https://www.youtube.com/watch?v=qSXBPUd_qyk&feature=related
28. října 1918 zahájila pod vedením Karla Kramáře (1860 – 1937) delegace Národního výboru československého, tedy orgánu, jehož úkolem byla příprava převzetí státní moci a vypracování zákonů nového státu, v Ženevě jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem (1884 – 1948). Výsledkem jednání měl být návrh podoby budoucího nového státu.
Okolo deváté hodiny ranní jménem Národního výboru československého Antonín Švehla (1873 – 1933) spolu s Františkem Soukupem (1871 – 1940) zabránili převzetím Obilního ústavu v Praze odvozu obilí na frontu.
Během dne se rozšířila zpráva o přijetí podmínek míru Rakousko-Uherskem. Podmínky obsahovaly i uznání autonomie národů Rakousko-Uherska, které si ovšem tyto národy, včetně Čechů a Slováků, vyložily jako uznání nezávislosti.
Při živelných demonstracích tak dav ničil symboly Rakousko-Uherska a na demonstracích jásal nad vznikem samostatného státu.
Večer pak Národní výbor vydal první „Zákon o zřízení samostatného státu československého“. Do výboru byli přibráni 4 zástupci Slováků, naopak Němci a Maďaři přizváni nebyli.