Americkým fyzikům se podařilo dokázat, dříve jen teoreticky známou, gravitační vlnu. Jak si ji ale máme představit? Vlna vzniká při vzájemném působení dvou těles díky gravitačnímu poli. Čím větší je rozdíl ve velikosti těles, tím výraznější gravitační vlny v časoprostoru vznikají.
Ale nejsilnější vlnění vznikají při srážce dvou mohutných těles, jakými jsou černé díry..
https://youtu.be/hebGhsNsjG0
A právě takovou vlnu zachytila trojice oceněných amerických vědců. Pochází z doby před miliardou let. Tehdy došlo ke srážce dvou černých děr a ty výrazně rozvlnily prostor kolem sebe. Při šíření gravitační vlny dochází k smršťování a rozpíná prostoru v horizontální i vertikální rovině.
Laserový detektor LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) je zařízení s dlouhými rameny, kterými je ve vakuu vysílán laserový paprsek. Zpět se vrací po odrazu v zrcadle a v místě střetu se vzdálenosti porovnají.
Gravitační vlnu lze prokázat porovnáním vzdáleností mezi rameny. „Moc rád bych teď viděl výraz Alberta Einsteina.“ prohlásil spoluobjevitel detektoru LIGO, Rainer Weiss, poté co se díky LIGO podařilo existenci gravitačních vln dokázat.
Jak dlouhé bylo pozorování?
Samotný příjem signálu, trval pouhých několik setin vteřiny. Důležité bylo následné několika měsíční vědecké vyhodnocování toho, co bylo vlastně zachyceno. Jisté, ale je že Nobelovu cenu obdrželi vědci za výzkum, který dohromady probíhal několik desítek let.