Domů     Medicína
Chřipka vs. nachlazení 
Dagmar Garciová 11.12.2019

Chřipka a nachlazení patří v zimním období mezi velmi časté infekce. Zvláště v počátku mají tyto nemoci společnou řadu příznaků a není tak snadné je od sebe odlišit. Patří mezi ně horečka, bolest hlavy, bolesti kloubů a svalů, únava nebo škrábání v krku.

Léčba chřipky i nachlazení spočívá především v tlumení těchto symptomů. Při výběru léčiv je proto vhodné zaměřit se na konkrétní účinné látky v nich obsažené, jež dokážou od jednotlivých příznaků ulevit..

Chřipka se objevuje náhle, typická je při ní vysoká teplota až k 40 °C, zimnice, bolest hlavy, svalů a kloubů, suchý a dráždivý kašel a celková únava. Podobné symptomy má i skupina viróz označovaných jako nachlazení.

Stejně jako u chřipky je provází únava, zvýšená teplota, která ale většinou nepřesahuje 38 °C, bolest hlavy, svalů a také rýma, kašel nebo pálení v hrdle.

„Nemoci z nachlazení jsou ve své podstatě banální virová onemocnění s minimem rizik a rychlým průběhem, zpravidla s úzdravou do 7-10 dnů. Naopak chřipka je závažné onemocnění s výrazně těžším průběhem, které je vysoce rizikové zejména pro oslabené jedince – chronicky nemocné, malé děti a seniory.

Při chřipce se nezřídka mohou vyskytnout i život ohrožující komplikace,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.

Samoléčbu je vhodné nasadit u mírného či středně těžkého průběhu nachlazení a chřipky.

V obou případech je důležité především tlumení příznaků, tělesný i duševní klid, dostatečné množství tekutin, lehká strava doplněná o vitaminy, zejména vitamin C.

Přes intenzivní farmakologický výzkum nejsou dosud známa vhodná antivirotika, která by dokázala účinně nachlazení vyléčit. „Základem léčby je tedy tlumení příznaků, jež tyto nemoci provází. Léčiva je proto potřeba volit vždy s ohledem na konkrétní symptomy u konkrétního pacienta.

Tyto léky mohou obsahovat jednu účinnou látku nebo kombinaci několika látek. V takovém případě mluvíme o tzv. kombinovaných přípravcích, které dokážou tlumit několik příznaků najednou,“ upřesňuje MUDr. Michal Lazák.

Při nekomplikované chřipce či nachlazení se hodí zejména jednosložkové přípravky obsahující léčivou látku paracetamol. Jsou vhodné, pokud onemocnění provází horečka s bolestmi hlavy a pohybového ústrojí.

V případě, že chřipku či nachlazení provází také ucpaný nos nebo rýma, je vhodnější zvolit kombinovaný přípravek, který pomůže ulevit od všech příznaků najednou, a urychlí tak jejich ústup.

Další článek
Související články
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí rakoviny střev, nyní ukazuje svou potenciální schopnost „rozpouštět“ určité typy rakovinných buněk. Na obzoru se tak rýsuje převratná léčba nádorových onemocnění, byť je potřeba ještě další výzkum. […]
Rozvíjející se věda, zvaná epigenetika, naznačuje, že účinky traumatu, ať už se jedná o válku, genocidu, zneužívání či hladomor, mohou být zřejmě předávány z jedné generace na druhou, protože změní způsob zapínání a vypínání genů u potomků. Je to pro lidstvo přínosem, nebo zátěží, se kterou je třeba se vyrovnat? Epigenetika se zabývá tím, jak […]
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz