročí, publikace ke stažení zdarma či krátká videa o sbírkových předmětech a expozicích.

Muzeum se takto snaží nahradit svou službu veřejnosti, na své si zde přijdou všechny generace – děti a mládež, dospělí i senioři. „Snažili jsme se rychle reagovat na nastalou situaci a všichni kolegové spojili síly, abychom veřejnosti poskytli co nejvíce podnětných informací.

Je to malý příspěvek k tomu, jak zpříjemnit lidem pobyt v domácím prostředí – když nemohou oni na návštěvu k nám, mohou si nás pozvat k sobě domů,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Jako první byl veřejnosti zpřístupněn cyklus fotografií českého zemědělství, který pro muzeum vytvořil Jindřich Štreit a jenž je součástí výstavy Jindřich Štreit a Cykly. Dále bude online zpřístupněna výstava souboru vzácných obrazů ze Šrobárovy sbírky, kterou tvoří 153 děl starých mistrů a evropských malířů 19. století.

Všechny zrušené akce pro veřejnost se muzeum pokusí nahradit alespoň tematicky souvisejícími zajímavostmi či tipy. Místo oblíbeného Bylinkového dne, který se měl konat 18. dubna, muzeum nabídne alespoň Bylinkový týden – online tipy a rady od bylinkářů a vědců z resortních výzkumných ústavů.

V příštích týdnech kurátoři muzea chystají též krátké videoprohlídky jednotlivých expozic či nově instalovaných výstav. Návštěvníci tak budou mít možnost zamířit na jednotlivé pobočky – zámky Kačina a Ohrada, do nově rekonstruovaných Valtic či muzea zemědělské techniky v Čáslavi.

Muzejní lektoři připravují krátká videa o vzácných exponátech, kurátoři zprostředkují dětem, jak vypadá práce muzeologů a jak probíhá záchrana a restaurování například vzácných fotografií.

Související články
I když žijí ve stejných podmínkách, mají manželky tendenci žít déle než jejich manželé, a i obecně se ženy dožívají vyššího věku než muži. Proč tomu tak je? Podle odborníků za tím stojí hned několik důvodů. V České republice činí střední délka života u žen přibližně 82 let a u mužů 76 let. Podle předpovědi […]
Legálně se mladý člověk stává dospělým v 18 letech života. Podle neurovědců je to však příliš brzy. Ačkoliv růst mozek skutečně přestává už s koncem puberty, k mnoha jeho konečným úpravám dochází až do věku 25 let. Nesoulad vývoje různých částí mozku má za následek pro teenagery typické chování, z něhož vstávají rodičům vlasy na […]
Metodická příručka EKOABECEDA, vytvořená v rámci školního programu Recyklohraní a iniciativy Replastuj, se letos stala nepostradatelným průvodcem pro aktivní výuku environmentální výchovy na téměř 300 základních školách v České republice a na Moravě. Učitelé ji využili jako objektivní zdroj informací, inspiraci pro zajímavé aktivity a hravé úkoly, které otevírají dveře do problematiky plastových obalů a […]
Třetina Čechů starších 15 let užívá nikotin a mezi mladými od 15 do 24 let je tento údaj ještě vyšší. Nikotin v tomto věku užívá polovina z nich. Roste také počet mladých, kteří sahají k alternativám klasických cigaret, zejména k cigaretám elektronickým. Je to zdravější alternativa? Pokud jde o alkohol, zůstává Česká republika v mezinárodním […]
Pracují v automobilce, a přesto uprostřed pracovního dne válejí těsto na pizzu. V Toyotě totiž začali testovat první kamenné pece poháněné vodíkem na světě. Vodík jako zdroj energie otevírá nejrůznější možnosti, a zdaleka nejen v dopravě. Velký potenciál má dokonce i v kuchyni. Má totiž vysokou teplotu hoření, při němž se spojuje s kyslíkem a vytváří […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz