Měl by pomáhat policii v její práci, přesto se podle odborníků mýlí až z 86 %, řeč je o londýnském kamerovém systému s unikátní funkcí rozpoznávání obličejů v reálném čase Live Facial Recognition (LFR), který tamní policie spustila počátkem února.
Cílem policie bylo vyhledávání zločinců, podezřelých a hledaných osob. Po prvním týdnu fungování však zveřejněné statistiky hovoří o velikém problému. Policejní kamera v londýnské nákupní čtvrti zachytila během jednoho týdne téměř 9 tisíc obličejů. V 8 případech vydal systém varování, že by se mohlo jednat o hledanou osobu.
Policie následně varování prověřila a v sedmi případech se potvrdilo, že se nejedná o hledanou osobu. „V 86 % systém rozpoznávání obličeje nesprávně označil nevinné osoby a v 71 % vedla chybná identifikace k zastavení nevinných lidí policií a jejich legitimaci,“ vyjádřil se zdroj z neziskové organizace zabývající se občanskými svobodami.
Podle odborníků je systém nepřesný a narušuje soukromí lidí, navíc upozornili také na rasovou a genderovou nevyrovnanost v systémech rozpoznávání obličeje. Snadněji údajně umělá inteligence identifikuje ženy a lidi s barevnou pletí.