Domů     Medicína
Jak se hubne ve 21.století?

komerční sdělení

Zatímco dřív lidstvo trápily morové epidemie a nemoci byly považovány za trest boží, dneska řešíme stres, špatný životní styl, málo pohybu, bolesti hlavy a zad, nadváhu a obezitu. Předci by se nám vysmáli.

Nějaká nadváha je netrápila, bolestí hlavy netrpěli. Starali se hlavně o to, aby měli co jíst. Jak vzdálené nám to je? My totiž toužíme hlavně po postavě s dokonalými tvary. Jak se hubne ve 21.století?

Posedlost dokonalými tvary

Ze všech stran na nás útočí fotky vychrtlých modelek, hereček s dokonalou postavou a žen, které ani po porodu potomka nemají gram navíc. O tom si my, obyčejní lidé, můžeme nechat zdát. Bohužel, stále více lidí chce takové postavy dosáhnout a trápí se nesmyslnými dietami, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví. To je ale cesta do pekel.

Základem je zdravý životní styl

Za nárust tělesné hmotnosti může konzumace nezdravých potravin, málo pohybu, stres, zvýšená konzumace kávy a alkoholu. Jen se zamyslete, co všechno za den sníte. Zkuste si zavést deníček, kam si zapíšete všechno, co jíte.

Po týdnu si ho projděte, možná se budete divit. Kolikrát jste jídlo zhltli během práce, snídani jste vynechali? Kolik tabulek čokolády vzalo za své stejně jako ten sáček chipsů, co se na vás „smál“ v obchodě?

Řekněte dost a zkuste to změnit. Zamyslete se nad tím, co je v životě důležité a proč je teď ten správný čas na změnu.

Nastavte si reálné cíle a plňte je.

Začněte zdravě jíst.

Pravidelně se hýbejte.

Vyhýbejte se stresu.

Na jídelníčku záleží

Když nebudete zdravě jíst, můžete se hýbat jak chcete a stejně nezhubnete.

Důležité je uvědomit si, že naše strava obsahuje tři základní živiny.

Bílkoviny (proteiny)

Tuky (lipidy)

Sacharidy

Kromě nich je důležitý také příjem vitamínů, nerostných látek a vody.

Bílkoviny jsou součástí každé buňky v našem těle. Do těla je musíme dodávat každý den, dělíme je na plnohodnotné (vejce, maso, mléko) a neplnohodnotné (ořechy, luštěniny, brambory). Jejich nedostatek vede ke zpomalení růstu, zvýšené únavě a poruše některých funkcí organismu.

Tuky najdeme v každém živém organismu pod kůží, ve svalovině i vnitřnostech. Jsou zdrojem energie, rozpouští vitamíny rozpustné v tucích, ovlivňují látkovou přeměnu. V nadměrném množství ale škodí.  Dělíme je na živočišné (nasycené mastné kyseliny) a rostlinné (nenasycené mastné kyseliny); další dělení je na lehce stravitelné a těžce stravitelné.

Cukry jsou nejrychlejší zdroj energie, tvoří až 60 % denního příjmu živin. Jejich přebytek vede k obezitě, nedostatek k únavě a nedostatku energie. Dělíme je na jednoduché a složené.

K tomu, abychom shodili nějaké to přebytečné kilo je důležitý správný poměr živin ve stravě. Nesmí jich být nadbytek, tělo ale zároveň nesmí strádat.

Víte, že důležitý je i dostatek vlákniny ve stravě? Díky ní se budete cítit zasycení a nebudou vás tolik atakovat chutě na sladké.

Náš tip: Hledáte vyvážený poměr živin ve stravě a nebaví vás počítat kalorie a studovat etikety? Zkuste proteinovou dietu, která vašemu tělu zajistí přísun všech potřebných živin a pomůže vám efektivně zhubnout.

Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz