https://www.youtube.com/watch?v=xgmNmujk5LU&feature=related
První zmínky o konzumaci vinné révy pocházejí z území dnešního Švýcarska (u Ženevského jezera) a jsou staré přibližně 14 000 let. Archeologové dokonce předpokládají, že již v této době lidé pili zkvašenou šťávu z těchto hroznů. Skutečné důkazy o konzumaci takových nápojů jsou však mnohem mladší.
Archeologické nálezy prokázaly, že cílené pěstování hroznů provozoval člověk již v době asi před 8000 lety na území Mezopotámie a v Zakavkazsku. Víno se zcela jistě vyrábělo již před 7000 lety v dnešním Íránu a ze starověkého Sumeru, z doby před cca 5500 lety, se dochovaly informace o obchodování s vínem.
Staří Egypťané uzavírali nádoby na víno keramickými zátkami, nádoby opatřovali pečetěmi s hieroglyfy. S trochou fantazie můžeme hovořit o prvních etiketách.
Prudký rozmach konzumace vína nastal v době starověkého Řecka. Víno se stalo běžným nápojem a Řekové pěstovali různé svoje odrůdy, ale dováželi víno i z Egypta či Fénicie. Tehdy se ovšem víno konzumovalo smíchané s vodou, což byl zvyk, který byl běžný i u Římanů.
Ti svá vína v nádobách chránili již korkovými zátkami, utěsněnými pryskyřicí a voskem.
Římanům patří zásluhy o rozšíření pěstování vinné révy takřka ve všech oblastech, kam pronikla noha jejich legionářů.