Domů     Vesmír
Z Výstaviště až do vesmíru
Pavel Polcar 9.1.2020

Až do konce dubna letošního roku si mohou zájemci prohlédnout největší putovní výstavu kosmonautiky současnosti – Cosmos Discovery v prostorách Křižíkových pavilonů Výstaviště Praha-Holešovice..

Celá výstava byla vytvořena ve spolupráci s americkou NASA a dalšími odborníky. Unikátní a výpravná expozice vtáhne návštěvníky do děje a představí stovky reálných exponátů, které podnikly dobrodružnou cestu na oběžnou dráhu planety Země a některé z nich ještě dál.

Není na světě větší expozice než právě té, jež se v současné době nachází v Praze. Realizátoři představují široké veřejnosti tu nejdobrodružnější cestu člověka – do vesmíru. Celá výstava má ambice návštěvníky přesvědčit, že přímo vkročili do jakéhosi kosmického městečka.

Zájemci budou provedeni historií pilotovaných letů od jejích počátků až po současné a plánované mise.

Jedním z nejzajímavějších exponátů je raketový motor F-1. Jeho představení na výstavě je mimořádnou událostí, je to totiž vůbec poprvé, co opustil hranice USA. Jde o součást spalovací komory raketového motoru Rocketdyne F-1 bez trysky ve zcela zrekonstruovaném stavu.

Součást motoru pochází z americké rakety Saturn 5, jež přepravovala pilotované mise k Měsíci. Vědcům se ji podařilo na začátku roku 2013 vyzvednout ze dna Atlantického oceánu, kam roku 1969 dopadla.

Výstava obsahuje stovky originálních exponátů z USA i Ruska, které byly ve vesmíru, unikátní sbírku skafandrů a reálné modely kosmických lodí, raketoplánů a raket. Celkem jde o několik stovek artefaktů.

Celá jedna galerie je speciálně věnována misím Apollo, dobývání Měsíce a lodi Apollo 11, návštěvníci mohou nahlédnout do modelu velitelské kabiny.

Na své si ale přijdou také fanoušci sovětského programu Soujuz, který je nejen samotnou kosmickou lodí Sojuz, ale především průchozím modelem orbitální stanice MIR, kde zažijete pocity kosmonautů v mikrogravitaci.

Lidé se díky infopanelům mohou dobře seznámit se všemi americkými raketoplány i ruským kosmoplánem.

K vidění je i maketa družice MAGION 2, jejíž předchůdkyně MAGION 1 byla navržena v ionosférickém oddělení Geofyzikálního ústavu ČSAV pod vedením Ing. Pavla Třísky, CSc. a ve Výzkumném ústavu sdělovací techniky.

Družice odstartovala 24. 10. 1978 s družicí INTERKOSMOS 18 a nesla na palubě plnou telemetrickou výbavu a aparaturu pro výzkum elektrické a magnetické složky elektromagnetických vln velmi nízkých kmitočtů a Geiger-Müllerův počítač částic.

MAGION 2 byl vypuštěn 28. září 1989 rovněž z kosmodromu Pleseck, ale s využitím nosné rakety Cyklon 3, spolu s mateřskou družicí Interkosmos 24 v rámci projektu Aktivní.

Za zmínku rozhodně stojí také expozice věnovaná Marsu. Nechybí plány na osídlení „Rudé planety“, sekce věnovaná společnosti Space X a dalším firmám a agenturám, které se na Mars chystají. Cesta na Mars trvá přibližně devět měsíců, Elon Musk (*1971) slibuje, že let dokáže zkrátit na „pouhé“ tři měsíce.

„Proč bychom tam měli letět? Ony už naše babičky říkaly – Nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku. Pokud jednou kolonizujeme Mars, což je samozřejmě dlouhá cesta, tak v případě že by Země náhodu skončila, lidstvo by nevymřelo a zůstalo na Marsu,“ řekl odborník na kosmonautiku a popularizátor vědy Dušan Majer (*1987).

Vědci však prozatím v nejsou schopni zajistit, aby lidé na Mars dorazili ve zdraví.

Celou výstavou provede zábavnou formou audioguide, který dostanou návštěvníci k zapůjčení zdarma u vstupu. Každý také obdrží Space Card – Kartu kosmonauta se jménem a krátkým životním příběhem reálného kosmonauta.

V interaktivním Cosmoscampu bude možné vyzkoušet náročný výcvik kosmonautů i 3D technologie. K dispozici je několik VR (virtuální realita) instalací, díky kterým se návštěvníci ocitnou přímo na skutečné vesmírné misi.

Pro odvážlivce je připraven tzv. gyroskop, který zájemce roztočí v několika osách.

Zajímavostí je, že oproti jiným výstavám tato expozice vznikla ve spolupráci s americkou NASA, vzdělávacím centrem Cosmosphere a českými odborníky, dokonce jí byla poskytnuta záštita ministerstva obrany České republiky.

V minulosti již výstavu viděly stovky tisíc návštěvníků z různých částí světa, u nás setrvá do 30. dubna 2020 a poté se přesune do další světové metropole.

Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz