Domů     Technika
Telefonní záznamy o nás prozradí téměř vše
Mirka Filipová 25.2.2017

Obsah rozhovorů je možné sledovat pouze se souhlasem soudu. Podobně přísná pravidla se ale netýkají takzvaných metadat – tedy údajů o tom komu, kdy a jak dlouho voláme. Podle výsledků nejnovějšího výzkumu se přitom i z těchto údajů dají zjistit intimní informace..

V dnešním světě lidé stále více vyměňují bezpečnost za pohodlí. Aby nám jídlo přinesli až domů, jsme ochotni na internet zadat telefonní číslo i adresu. Většina lidí také ochotně sdílí citlivé informace na sociálních sítích.

Není přitom žádným tajemstvím, že poskytovatelé podobných služeb údaje o aktivitě a příspěvcích uživatelů shromažďují. Za účelem snížení kriminality jsou po celých městech rozmístěny bezpečnostní kamery, a aby se omezily krádeže, mají lepší elektronická zařízení zabudovaný čip, podle kterého je možné počítač nebo mobil vysledovat.

Soukromí si lidé zkrátka už nestřeží tak jako dříve. Díky rozvoji informační techniky navíc citlivé informace může zjistit téměř kdokoliv.

I když je nabourání do soukromí snadnou záležitostí, všechny vyspělé státy se snaží shromažďování osobních dat hlídat. Ne všechny informace jsou ale střežené stejně pečlivě. Co se týče telefonování, je za intimní považován pouze obsah rozhovoru.

Zde je riziko zneužití vysoké, proto sledovat hovory nemůže hned tak někdo. Za osobní se ale nepovažují metadata.

Čísla mobilů se dají dohledat

Většina lidí je přesvědčena, že z metadat se nedá zjistit nic konkrétního. Jejich zneužití tak není hlídáno a manipulace s nimi je relativně volná.

Zda telefonická metadata skutečně o citlivých informacích mlčí, se rozhodli prozkoumat američtí informatici.

Do výzkumu bylo zapojeno přes 800 dobrovolníků. Každému z nich byl do telefonu s jeho vědomím nainstalován program, který shromažďoval veškeré informace o tom, komu dotyční volali, jak dlouho hovor trval, jak často a komu posílali SMS zprávy a v jakou denní dobu se komunikace odehrávala.

Po té, kdy účastníci studie navolali před 250 000 hovorů a poslali přes milion zpráv, byla studie ukončena a mohlo se přistoupit k vyhodnocování výsledků.

Ze závěrů studie vyplynulo mnoho zajímavých informací. Jednou z nich bylo například zjištění, že čísla mobilních telefonů nejsou ani zdaleka anonymní. Přesto, že neexistují žádné Zlaté stránky, bylo u jedné třetiny volaných čísel možné zjistit, komu patří.

Účastníci studie totiž často volali do obchodů, restaurací či jiných podniků, které mají kontakty uvedené na internetu.

Partnery prozradily dlouhé hovory

Telefonní čísla šlo snadno přiřadit k poskytovatelům různých služeb. Často bylo možné ale dohledat i kontakty konkrétních osob. Důvodem je podle autorů studie hlavně fakt, že množství lidí uvádí svůj telefon všude možně na internetu.

Když si informatici vzali na pomoc placené databáze, podařilo se jim přiřadit konkrétní osoby k telefonním kontaktům dokonce ve čtyřech pětinách případů.

Ke značnému množství kontaktů bylo možné na internetu dohledat i adresu. Místa a osoby, se kterými se lidé spojují, se navíc často nacházejí v blízkosti bydliště. S 80% úspěšností proto bylo v rámci výzkumu možné správně odhadnout, do jakého města dobrovolníci volali.

Z frekvence a délky hovorů se dali bez problému určit partneři osob zapojených do studie. Kromě vztahu ale výzkumníci zjistili i řadu dalších citlivých údajů, například zdravotní problémy, zájmy nebo náboženskou orientaci. Vše se dalo jednoduše vyčíst z toho, komu a kam člověk volal.

Výsledky výzkumu tak ukazují, že i ze zdánlivě bezpečných dat se dá o člověku zjistit téměř vše. Na metadata by proto v budoucnu měla být zaměřena větší pozornost, aby se předešlo jejich zneužití.

Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz